380 volt 5.5kw motoru 220Volt ile nasıl çalıştırabilirim?

hayrett38

Üye
Değerli üstadlarım işyerimde kullanacağım mekanik bir alet var, Bu aletin çarkı kayış yardımı ile ana motora bağlı motorun ucundaki çark dönerek kayışla birlikte mekanik eleti döndürerek çalışıyor yani motor almam lazım ihracatçı firma 380V 4 - 5kw gücünde 4 kutuplu 1400 - 1500 devirli motor tavsiye ediyor tabi işyerimde 380 v elektrik yok ayrıca jeneratör alarak çalıştırmayıda düşündüm ama gürültüsü bunu yapmama engel oldu şikayet söz konusudur.

sormak istediğim bir kaç sorum olacak

1- hiç bir çözüm yolu yok ise hangi marka motor almalıyım tavsiyeleriniz nelerdir? güvenlik ön planda olduğu için ilk tercihim hiç bir ekipmandan kaçmamaktır
2- inverter alarak 220v elektrik ile çalıştırabilir miyim 5.5kw gücüne ulaşır mı?
3- elektrik konusuna bu güne kadar çok uzaktım yumuşak yol vericide ihtiyacım var mı? ne tür kablo ve ekipman kullanmalıyım
4- 3 fazlı motor yerine tek fazlı motor neden kullanamıyorum? 5.5 kw lık motor bulunamaz mı mono fazlı

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
uygun güçteki inverter ile bu işi yapman mümkün
ne çalıştıracağını bilmediğim için yumuşak yol verme konusunda bir yorum yapamıyorum(ani kalkış makinaya zarar verirmi yada istenmeyen bir durummu)
üç fazlı bir motoru tek fazlı olarak çalıştırabilirsin.gerekli hesap yapılarak kondansatör seçimi yapılır.ve motora bağlanarak
bir fazlı olarak çalıştırılır fakat güçte düşme olur.

220 V ile çalıştırarak bu sistemde verim alamazsın en doğrusu inverterle sürmen olacaktır. slm

Arkadaşa, ınvertör tavsıye edıyoruz ama. atelyesinde sadece monofaze gerılım var, 5,5 kw.da monofaze motor ve ınvertör yoktur.

Değerli üstadlarım işyerimde kullanacağım mekanik bir alet var, Bu aletin çarkı kayış yardımı ile ana motora bağlı motorun ucundaki çark dönerek kayışla birlikte mekanik eleti döndürerek çalışıyor yani motor almam lazım ihracatçı firma 380V 4 - 5kw gücünde 4 kutuplu 1400 - 1500 devirli motor tavsiye ediyor tabi işyerimde 380 v elektrik yok ayrıca jeneratör alarak çalıştırmayıda düşündüm ama gürültüsü bunu yapmama engel oldu şikayet söz konusudur.

sormak istediğim bir kaç sorum olacak

1- hiç bir çözüm yolu yok ise hangi marka motor almalıyım tavsiyeleriniz nelerdir? güvenlik ön planda olduğu için ilk tercihim hiç bir ekipmandan kaçmamaktır
2- inverter alarak 220v elektrik ile çalıştırabilir miyim 5.5kw gücüne ulaşır mı?
3- elektrik konusuna bu güne kadar çok uzaktım yumuşak yol vericide ihtiyacım var mı? ne tür kablo ve ekipman kullanmalıyım
4- 3 fazlı motor yerine tek fazlı motor neden kullanamıyorum? 5.5 kw lık motor bulunamaz mı mono fazlı
selamlar
kayış-kasnak oranlarını değiştirerek daha düşük güçte motor kullanabilirsin inverterle sürebilirsin ancak 5.5 kw güç alamazsın çünkü ihtimal motorun Üçgen 380 VAC üçgen 220 olsaydı olabilirdi 220 volt şebekede kabaca 18 kw güç ederki tesisatın buna elverişli değildir. inverter varsa soft startere gerek yok güç düşerse monofaze motorlada sürülebilir kolay gelsin

Son düzenleme:
Değerli cevağlarınız için teşekkür ederim.

peki neler almalıyım marka model farkeder mi?

Almayi dusundugum motor belli 380 volt 4 - 5.5kw 4 kutuplu 1440 devirli bir motor
Calistiracagim yerde fazla gurultu olmasini istemiyorum bu sebeble hangi marka motor daha kaliteli
daha az sesli daha guvenli zamanla daha az sorun cikaracak motor marka ve temin edebilecegim yerleri soylebilir misiniz ?

Almayi dusundugum motor belli 380 volt 4 - 5.5kw 4 kutuplu 1440 devirli bir motor
Calistiracagim yerde fazla gurultu olmasini istemiyorum bu sebeble hangi marka motor daha kaliteli
daha az sesli daha guvenli zamanla daha az sorun cikaracak motor marka ve temin edebilecegim yerleri soylebilir misiniz ?

Hocam eğer bu motoru sürücü almayıp kondansatör ile monofazeye dönüştürecek isen onun yerine 3 kw 1500 D/D motor alman daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Aşağıda sana seçeneklerin linklerini atıyorum. Eğer sürücü düşünüyorsan onunla ilgilide bilgi verebilirim.

3 KW 1500 D/D Monofaze: 3 KW 1500 D/Dak Monofaze Volt Elektrik Motoru

4 KW Trifaze:4 KW 1500 D/Dak Volt IE2 Elektrik Motoru

4 KW 1500 D/Dak Gamak IE2 Elektrik Motoru

5.5 KW Trifaze:5.5 KW 1500 D/Dak Volt IE2 Elektrik Motoru

5.5 KW 1500 D/Dak Gamak IE2 Elektrik Motoru

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk