3f motor yıldız üçgen bağlantı

simdi hocam 11 kw lık motoru ele alalım.etiketinde ücgen /yıldız kısmında 400/690 yazıyor.bizim Şebeke gerilimimmz 380 v / 400 v olduguna göre yapacagımız bağlantı şekli üçgen bağlantıdır.çünkü plaka bize sunu soyluyor ; eğer 400 v vereceksen üçgen bağla yok eger 690 v vereceksen yıldız bağla.biz 400 v vereceğimize göre üçgen bağlayacagız.

0.55 kw lık motora gelelim. yıldız / üçgen 400 /230 yazıyor.burada da gördüğün gibi 400 volta denk gelen yıldız bağlantı şekli olduğu için yıldız bağlayacağız
yıldız.jpg
üçgen.jpg

simdi burada motor klemensinde yıldız ve üçgen bağlantıların nasıl olduğu gösteriliyor.
yıldız üçgne gelecek olursak,yıldız üçgen bağlantı için mootorun üçgen bağlantıyı desteklemese lazım.sizin 0.55 kw lık motoru yıldız üçgen kaldırırsanız motor yanar.çünkü o motor üçgende değil yıldızla kalkmak için uyarlanmış.
neden yanar derseniz üçgen bağlantıda yıldız bağlantıya oranla fazlar arası 1.732 misli gerilim uygularsınız.bu nedenle yıldız motoru üçgen kaldıırsanız asırı gerilimden dolayı yanar.

umarım yardımcı olabilmişimdir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
simdi hocam 11 kw lık motoru ele alalım.etiketinde ücgen /yıldız kısmında 400/690 yazıyor.bizim şebeke gerilimimmz 380 v / 400 v olduguna göre yapacagımız bağlantı şekli üçgen bağlantıdır.çünkü plaka bize sunu soyluyor ; eğer 400 v vereceksen üçgen bağla yok eger 690 v vereceksen yıldız bağla.biz 400 v vereceğimize göre üçgen bağlayacagız.

0.55 kw lık motora gelelim. yıldız / üçgen 400 /230 yazıyor.burada da gördüğün gibi 400 volta denk gelen yıldız bağlantı şekli olduğu için yıldız bağlayacağız
Ekli dosyayı görüntüle 26867 Ekli dosyayı görüntüle 26868

simdi burada motor klemensinde yıldız ve üçgen bağlantıların nasıl olduğu gösteriliyor.
yıldız üçgne gelecek olursak,yıldız üçgen bağlantı için mootorun üçgen bağlantıyı desteklemese lazım.sizin 0.55 kw lık motoru yıldız üçgen kaldırırsanız motor yanar.çünkü o motor üçgende değil yıldızla kalkmak için uyarlanmış.
neden yanar derseniz üçgen bağlantıda yıldız bağlantıya oranla fazlar arası 1.732 misli gerilim uygularsınız.bu nedenle yıldız motoru üçgen kaldıırsanız asırı gerilimden dolayı yanar.

umarım yardımcı olabilmişimdir.
hangsinin yıldız üçgenli veya direk bağlayacağımız nasıl biliriz?
demek istediğim iki 2x(4x4NYY) mi yoksa tek 4x4NYY yeterlimi?

hangsinin yıldız üçgenli veya direk bağlayacağımız nasıl biliriz?
demek istediğim iki 2x(4x4NYY) mi yoksa tek 4x4NYY yeterlimi?

Hocam hic bise anlamadim.

Hicbir motor etiketinde bu motoru yildiz ucgen kaldirin diye bi bilgi yer almaz.yildiz baglanti mi ucgen baglanti mi olacagini soyler.yildiz baglanti olan motoru yildiz ucgen kaldiramazsiniz.ucgen baglanti olan motoru yildiz ucgen kaldirabilirsiniz.
Motor gucu kucuk ise direk kaldirin.orta buyuklukte ve ya buyukler icin yildiz ucgeni kullanin.
Direk kalkis yapanlar icin 4 damarli yeter ama yildiz ucgen icin 6 damar lazim minimum.

Hocam forumda ve nette yildiz ucgeni detayli arastirin.elektrik sakaya gelmez.belirli duzeyde bi temeliniz olsun ondan sonra baglanti yapin.

"yildiz baglanti olan motoru yildiz ucgen kaldiramazsiniz.ucgen baglanti olan motoru yildiz ucgen kaldirabilirsiniz."

işte ben bunu duymak istemiştim..teşekkürler

konu anlaşıldıysa dikkatimi çeken bi nokta var .11 kw motorun etiketinde ARÇELİK A.Ş. yazıyor.bu ne motoru.nerede kullanıyorsunuz.arçelik motor üretiyor mu yoksa distribütörlüğünü mü üstleniyor.ilk defa denk geldim motor üzerinde arçelik markasına

konu anlaşıldıysa dikkatimi çeken bi nokta var .11 kw motorun etiketinde ARÇELİK A.Ş. yazıyor.bu ne motoru.nerede kullanıyorsunuz.arçelik motor üretiyor mu yoksa distribütörlüğünü mü üstleniyor.ilk defa denk geldim motor üzerinde arçelik markasına
ben de şaştım doğrusu

sn alisy alttaki 3kw olanını direk yıldız kaldırabilirim??
20150904_131420.jpg

"yildiz baglanti olan motoru yildiz ucgen kaldiramazsiniz.ucgen baglanti olan motoru yildiz ucgen kaldirabilirsiniz."

işte ben bunu duymak istemiştim..teşekkürler

Buradaki ifadede ucgen motorun yildiz ucgen kaldirilabilecegi konusunda hem fikirdik.bu 3 kw motorda yildiz baglanti yapilacagi bilgisi var.

Dolayisiyla yildiz ucgen kaldiramazsiniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri