3KW HAVALANDIRMA MOTOR KOMPANZASYON

rotork

Üye
1 adet 3 kw havalandırma motorum var kompanzasyon panosu 1330 kva lık oldugu için fanı algılayamiyor ben buna ne kadarlık sabit kondansator koymam gerekir hesabı nasıldır 3 kw maxsimum 7 amperdir ama 4 amper cekiyor cos fi 0.83 dur

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1 adet 3 kw havalandırma motorum var kompanzasyon panosu 1330 kva lık oldugu için fanı algılayamiyor ben buna ne kadarlık sabit kondansator koymam gerekir hesabı nasıldır 3 kw maxsimum 7 amperdir ama 4 amper cekiyor cos fi 0.83 dur

Her motora paralel yaklaşık 2 kvar kondansatör sabit bağlarsanız sorun çözülür.

hesabına gelince 3 kw motoru kva ya çevirirsek 3,61 kva olur. Buradan buradan kompanzasyonsuz akımını buluruz 5,50 amper olur tam yükte cosinüsfisi 0,83 ise reaktif çarpanı sinfi 0,55 olur.Formülden yerine koyarsak

Q = akım x gerim x 1,73 x sinfi = 1,9 kvar reaktif olur. her motor için tam yükte 1,9 kvar üç fazlı kondansatör çıkar.

Eğer 3 motorun çalışma esnasındaki toplam akımı yüklü iken 4 amper ise 1,5 kvar toplamda yani motor başına 0,50 kvar kondansatör bağlamanız yeterli olacaktır.

iki farklı sonuç çıktı gördüğünüz gibi biri tam yükte ki değeri diğeri sizin söylediğiniz değere göre

Sagolun tam anlayamadım benim 1 adet motorum var suan deneyerek 2 kva kondansator takdım 3kw carpı 0.80 carpdım dorumudur

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri