380 volt gerilim hesabı

IMG-20210102-WA0001.jpg

Arkadaşlar bunun sonucu ne olur

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hepsi özdeş olduğundan ve bağlantı yıldız olduğu için normal performansında yani her lambaya 220 volt uygulanmış gibi yanar.
Kafamızı karıştıran yıldız noktası bu devrede ortadaki lambamıdır,sayın @i.tandogan ,ayrıca lambaların biri patlar veya fazlardan biri kesilirse 380 voltla lambalar patlar.

Lambaların dişli bağlantı kısımları 3 lambada da bağlı. Yada bağlı olduğunu düşünüyoruz. Bu şekli ile 3 lamba yıldız bağlantıya sahip oluyor.

Yıldız bağlı sistemde bu şekilde özdeş lambalar 380 voltta çalışabilir. Sorun yok.

Ama ,

Burada gerilim faz faz arası 380 volt ve bu iki faz arasına yıldız bağlı sistemde iki faz arasına 2 lamba seri bağlanmış olacaktır. Bu durumda lambalar 220 volt olsada lamba başına daha düşük gerilim düşecektir. 100 wattlık lamba 100 watt olarak yanmayacaktır. Daha düşük parlaklıkta yanacaktır. Işık gücü düşük yanacaktır. Lamba başına 190 volt gibi bir gerilimle çalışacaktır.

Son düzenleme:
Lambaların dişli bağlantı kısımları 3 lambada da bağlı. Yada bağlı olduğunu düşünüyoruz. Bu şekli ile 3 lamba yıldız bağlantıya sahip oluyor.

Yıldız bağlı sistemde bu şekilde özdeş lambalar 380 voltta çalışabilir. Sorun yok.

Ama ,

Burada gerilim faz faz arası 380 volt ve bu iki faz arasına yıldız bağlı sistemde iki faz arasına 2 lamba seri bağlanmış olacaktır. Bu durumda lambalar 220 volt olsada lamba başına daha düşük gerilim düşecektir. 100 wattlık lamba 100 watt olarak yanmayacaktır. Daha düşük parlaklıkta yanacaktır. Işık gücü düşük yanacaktır. Lamba başına 190 volt gibi bir gerilimle çalışacaktır.

Ben şönt reaktörde denedim 3 adet monofaze reaktörü yıldız bağladım. 3faz gerilimi uyguladım girişlerine bir fazda çekilen akımı çekti yine bir şey değişmedi.

Ben şönt reaktörde denedim 3 adet monofaze reaktörü yıldız bağladım. 3faz gerilimi uyguladım girişlerine bir fazda çekilen akımı çekti yine bir şey değişmedi.

Ben resisif yük ve ohm kanununa gore düşündüm. Tabi hesap yapmadim. Induktif yuk nasil davranır onu bilmiyorum.

Formullerle ilerlemek lazim.

Ben resisif yük ve ohm kanununa gore düşündüm. Tabi hesap yapmadim. Induktif yuk nasil davranır onu bilmiyorum.

Formullerle ilerlemek lazim.

olayı 3 fazlı dengeli yük olarak ele alırsak 300/1.732/380 = 0,45 amper akım geçer faz başına bence ohmik yüktede değişmeyecektir aktif güç

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri