3fazlı asenkron motordan elektrik enerjisi üretme;

arkadasın dedıgı gıbı rotorda manyetık alan olusturulursa enerjı uretılır buda nadyum mıknatıs montajı yapılıp oluyor yada rotora uyartım sargısı sarılıp dısarda harıcı enerjı verılıp manyetık alan olusturulur sonrada motorun rotorunu cevırırsenız enerjı alabılırsınız bobınajcıyım denedım yaptım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
3 faz asenkron motoru generator olarak çalıştırmak için şu şartlara ihtiyaç var :
1-Motor miline mekanik güç
2-kutuplarda artık mıknatısiyet oluşturmak(reaktif güç)
3-n>ns ns=60.f/p devir hızını senkron hızın üstüne çıkarmak

Selamlar ustalar. Bu konu üzerinde çok detaylı araştırıyorum ama konu tıkanmış. Bilgisi olan ustalar detaylı olarak anlatabilir mi

arkadaşlar ben bizzat denedim ve verim aldım. fakat asenkron motor çıkışlarına kondasatör bağlamanız gerekir. ve bağlayacağınız kondansatörün gücü de önemli. iyi verim almak için kondansatörün gücünün doğru seçilmesi gerekir. Bu arada devir sayısı da önemli, motorun etiket değerindeki hızına yakın değerlerde olması gerekir.

arkadaşlar ben bizzat denedim ve verim aldım. fakat asenkron motor çıkışlarına kondasatör bağlamanız gerekir. ve bağlayacağınız kondansatörün gücü de önemli. iyi verim almak için kondansatörün gücünün doğru seçilmesi gerekir. Bu arada devir sayısı da önemli, motorun etiket değerindeki hızına yakın değerlerde olması gerekir.
Peki motorun döndürülmesi için nasıl bir enerji kaynağı kullanıyorsunuz . Hem kendisi elektrik harcayıp hemde elektrik üretiyor derseniz ramazan günü bütün forumu bayıltırsınız .

Peki motorun döndürülmesi için nasıl bir enerji kaynağı kullanıyorsunuz . Hem kendisi elektrik harcayıp hemde elektrik üretiyor derseniz ramazan günü bütün forumu bayıltırsınız .

Arkadaşlar konu erke dönergeci değil. Bir asenkron motorun alternatör olarak kullanılıp kullanılamayacağı. Konu hakkında yeterli veya yetersiz bilgi verilmiş. Lütfen konuyu başka noktalara taşımayalım. Çünkü daha sonra konuya ulaşan kullanıcılar ilk olarak son mesajları okuyorlar. Ve bu son mesajlara bakarak konu hakkında yanlış bilgilenip daha önceki doğru ve faydalı bilgilerin farkına varamıyorlar.

Hep beraber daha duyarlı olacağımız konusunda hiç şüphem yok :)

Kolay gelsin...

arkadaşlar konu baya eski ama benim şöyle bir sorunum var elektronik tamir atölyemde trifaze elektrik yok ve zaman zaman bazı cihazları test amaçlı trifaze elektrik ihtiyacım oluyor bu konuda anlatılan yöntem ile arada bir test amaçlı kullanabileceğim trifaze enerji kaynağı işimi görürmü ?
yani 5.5 kw bir asm motoru 0.75 kw başka bir motorla çevirirsem elde ettiğim enerji iş görürmü sizce?

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri