38 KW Fırın İçin Kablo Kesiti

teknik bir izahatım yok
3x10=6.5 tl
3x16=8.5 tl
3x25=17 tl

tecrübeme istinaden piyasada yapılan işlerin 1 defaya mahsus mecaz anlamda söylüyorum ömürlük yapılmadığını yapılan bir işte ilk başlangıçta yapılması gereken 2 kat masrafın yapılmayıp en alt düzeyde yetinilmesi daha sonra zamanla tasarruf edilen masrafın kısa sürede 3 veya 4 katı tekrardan masraf edildiği işi keşkelere bırakmamak acabalarla yada amaaaaan larla milli servete zarar vermemek açısından sanatımızın karalanmaması arkamızdan konuşulmaması velevki teknik hesaplamalar uygun olsa dahi dahi dahi dahi....
ustalarım 8 lira yerine imkan varsa 18 liralık ürün aldırın sağlam olsun o fırına çekilen kablodan illaki bir şeylere bağlantı olacaktır önümüzdeki yıllarda

mühendis bana 57 kw lık bir binanın projesini önüme attı yap dedi şu işi projeye baktım her ofis
6 linye ben yaptım 10 linye
her ofise 2 telefon hattı ben yaptım 4 telefon hattı
4 lük nya yok tesisatta ben nötr ve klimalara çektim 4 lük nya
ana hat 3x25 ben yaptım 3x35
projede zil yok ben kurdum audıo diafon
ana pano 110x150 ben yaptım 160x250

arkadaşım illede teknik bir izahatmı lazım yanlışmı benim yaptığım iş
bu cevabımın sorusunu ırak anakonda hava üssünde amerikalı elektrik mühendisine sordum neden 2 kat masraf edip fazla kablo çekiyonuz dedim belki dedi 67 yıl sonra torunlarım iranıda alırsa bunlarla uğraşmasınlar diye cevap verdi.

valla eniyisini yapmışsın,yinede 3*35 kabloya takıldım

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
işin püf noktası hesaplamadan sonra ortaya çıkıyor.
kaliteli malzeme ,kaliteli işçilik, sorunsuz çalışma....
üst malzeme seçimi...
kalitesiz malzeme ,kaliteli işçilik......sorunlar..
kaliteli malzeme,kalitesiz işçilik.......sorunn..
kalitesiz malzeme,kalitesiz işçilik....yine sorun..
hesaplamada çıkan sonuçlar ideale yakın değerler değilmidir...

hıhhh işte ben hesaplamada çıkan ideal sonuçların 1 adım sadece 1 adım ötesi diyorum
adam 1 ışık yılı 300 bin km dedi ben ilköğretimde öyle gördüm meğer yanlışmış
1 ışık yılı son 10 yıldır 900 bin km imiş hesabı yapan kim atomu parçalayan albert eınstein adam durağan evren modelini savundu meğerse evren genişliyomuş kim diyor hubble yarın hawkıng daralıyo derse hangi hesaba uyacaz :D

teknik bir izahatım yok
3x10=6.5 tl
3x16=8.5 tl
3x25=17 tl

tecrübeme istinaden piyasada yapılan işlerin 1 defaya mahsus mecaz anlamda söylüyorum ömürlük yapılmadığını yapılan bir işte ilk başlangıçta yapılması gereken 2 kat masrafın yapılmayıp en alt düzeyde yetinilmesi daha sonra zamanla tasarruf edilen masrafın kısa sürede 3 veya 4 katı tekrardan masraf edildiği işi keşkelere bırakmamak acabalarla yada amaaaaan larla milli servete zarar vermemek açısından sanatımızın karalanmaması arkamızdan konuşulmaması velevki teknik hesaplamalar uygun olsa dahi dahi dahi dahi....
ustalarım 8 lira yerine imkan varsa 18 liralık ürün aldırın sağlam olsun o fırına çekilen kablodan illaki bir şeylere bağlantı olacaktır önümüzdeki yıllarda

mühendis bana 57 kw lık bir binanın projesini önüme attı yap dedi şu işi projeye baktım her ofis
6 linye ben yaptım 10 linye
her ofise 2 telefon hattı ben yaptım 4 telefon hattı
4 lük nya yok tesisatta ben nötr ve klimalara çektim 4 lük nya
ana hat 3x25 ben yaptım 3x35
projede zil yok ben kurdum audıo diafon
ana pano 110x150 ben yaptım 160x250
işi yaparken yan binanın 3x25 liği yandı mal sahibi yavuz istersen 3x50 çek dedi :)
adana metal sanayinde 4000 dükkan var inanın 3998 dükkanın tesisatı amazonda çekilen 2x0.75 kablo tesisatından daha berbat tamam iyi iş çıkıyo bana ama yazık yani şu ülkenin zamanına ve servetine 15 yıllık sanayi sitesi iflasss

arkadaşım illede teknik bir izahatmı lazım yanlışmı benim yaptığım iş
bu cevabımın sorusunu ırak anakonda hava üssünde amerikalı elektrik mühendisine sordum neden 2 kat masraf edip fazla kablo çekiyonuz dedim belki dedi 67 yıl sonra torunlarım iranıda alırsa bunlarla uğraşmasınlar diye cevap verdi. 2 defa abdest almakdan zarar gelmez saygılarımla.

aynen katılıyorum.illaki illaki illaki sonradan birşeyler bağlanıyor yaptığımız sistemlere.baştan işi sağlam tutmak sonradan çok zararı ve maliyeti önlüyor diye düşünüyorum.
saygılar

yavuz31 ben seni çok iyi anlıyorum. dediğin bencede cok doğru. bende hep bir üst kesit kullanıyorum ve şu ana kadar yaptığım işlerde hiç sorun çıkmadı. kablo kesitinde mesafe ve alıcı çok önemli.ayrıca etiket değerleri minumum kullanıması gereken kesiti söyler. bunu herkesin bilmesinde fazda var.

yavuz31 ben seni çok iyi anlıyorum. dediğin bencede cok doğru. bende hep bir üst kesit kullanıyorum ve şu ana kadar yaptığım işlerde hiç sorun çıkmadı. kablo kesitinde mesafe ve alıcı çok önemli.ayrıca etiket değerleri minumum kullanıması gereken kesiti söyler. bunu herkesin bilmesinde fazda var.

sizi tebrik ediyorum hep böyle olalım müşteriye ve etikete aldırmayın kesitinizi kalın kullanın sigorta ve diğer devre elemanlarınızı kaliteli kullanın siemens legrand ve herşeyden önemlisi linye sayılarını arttıralım 10-20-30 linye yapalım panoları geniş ve büyük takalım bakın bir misal vereyim

dörtyol/payasda toplam 58 kw gücü olan 4 katlı 7 ofis ve 1 lokantaya koyduğum ana pano projeyi çizen mühendise göre 12 katlı apartmana yeter diyor evet arkadaşlar 250 tl lik pano yerine 1250 tl lik pano yaptırdım hem mal sahibi cömert destekledi beni hemde ortam müsaitti pano içerisine telefon böl.diafon santral böl.merkezi güvenlik kamera böl. dahi yaptım.

3x35iyidir bugün bir fırın yarın iki olur ..herzaman sağlam ipe tutunmak iyidir rezistan ısınana kadar neolacak yine fazla akım çekecek

Çok teşekkür ederim arkadaşlar, 16mm kablo kurtarıyor normalde, fakat 25mm kablo tercih sebebi olucak çünkü fabrikanın bulunduğu ortam gereği şehir elektriğinde düşümler meydana geliyor. kendi fabrikam olsa 35mm alırım. fakat patron şirketi olduğu için izahı zor bir durum olucak. birde olayın faklı bir yönü daha var. oda 25mm kablo diyoruz ama gidip LAPP kablo alınmıyor. nerde en ucuzu var o alınıyor. tabiki bu bir maliyet ama maliyet diye herşeyden kısıtlama yapılıyor. 16mm desem gidip en dandik kabloyu alıcaklar. iletkenin kalitesizliğinden dolayı bir sorun olduğunda hemen teknisyen gösterilecek. bu durum göz önüne alındığında 25mm bu işin oluru için yeterli :)

hıhhh işte ben hesaplamada çıkan ideal sonuçların 1 adım sadece 1 adım ötesi diyorum
adam 1 ışık yılı 300 bin km dedi ben ilköğretimde öyle gördüm meğer yanlışmış
1 ışık yılı son 10 yıldır 900 bin km imiş hesabı yapan kim atomu parçalayan albert eınstein adam durağan evren modelini savundu meğerse evren genişliyomuş kim diyor hubble yarın hawkıng daralıyo derse hangi hesaba uyacaz :D

Sana katılıyorum Yavuz usta ağzına sağlık gerçekten Güldürdün ya beni Helal olsun :D

hesaplanan değerden veya etiketteki değerden daha 2 üst seviyedeki kesitleri kullanan arkadaşlar ben yaptım oldu diyor :D eeee tabiki olacak başka ne olabilirki, hesaplanan değerler tabiki minimum seviyeyi verir, ama bu toleranslar zurnanınt zırt dediği yerde hesaplanmaz yani bina hangi amaçla kullanılacak, hangi makinalar kullanılacak hangi sistemlere sahip olacak ileride ne olabilir gibi hesaplar ilk proje hesabında yapılır, yapılmıyorsa sorun ilk olarak burdadır... sonra gelelim bu hesap yapıldı yani tolerans verildi sen kalkıp ya bu projeyi çizen mühendis veya tekniker ..vb 25 lik yazmış ben bunu 50 yapayım dersen beton altına para dökmüş olursun...
şu konudada hakkınızı yemeyeyim, helal olsun ki projede yazanın bırak aynısını birde 2 kat fazla kesiti kullanıyorsanız.... uygulamalarda ben tam tersini gördüm bayağıda sorun yaşadım adam 4*4 yerine 4*2 veya da 4*16 yerine 4*10 soruyorum '' abi bu sisteme bu çok ne gerek diyor'' o nedenle helal olsun diyorum:)
demek ki insanlarda zihinlerler değişiyor..

motor devresi olmadığı için direkt olarak 72 A çekecektir.100 m de gerilim düşümü 4x16 mm göre 16 mm kabloda 2,94 olmaktadır.4x16 mm kablo 80 A akım taşır ki;bu,72 A çeken fırın için yeterli olacaktır.Sigortası ise 80A TMŞ olmalıdır.Ayar sahalı 80-125 Legrand tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri