3x35+16 alvinal kablo ile 5,5kW motor 1000 metreden çalışır mı?

musti_35

Üye
arkadaşlar 1000 metre uzaklıkta 5,5,kw dalgıç pompa motorum var benim hesabıma göre 3x35x16 alvinal kablo yetiyor yaptıgım hesabım dogrumudur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Eğer kendi tarfonuzdan direkt besleyecekseniz hesap kurtarıyor, sorun yok..Ama kendisi de tali olan bir AG panelden besleyecekseniz, kesin karar vermek için, AG panel ile Trafo arasındaki gerilim düşümü de bilmek gerekir..Ayrıca naçizane kanımca, bu operasyonu gerçekleştirmeden önce bazı soruların aydınlığa kavuşturulması gerekir :
-Pompa ne amaçla kullanılacaktır..Kaç günde bir çalıştırılacaktır, pompanın bulunduğu mevkii dağıtım şirketinden küçük bir abonelik almaya müsait midir, jeneratör ile beslemek mantıklı olur mu?..Pomnpa kaç yıl hizmet verecektir..vs

tedaşın dagıtım şebekesinden alınacak 900 metreden sonra tedaşın trafosuna 350 metre var yani biz tedaşın son drekten almış olacagız enerjiyi pompa sulama amaçlı kullanılacak haftada birgün sulanır ortalama jeneratöre gelince zaten şuan kullanılıyor ama elektrigin oldugu yerde masraflı oluyor

Jeneratör kullanacaksanız başka bir yöntem önereceğim.

Ben, Güneş enerjisi ile çalışan , çok daha düşük güçte, DC motorlu pompalama sistemini önersem? Hele ki yeterince büyük hacimli bir tankınız varsa 4/4 lük bir çözüm olur...Tankı, en az yarım metre toprak seviyesinden yukarda tutarsınız, su tatlı cazibesi ile akar...Tank, burada bir nevi enerji depolaması görevi görmektedir....Haftada bir sulama yapacaksanız haftanın diğer günlerinde, düşük güçlü pompa, güneş enerjisi ile yavaş yavaş tankı doldurur...
Böylesi bir projeye devletin, teşvik amaçlı %50 hibe verdiğini de hatırlatırım..Maliyet şimdiden yarıya düştü..Fotovoltaik panellerin üreteceği 12/24 vDC enerjiyi direkt DC motora vereceğiniz için inverter masrafınız da olmayacak...

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri