380V motoru 220V ile çalıştırmak

Arkadaşlar herkese Selamun aleyküm...

Birçok kitapta ve birçok sitede hatta burada bile ekteki resim gibi bir devre ile 380VAC motoru 220VAC ile çalıştırabileceğimiz söyleniyor önemli olan nokta kondansatör seçimi evet sitede o tablo da var o tabloyuda ekleyeceğim ama motor çalışmıyo acaba neden sizce bu katalog yanlış mı ?

Diğer taraftan başka bir elektrikçi arkadaş olayı çok farklı bir şekilde çözmüş hatta incelediğimiz zaman motor bobinlerini tam olarak 2 ye bölmüşcesine bi durum çıkıyo ve bi daimi kondansatör bide ilk kalkındırma kondansatörü koyuyo motoru iki yönede çevirttiğini söylüyo ustalar bu olayın aslı nedir ya bu benim çizdiğim şekildeki motorun çalışmadığını başka bi arkadaş daha söylemişti bu işin gerçeği ne ?

Ekli dosyalar

• motor.JPG
    motor.JPG
    13.6 KB · Görüntüleme: 947
  • 12jpgqb6.jpg
    12jpgqb6.jpg
    87.7 KB · Görüntüleme: 1,302
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu şekilde çalışır fakat %30 kapasiteyle bildiğim kadarıyla

kondansatör hesabı çok önemli eğer uygun değerde seçilmezse gereken açıyı veremez ve dediğin gibi kalkmaz bile motor.

kondansatör hesabı çok önemli eğer uygun değerde seçilmezse gereken açıyı veremez ve dediğin gibi kalkmaz bile motor.

Ustam ilginiz için çok teşekkür ederim.Benden 1+Pop :D

Peki bu kondansatör hesabı nasıl bişeydir yani birde benim matematiksel kısıtlılığımı hesaba dahil edersek formuller nasıl çıkar biraz bu formüllerden bahsedebilirmisiniz sakıncası yoksa ?

Bu motorlar ile çok işimiz oluyor da...

Birde iki kondansatör ile bir bağlantı yapıp 3Fazlı motoru bu benim üstte verdiğim şemadakinden başka türlü kaldıramazmıyız ? Bir daimi birde ilk kalkındırma kondansatörü olarak iki kondansatör ile...

Abi eyvallah saolasın da pek yardımcı olamadık
Şimdiye kadar hiç böyle bir uygulama gereği duymadım ve kullanmadığım için formülü hatırlamıyorum, notların arasında var dı ama bulamadım ancak netten biraz araştırdım şu bilgiler verilşmiş umarım işini görür :

3 Fazlı bir Moturun 1 Fazlı olarak Çalıştırılması
3 fazlı motorun 1 fazlı larak çalıştırılması durumunda motorun gücü %50-%60 kadarı olur. 3 fazlı motor 1 fazlı olarak çalıştırılırsa 1 veya 2 faz sargısı yardımcı sargı oarak diğeri ana sargı görevi yapıyormuş gibi 1 fazlı YS motor gibi çalışır.
Kondansatör© seçimi çalışma sartlarına göre secilir.
1)Kolay harekete geçen motorlarda 1 Kw başına 55 uF lık C
2)Zor Hareket geçen motorlarda 1 Kw başına 95-100 uF lık C
3)Santifruj Motorlarda 1 Kw başına 60 uF lık C
4)Çamaşır Mak. 1 Kw başına 130 uF lık C

Eyvallah usta yardımcı olamadığınız için üzülmeyin fazlası ile yardımcı oldunuz hatta çok işime yarayacak bilgilerde verdiniz TŞK

Arkadaşlar merhaba..2 gündür bununla uğraşıyorum..
0.75 Kw motoru 5.5 Mikrofaratlık kondansatör ile rahat çalıştırabildim, 2.5 mikrofaratlık kondansatörle elimle çevirdiğim yönde yol alabiliyor ancak kalkınabiliyor yani..5.5lukla çalıştırdığım zaman da pense ile iyice sıkıştırdğmda motoru durdurabiliyorum..yıldız olarak bağladım..bilgi için sizlerle paylaşmak istedim..ve de 50mikrofaratlık kondansatör ile çok kasılarak çalıştığını ve uğultunun arttığınıda belirteyim...

eklediğim resim daha açıklayıcı kolay gelsin
3 Fazlı bir Moturun 1 Fazlı olarak Çalıştırıldıktan sonra milden alacağınız güçte 3 te 1 oranında düşer

Ekli dosyalar

• 3fazlı motorun tek faz çalıştırılması.jpg
    3fazlı motorun tek faz çalıştırılması.jpg
    47.9 KB · Görüntüleme: 857
arkadaşlar yapılan bu deneylerde fayda güdelim 3 fazlı bir motoru neden kondansatör yardımı ile faz nötür çalıştıralım kısaca yazarmısınız

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri