380 volt ac motoru dc yapma

1Hamza1

Üye
İyi günler efendim. elimdeki 380 Volt 3 faz motoru 380 volt dc gerilim ile çalıştırmak istiyorum mantıklı gibi geldi ama çok saçmada olabilir. Yani kızmayın dediğime böyle bir şey mümkün mü? Mümkünse de nasıl ? Cevaplarınız için teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
@serkan_48 e katılıyorum ama amacınız 380v ac olmayan bir yerde çalıştırmak ise invertör ile olabilir diye düşündüm amaö bu ise tabi

380 volt ac nin tepe tepe gerilimi 380 volt degil.

Siz 380 volt dc voltaji ac voltaja cevirseniz bile o motoru ac voltajdaki gucte calistiramazsiniz.

Fikir belli olmadigi icin farazi konusuyorum.

sargılarda veya başka bir yerinde yapısal bir değişiklik ile bu mümkün mü?

İyi günler efendim. elimdeki 380 Volt 3 faz motoru 380 volt dc gerilim ile çalıştırmak istiyorum mantıklı gibi geldi ama çok saçmada olabilir. Yani kızmayın dediğime böyle bir şey mümkün mü? Mümkünse de nasıl ? Cevaplarınız için teşekkürler.
sargılarda veya başka bir yerinde yapısal bir değişiklik ile bu mümkün mü?

Motor ne şekilde sararsanız sarın dc gerilim uygulandığında oluşan manyetik alan sabit bir manyetik alan olduğundan çalışmayacaktır.Fakat 3 fazda akımların yönü ve şiddeti değişken olup 120 derece faz farkı olduğundan sürekli döner manyetik alan elde etmiş oluruz buda rotoru sürükleyerek döndürür.Dc gerilimde böyle bir şey mümkün değildir.

Rotora tornada sabit mıknatıs takılırsa sargıları ayarlayarak belki olabilir.
Ama ne derece verimli olur, meçhul.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,827
Son üye
kontrol31

Yeni konular

Geri