37 kw dalgıc pompa sorunu

kapris61

Üye
arkadaşiar size bir sorum olacak 1 adet pompa aldık pompa 1 gün güzel caliştı 1 günün sonunda pompa arıza verdi servis elekltrik sorunu var dedi muhtemelen pompa yandı ölcümde öyle gösteriyor

eger yanliş bir baglantı yapmiş olsam 1 gün calişirmıydı kafama cok taktım yartımcı olursanız sevinirim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Eğer dalgıç tulumbaysa ki bu zatı muhteremler su soğutmalıdır ; suyun içinde gayet ehli keyif çalışırlar ; suyun bittiği anda mecnun misali kavrulup kendilerini yakarlar ; izolasyon megeri ile sargı ve gövde arası dirençlere bakınız efem :)

Eğer dalgıç tulumbaysa ki bu zatı muhteremler su soğutmalıdır ; suyun içinde gayet ehli keyif çalışırlar ; suyun bittiği anda mecnun misali kavrulup kendilerini yakarlar ; izolasyon megeri ile sargı ve gövde arası dirençlere bakınız efem :)

sargı gövdeye veriyor kafama takılan şu termistör ucu baglı halde nasıl yanıyor buna anlam veremiyorum

sizce baglantı hatası olsa bir gün calişma ihtimali olurmu

Tulumba dalgıç tulumba mı ?

O zaman susuz kalıp çalışmaya devam ettiyse bir sonraki vakit namazının cenaze namazına aday olmuştur :)
benim demek istedigim şu panoda herhangi bir yanliş baglantı sonucu yanmiş olma ihtimali varmıdır diyorum

ama 1 gün caliştı gün boyu eger yanliş bir baglantı olsa idi 1 gün calişşirmıydı onu soruyorum

benim demek istedigim şu panoda herhangi bir yanliş baglantı sonucu yanmiş olma ihtimali varmıdır diyorum

ama 1 gün caliştı gün boyu eger yanliş bir baglantı olsa idi 1 gün calişşirmıydı onu soruyorum
Elektrikte her arıza sonucunu ya bu önceden sorunsuz çalışıyordu ne oldu yahu diyerek çözümlemek benimde bayılarak kullandığım bir yöntemdir ; 10 dakika önce herşeyin yolunda olması 10 dakika sonra yine yolunda olacağı manasına gelmez ; bu yüzden müfettişlerin çalışma kesimine en çok dikte ettikleri mevzulardan biri de rutin kontrol ve bakımlardır ; bu makina çalışıyor zehir gibi diyerek rutin kontrol ve bakımlarını yapmaz ; ne zaman trak o zaman bırak kafasıyla çalışmaya devam edersek sonucu işte malesef böyle oluyor ..........

senle anlaşamıycaz şefim cok teşekkürler

Sn.Kapris 61, yazdıklarınızı okudum. Evet haklısınız. Güç devresinde bağlantı hatası olmadığı kesin. Olsa, o kadar süre çalışmazdı zaten...Geriye kontrol devresine bakmak kalıyor..Termistör ve/veya şamandıra uçları nerey bağlı, doğru mu bağlı..Bir sonra ki pompanın sıhhati için bu sorulara cevap aramak faydalı olur...
Benim de tahminim, susuz kalması ile birlikte yandığı yönünde..37 KW ciddi bir güç ve gözden ırakta yerin derinliklerinde çalıştırıyorsunuz..Umarım kumanda panosu, orijinal pompa firmasının panosudur ve yeterli koruma düzenleriyle donatılmıştır..Değil ise, bu pompanın da Sn. Öksüzçocuk tarafından cenaze namazının kılması muhtemeldir..
Tek tek ölçtünüz mü, tek bir sargı mı gövdeye veriyor, üçü birden mi.Tek sargı ise ucuza ve hızlı sardırabilirsiniz..
Son olarak, doğru ve düzgün bir termistör/şamandıra koruma tertibatı bağlı da olsa, bazen pompalar yine de yanar.Saygılar
Ekleme :
Ayrıca pompa panosu açık alanda, güneş altında mı, yol verme şekli nedir? Direkt kalkışlı olma ihtimali yüksek, direkt kalkışlı ise mutlaka belirtin lütfen...Pompa çalıştığında diğer yüklerde dalgalanma oluyor mu? Kumanda gerilimi 220 V ve nötrü Şebeke panosundan oraya taşıyorsanız bunu belirtin...Bunun yerine, yağ ile izole edilmiş kontaktörün içindeki trafodan kendi kumanda gerilimini üreten sistemi şiddetli tavsiye ederim..
Sizin ki ile akraba 22 KW bir pompa ile zamanında ben de çok uğraşmıştım:)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri