380v ve 220v motorlar

ozi 26

Üye
380v motorlarda ve 220v motorlarda kac aper cekmelerı ılı ılgılı formul ve uzaklıga gore kablo kesıtını nasıl degıştıgı ıle ılgılı formul ler lazım arkadaslar bılgı veren olursa sevınırım acil:confused:

Forumda yeterince konu mevcut Yine de açıklayayım:
3faz motor:p=UxIx1,73xCOS f
1faz motor.P=UxIXcoc f
gerilim düşümü 380v için:%e=0,0124xLxN/S
gerilim düşümü 220v için:%e=0,074xLXN/S

P güç
I akım
%e yüzde gerilim düşümü oranı motor için %3
L metre
N kw
S kablo ketiti

:confused:bırde 24 v ıcın akım bulmayı soylersen sevınırım ben bu elektrık işlerıne bıraz uzagımda

Son düzenleme:
:confused:bırde 24 v ıcın akım bulmayı soylersen sevınırım ben bu elektrık işlerıne bıraz uzagımda

Arkadaşım 24v derken neyi kastediyorun?
Güç fomülü:p=UxI u yerine 24 koyarsan akımı biliyorsan gücü bulusun.Bilmiyorsan devrenin direncini bilmelisin. o zaman formül I'nın karesix dirençtir.Bunlar omik yük en kabaca ısıtıcı devresi için fomüllerdir.
24v çalışan motor için ise
1faz ise p=UxIxCOS f
3 faz ise p=UxIxCOS fx1,73

Moderatör tarafında düzenlendi:
:%e=0,0124xLxN/S bu formülde çıkan sonuç kimi arkadaşların söylemine göre 0.5'ten küçük ise kablo kesiti uygundur büyük ise uygun değildir. Bunu da açıklarsan çok sevinirim arkadaşım

:%e=0,0124xLxN/S bu formülde çıkan sonuç kimi arkadaşların söylemine göre 0.5'ten küçük ise kablo kesiti uygundur büyük ise uygun değildir. Bunu da açıklarsan çok sevinirim arkadaşım

formül 380v 3faz devresi içindir.%e aynınlatma için %1,5 güçdevresi için %3 dür.Ayrıca ana pano veya trafo merkezinden kıyaslanırsa max.%5 dir

arkadaşlar bir sınavda gerilim düşümü formülünü bildiğim halde yapamamıştım sorun ise
S= kablo kesiti sorulan soruda verilmiyo yani formüldeki yerine yaklaşık bir kesit yazıp hesaplıyorsunuz istediğiniz yüzde çıkınca hangi kesiti yazmış iseniz onu kullanıyorsunuz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri