3x3 Boyutundaki Matris İle Direnç Ölçümü

Merhaba arkadaşlar,
Bir projemde nxn boyutunda dirençlerden oluşan bir matriste her bir direncin değerini CPU ile okumak istiyorum. Daha basit olması için burada 3x3 boyutundaki matris üzerinden problemimi anlatıyorum. Devrede U1:C ile U1D iletimde diğerleri kesimde. Devreye Sabit Akım kaynağından akım uygulayarak ilgili direnç üzerine düşen gerilimi ADC ile okuyup V=IR den direnç değerini belirlemek istiyorum. Ancak Proteus simülasyonunda da görüldüğü gibi devrede sadece U1:C ile U1D iletimde diğerleri kesimde olmasına rağmen akım tüm dirençler üzerinde dolaşıyor.

NOT-1: Projedeki yer sıkıntısından dolayı matriste harici eleman(diyot,transistör, v.b.) kullanılamıyor.
NOT-2: Yine sistemin bazı detaylarından dolayı akım hem POZİTİF hem de NEGATİF uygulanacaktır.

Benim sorum; bu akımın tüm matriste dolaşmasını (hem POZİTİF hem de NEGATİF akım uygulanması durumunda ) nasıl engelleyebilirim?
Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• DEVRE-MATRİS.png
    DEVRE-MATRİS.png
    18.1 KB · Görüntüleme: 15
Böyle birşey mümkün mü, fiziğe ters değil mi? Akım elbet tüm hatta olacaktır ve direnç değerine göre geçecektir sizacaktir. Devrede buton kullanman da yasak mı, buton anahtar olmadan güç kesilmez ki.

Böyle birşey mümkün mü, fiziğe ters değil mi? Akım elbet tüm hatta olacaktır ve direnç değerine göre geçecektir sizacaktir. Devrede buton kullanman da yasak mı, buton anahtar olmadan güç kesilmez ki.
Yasak demiyelimde buton ya da herhangi bir anahtarlama elemanı kullanacak yeterli alan yok. Biraz daha ayrıntı verecek olursak Vcc ve gnd bizim kontrolümüzde yön değiştirecek ve böylece direnç üzerinden NEGATİF akım geçtiğinde bir potansiyel, POZİTİF akım geçtiğinde başka bir potansiyel oluşsun (projenin işlevselliği bakımından dirençlere negatif ve pozitif akımlar uygulanmalı). Devrede belirttiğim matris, uygulamada max. 4 mm2 lik bir alan olacağı için harici eleman kullanamıyoruz.

4 mm2 sorun değil SMD kullanırsınız da gücü kesemiyoruz daha akımın polaritesinin değişimini de istemektesiniz. Link veya video var mı?

Potansiyel fark için simetrik besleme olması gerekmiyor mu?

Resim orjinal mi üzerinde oynama var mı?

4 mm2 sorun değil SMD kullanırsınız da gücü kesemiyoruz daha akımın polaritesinin değişimini de istemektesiniz. Link veya video var mı?

Potansiyel fark için simetrik besleme olması gerekmiyor mu?

Resim orjinal mi üzerinde oynama var mı?

Normalde harici eleman kullanmak pek mümkün değil ama sağolsun başka bir arkadaş şöyle bir çözüm üretmişti. Bu çözüm POZİTİF akım için geçerli ama negatif akıma gelince işlevselliğini yitiriyor.
Devrenin Proteus dosyasını ekliyorum isterseniz oradan inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Seri diyotlu.png
    Seri diyotlu.png
    20.4 KB · Görüntüleme: 7
  • Devre.zip
    20.3 KB · Görüntüleme: 1
Maalesef ceptep nete giriyorum PC m yok, diğer arkadaşların yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum takipteyim.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri