380v-50Hz 3 fazlı şebekeden 512v-50A lik kontrolsüz doğrultucu yapılcak.

eywallah abi çok saol bi problem yaşarsam dönerim sana. ;)

meraba arkadaşlar yukarı 12v mu 512 voltmu bi konu var hoca o ödevi bizede sordu 12 değil 512 volttur saygılarım la

musallim ' Alıntı:
Basitce dikkat edilecekler :
Şebeke her zaman ve zeminde 380 değildir.Kötü ihtimal yükselmesi yazık olmasın diodlarımıza.
Olası şebeke geriliminin en az %20 fazlası olmalı.
Bu değer standart değerlerle çakışmadığında daima yukarı doğru değerleri seçin.600V yerine 1000V olması fiyatta fazla değişime yol açmaz ve gönül rahatlığı ile arkanızı dönüp gidebilirsiniz.

Aynı şekilde akım içinde artan gerilimle sabir yükde akımında artacağı göz önüne alınarak,onuda fazlası ile seçiniz.50A veri için 60A seçim uyar.Lakin gerilim gibi değildir.Akım artışı fiatı iyi arttırır.

Şöyle yapabilirsin gugula ;
1000V 60A rectifier diode pdf diye sorarsın ya da değerleri kafana göre değiştirip ararsın bissürü bissürü indirip inceler fikir sahibi olursun
Mesela yenilerde ultra fsatlar moda...

Sonra tam dalga doğrultucu diye sorarsın öyle gider işte .İlk önce zor gözükür yılma üşenme okudukça açılırsın.

Mesela IXYS iyidir.... ::)

http://www.mouser.com/Search/Refine.aspx?Ne=4932184+1447464&N=4932184+4294858993+1323038&Ns=P_SField

Haydi işbaşı biraz bir şeyler ayıkla , varsa sorun buralardayız.

abi saolasın çok yardımın oldu ama gene takıldım.bu datasheet teki açıklamaları çözemedim ya.sözlüğe yazıyom karşılık ta gelmiyo acaba bu konuda da yardım cı olabilir misin kelimeleri yazsam sana

Abİlerİm orda misiniz yardimm

Datashild dediğin linkte diod seçimi için yardım vardı.
Kaç A/kaçV için hangi diot ve karakteristikleri gibi...

Başka şeylerde yazmıştım.Mesela tam dalga doğrultucular hakkında neler öğrendin ?
3 fazlı şebekede tam dalga doğrultma yaparsak gerilimin tepe değeri ne olur ?

Mahsuru yoksa hangi okul da,bölüm de,sınıf da okuyorsun ?

Forumlarda ticari projelere dahi karşılıksız yardımdan hiç çekinmem.Sonuç da yurdum kazanır.
Lakin ödev için biraz titizim.Çalışmayanı tanımam.Çalışana yardım koşulsuz önceliğim. ::)

Okuldaki kitaplarında bir yerlerde , trifaze tam dalga doğrultucu diye bir şema vardır mutlaka.Bulduğun,bildiğin bir şemayı koy buraya bakalım ,tartışalım...

musallim ' Alıntı:
Datashild dediğin linkte diod seçimi için yardım vardı.
Kaç A/kaçV için hangi diot ve karakteristikleri gibi...

Başka şeylerde yazmıştım.Mesela tam dalga doğrultucular hakkında neler öğrendin ?
3 fazlı şebekede tam dalga doğrultma yaparsak gerilimin tepe değeri ne olur ?

Mahsuru yoksa hangi okul da,bölüm de,sınıf da okuyorsun ?

Forumlarda ticari projelere dahi karşılıksız yardımdan hiç çekinmem.Sonuç da yurdum kazanır.
Lakin ödev için biraz titizim.Çalışmayanı tanımam.Çalışana yardım koşulsuz önceliğim. ::)

Okuldaki kitaplarında bir yerlerde , trifaze tam dalga doğrultucu diye bir şema vardır mutlaka.Bulduğun,bildiğin bir şemayı koy buraya bakalım ,tartışalım...

ABİ ben senin verdiğin siteden uygun diyotu seçtim.ondan problem yok.sadece datashild te ingilizce yazılı olan ,diyot un kullanıldığı yerler,özellikleri,avantajları kısmı var ya oranın bi tercümesini istiyorum uygunsa.

slm arkadaşlar ben rüzgar türibini yapıyorum.35 am diyotların fiatları nedir bulunduğum yer kırsal kesimde olduğum için tam bir fiat alamadım.bilen varsa yazsın tşk ederim

emyodan arkadaslar bu odevleri yapabilen varsa lutfen yardim acil

üç tane 1000 v 100 a köprü tipi diyot ve filtre için 100 kvar lık kondansatör yada artık deneye deneye gümlete gümlete seç diyot dersen sanırım altı adet yukardaki aralıkta diyot oluyordu çizip bak yada bilen birine çizdir değerler diyot da ve kondansatörde genelde kaba taslak verilen değerin iki katı olur ama kesin soğutucu ister

Harikasınız sene 2011 hala aynı sorular hala aynı ödevler tesekkür ederiz musallim :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri