380kV - 154kV Transpozisyon Direkleri Fotoğrafları

genç arkadaş

Yönetici
Yönetici
Yönetici
380kV - 154kV Transpozisyon Direkleri Fotoğrafları

Paylaşılan Resimler, Resim Paylaşım Sitesinden Silindiği İçin Konu Çöpe Taşınmıştır.

Bu resimleri görünce aklıma şu geldi.

forum yöneticisi yada üyesi bir arkadaş a'dan z'ye böyle bir direğin yada demir direklerin

hesabı,
tasarımı,
montajı,

hakkında bilgi verirse iyi olur diye düşünüyorum.

saygılar...

gerçekten güzel bir manzara, sanat eseri gibi.. :) özellikle 380 kVtranspozisyonu..
hangi firma yaptı hattı?

gerçekten güzel bir manzara, sanat eseri gibi.. :) özellikle 380 kVtranspozisyonu..
hangi firma yaptı hattı?

Firmayı bilmiyorum. Eski bir hat bu. Nevşehir/Gülşehir/Yalıntaş mevkiinde. ELB-A / SİNCAN hattı üzerinde Ürgüp Şönt Kapasitör merkezinden sonra Ankara istikametinde. (3cardinal, 266km'lik hat.)

Son düzenleme:
Tebrik ederim seni genc arkadaş ,sehir dısına cıktığım zaman gözüm hep direklerde olurdu ama hiç rast gelmemişti.

bu direklerdeki akım hakkında bilgisi olan arkadas varsa ve paylaşırsa sevinirim:)
birde 31.5kvluk direklerde ne kadar akım gecmekte?:)
uzak mesafelere yüksek voltajda gonderilme sebebi akımın hızını artırmak ve kaybı azaltmak diye biliorum bunlar dısında bi sebebi varmı acaba?

bugün öğrendim kullanıncı ne kadar cekerse hattan o kadar akım gecermiş:)
gerilim değerleri her daim sabitmiş:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu direklerdeki akım hakkında bilgisi olan arkadas varsa ve paylaşırsa sevinirim:)
birde 31.5kvluk direklerde ne kadar akım gecmekte?:)
uzak mesafelere yüksek voltajda gonderilme sebebi akımın hızını artırmak ve kaybı azaltmak diye biliorum bunlar dısında bi sebebi varmı acaba?

bugün öğrendim kullanıncı ne kadar cekerse hattan o kadar akım gecermiş:)
gerilim değerleri her daim sabitmiş:)

kesit ve güçle alakalı bişey bu. enerji taşınırken gücün sabit olarak taşınması isteniyor. kısaca tarif etmek istiyorum :) P=UxI güç sabit ise gerilim ne kadar yüksek olursa akım o kadar düşük olur akım ne kadar düşük olursa iletken kesiti o kadar ince olur iletken kesiti ne kadar ince olursa direkler o kadar ideal boyutta ve ağırlıkta olur sonuç : maliyet düşer ve sağlıklı biçimde enerji taşınır. :)
saygılarımla

380nin transpozisyon fotosu (aslında kendisi) tam bir sanat eseri

tabii bu işten layıkıyla anlayanların nadiren de olsa görüp karşısında dakikalarca izledikleri eser

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri