3x6 Kablolarda Gerilim Düşüm Hesabı

Loopdido

Üye
merhaba arkadaşlar;
benim size bi sorum olacak 3x6 kablolar gerilim düşüm hesabı 0.0124 ile mi hesaplanıyor. bununla ilgili detaylı bilgi forumun hangi bölümünde var baktım biraz ama bulamadım :(

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kablo cinsine göre değilde taşıyacağınız güce göre ve Monofaze - Trifaze - Doğru Akım ve kablo iletken cinsi gibi formülü etkiliyen faktörler vardır.

senin belirttiğin 0.0124 trifaze akım taşımada bakır kablo için kullanılan formül'deki katsayıdır.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...54-gerilim-dusumu-kablo-kesit-formulleri.html
ben genel bir formül hazırlamıştım bi bak. ayrıca bu konuda binlerce örnek ve konu var.

ya aslında benim sormak istediğim şu 2 katlı 1 binanın projesini çizerken 3x6 kablo kullanmam gerekiyor, daha önce 3x6 kullanmadım. 2x6 1 faz 1 nötr - 4x6 r-s-t+ nötr bu 3x6 nedir ? kablolar bölümündede becerip bulamadım :( kafam karıştı :S

3x6'dan kasıt 2x6/6' dır muhtemelen. Faz,nötr ve toprak.

yani diyorsunki 2x6 da nasıl hesap yapıyorsan 3x6 da da aynısını yapabilirsin. doğrumu anladım?

yani diyorsunki 2x6 da nasıl hesap yapıyorsan 3x6 da da aynısını yapabilirsin. doğrumu anladım?

dostum bu kablo kesitlerini böyle yazınca ben şunu anlıyorum:
2x6 => 2 adet 6mm2'lik kablo - bence bu faz ve nötr için
3x6 => 3 adet 6mm2'lik kablo - bence bu faz ve nötr + Toprak hattı için

bu yazdıklarım yanlış değil ise önceki kullandığın hesabın aynısını kullan

eğer;
4x6 olsa idi => 3 faz 1 nötr kullanabilirdin ve formül değişir idi.

Son düzenleme:
Ana kolon hattında, kolon hattında ve linye hattında da gerilim düşümün %e=0,074(N*L)/S olmalı. Yalnız bu 0,074 yada 0,0124 nerden çıktı diye araştırırsan daha sonraki projelerinde sıkıntı yaşamazsın, bu hesaplamarın nasıl yapıldığını da öğren bence,kolay gelsin.

onların nerden geldiğini biliyorum. sen faz nötr ve toprak dedinya çözdüm problemimi çok saol tşk ederim yardımın için.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri