4+1 ses sistemini arabaya bağlamak?

8-9 Senelik bir ses sistemim var. Arabanın hoparlörleri patladı. Fiyatlar da malum. Arabada giderken birşeyler dinlemek istiyorum. Benim ses sitemi kenarda öylece duruyor. Acaba arabaya bağlayabilir miyim? nerden başlarım hiç bilemedim.

Merhaba. Hocam, çok uzun zaman kullanılmayan tüm elektroniklerde içten bazı sorunlar bu zaman zarfında kendiliğinden çıkabilmiş olabilir. Arabada direk testle denemeden önce;
1- 12 volt DC besleme girişi ucundan avometreyle 2 yönden kutup değiştirip ölçün. Ölçümde bir kısa devre var mı?
2- Arabada denemeden evvel mutlaka 12 volt AC/DC uygun amperli güç kaynağıyla, uygun adaptörle ses sistemi ve bu hoparlörleri bağlayıp çalıştırın. Düzgün çalışıp sesin kesilmediğinden emin olun.
3- Ses sistemini de bağlamadan önce omaj ölçümüyle hop.lerin mevcut empedansını kabaca ölçün. Hop. konileri mebranlarından yırtık, delik ise onları uygun tamir kitleriyle onarıp (veya onarılmıyorsa başka hoparlörlerle değiştirip) ses sistemine öyle bağlayıp takıp deneyin. Yırtıklar varsa aşırı volümle bunlar artar, membranda yapıştırma ayrılması veya bazı muhtelif yırtıklar varsa daha fazla ilerleyebilir. Yani hem ses hem hop. sistemi çok iyi ölçülüp test edilip eksikleri varsa giderilip sistem olarak son şekliyle öyle kullanılmalıdır. Aksi durumda direk araç üzerinde kontrolsüz olarak yapılacak bir testte başınıza bazı sıkıntıları (işleri) fazladan da açabilirler, sevgili ustam. Kolay gelsin.

8-9 Senelik bir ses sistemim var. Arabanın hoparlörleri patladı. Fiyatlar da malum. Arabada giderken birşeyler dinlemek istiyorum. Benim ses sitemi kenarda öylece duruyor. Acaba arabaya bağlayabilir miyim? nerden başlarım hiç bilemedim.
Kanki şimdi iki durum var 1. Si ses sistemin kaç volt ile çalışıyor adaptörü 12 volt çıkışlı mı yoksa direk 220 mi bağlıyorsun. Bunu öğrenip küçük bi devre ile iş çözülebilir.

2. Si hiç devre falan uğraşmazsın 2. El bi inverter alırsın araç aküsünden alacağın 12 boltu 220 ye çevirip sistemini bağlayabilirsin.

Ses sisteminin fotolarını atarsan bakarız

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri