3KVA UPS İçin Dahili Akü Bağlantısı

compedant

Üye
Merhabalar elimde makelsan 3kva bir UPS var. Artık Harici AKü Bağlantısını kullanmak istemiyorum. Harici akü bağlantısında 8 adet 26ah akü var. Ben buna dahili olarak 7ah akü bağlamak istiyorum. Anakart üzerinde iki adet akü girişi var Biri harici aküden gelen kablonun bağlı olduğu diğeri ise boşta. Burada kaç adet akü bağlamalayım elimde 3 adet 12 v 7ah var bunları bağladığımda çalışmadı. Acaba hariciden gelen kabloya mı bağlasam diye düşündüm bu seferde şarj gerilimin yüksek olabileceği düşüncesi ile bağlamaktanvazgeçtim yardım edebilecek birileri varsa sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
3000/12=250 tam olarak neyi nereye baglayaaksiniz anlmadim fakat, UPS i tam gucunde kullanabilmeniz icin en az 250 A lik aku gurubuna ihtiyaciniz var. ( bu deger calisma gerilimi 12 V icin hesaplanmistir. Calisma gerilimi 24 V ise 125 A lik aku gurubuna ihtiyac olacaktir.)

12 x 8=96 volt ups akü voltajı seninde bağlıyacağın akü gurubu 96 vdc olmalı yoksa ups batarya düşük voltaj ihbarı verir ve açmaz.
harici aküde olsa dahili aküde olsa 96 vdc oluşturman gerekli.

Merhabalar elimde makelsan 3kva bir UPS var. Artık Harici AKü Bağlantısını kullanmak istemiyorum. Harici akü bağlantısında 8 adet 26ah akü var. Ben buna dahili olarak 7ah akü bağlamak istiyorum. Anakart üzerinde iki adet akü girişi var Biri harici aküden gelen kablonun bağlı olduğu diğeri ise boşta. Burada kaç adet akü bağlamalayım elimde 3 adet 12 v 7ah var bunları bağladığımda çalışmadı. Acaba hariciden gelen kabloya mı bağlasam diye düşündüm bu seferde şarj gerilimin yüksek olabileceği düşüncesi ile bağlamaktanvazgeçtim yardım edebilecek birileri varsa sevinirim

Merhaba.Bakın burada harici akü veya asıl aküde de bu seri bağlı akülerle oluşturulan batarya voltajı her iki halde de hep ayni olmak durumundadır,çünkü ups'deki inverter 12*8=96 volt dc. ile çalışmaktadır anlatımınıza göre.Yani asıl ve harici akü yerine tek kaynaklı akü bataryası olarak bağlayacağınız yeni sistem de yine 12*8=96 volt dc. olmak zorundadır.Ancak siz 3 tanesini seri bağlayıp 36 volt dc. ile bu sistemi çalıştırmak istemişsiniz.Ups'deki inverter de doğal olarak bu durumda hiç çalışamamıştır.Çünkü inverter kendi voltaj gereksinimine göre çok düşük kalan bu düşük voltajla düzgün de çalışamamış görüldüğü kadarıyla.

Yani sonuç olarak söylemek gerekirse,bu harici (Takviye) hatlı akü bataryası girişi de sedece akünlerin paralel toplamdaki (Harici+ asıl besleme hattındaki) amper-saat üzerinden olan bu toplam destek süresini (Saat bazında) daha da uzatıp artırabilmek maksatlı düşünülüp konulmuştur.Ama buradaki asıl akü besleme hattından 96 volt dc. yerine,siz sadece 36 volt dc.(3 seri akü) ile değil,yine ayni sayıda aküyü (Tam 8 adet kullanarak bu voltajı sınırlanmıştır,ama akü amper kapasitesi sınırlı da değildir,seçime (Opsiyonel olarak) de bağlıdır) kullanarak ups inverterini düzgün,sorunsuz olarak çalıştırma zorunluluğunuz da burada bir şart olarak bulunmaktadır.Kolay gelsin.

Merhaba ben size kısaca anlatıcam.Kendim ups tamircisiyim saten.Siz sadec3 o cihaza 6 adet akü baglayabilirsiniz.Kac amper olursa olsun farketmez.ama sadece voltajı 12v olacak.siz 7 amper akü baglamak ıstıyorsunuz.onun standartı saten 6 adet 7 amper aküdür.6 adet aküyü İçine yerleştirin.6 adet aküyü seri bagladıktan sonra anakart üzerindeki batarya(+) ve batarya(-) yazan kısımdaki kaboları akülerin boş kalan + ve _ uclarına girin.Sonra cihaza start verebılırmısınız.

Merhaba ben size kısaca anlatıcam.Kendim ups tamircisiyim saten.Siz sadec3 o cihaza 6 adet akü baglayabilirsiniz.Kac amper olursa olsun farketmez.ama sadece voltajı 12v olacak.siz 7 amper akü baglamak ıstıyorsunuz.onun standartı saten 6 adet 7 amper aküdür.6 adet aküyü İçine yerleştirin.6 adet aküyü seri bagladıktan sonra anakart üzerindeki batarya(+) ve batarya(-) yazan kısımdaki kaboları akülerin boş kalan + ve _ uclarına girin.Sonra cihaza start verebılırmısınız.

6 adet değil 8 adet akü kullanıldığı belirtilmiş.

compedant
8 adet 12 volt 7 amper akü dahili bağlayıp harici aküleri devre dışı bırakabilirsiniz.
Bağlantısını harici akü kablolarına veya dahili akü girişine artı eksi kontrolu yapabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri