3600 RPM 9 Hp benzinli motora redüktör seçimi hk?

Elimde 3600 RPM 9 Hp benzinli motor mevcuttur ben buna toprak burgusu yapacağım ama redüktör konusunda takılıp kalıyorum birtane redüktör taktım taktığım redüktör traktör arkasına takılan patos kayışını çeviren dedüktör bunu 9 hp benzinli motora montajladım ama sıkıntısı marşa basınca veya ipi çekince motor çalışmıyor ama redüktörü çıkarıp ipi veya marşa basınca hemen çalışıyor bu bir tornacıya baktırdım redüktör girişi yavaş çıkışı hızlı bu motorun çalışmasını engellemekte dedi peki ben buna nasıl redüktör ayarlamalıyım kasnak sistemi ile bir çözüm bulabilirmiyim veya farklı bir yöntemi varsa lütfen yardımcı olursanız sevinir

BekirCandemir Merhabalarf;

Taktığınız redüktörün girişi yavaş çıkışı hızlı ise ters takarsanız motorunuzun yüksek devirli çıkış mili redüktörün de yüksek devir noktasına bağlanacağı için burgu için düşük devir elde edersiniz.
Redüktör de aynı trafo gibi çalışır .ters bağlarsanız yüksek devir girer düşük devir çıkarsınız.
Ama 3600 devir çok yüksek bir devir traktör kuyruk mili bu devirin baya altında ,patos redüktörü bu devirler için uygun olmayabilir,
Kolay Gelsin

traktörlerde genelde 540rpm pto(şaft) devri var özellikler eskilerde yenilerde 750-1000 var
bahsettiğin patos kasnağı ile olmaz yalnış hatırlamıyorsam 1-1 çeviriyo yani girişe kaç devir verirsen çıkış o ayrıca balansı tutturmak zor oluyo bizde baya uğraştık sonra hazır yapılmışını aldık

Kavrama olmadığı müddetçe motoru çalışma devrine ve gücüne ulaşmanız büyük efor isteyecektir.

Siz motor bağlı iken çevirdiğiniz zaman hem motoru hemde aküple edilmiş diğer ekipmanı çevirmek ve bunlara belirli moment kazandırmak zorundasınız ve muhtemelen bunu yapacak kadar kuvvetli bir çevrim sağlayamıyorsunuz.

Tavsiyem kuru kavrama kullanın.

BekirCandemir Merhabalarf;

Taktığınız redüktörün girişi yavaş çıkışı hızlı ise ters takarsanız motorunuzun yüksek devirli çıkış mili redüktörün de yüksek devir noktasına bağlanacağı için burgu için düşük devir elde edersiniz.
Redüktör de aynı trafo gibi çalışır .ters bağlarsanız yüksek devir girer düşük devir çıkarsınız.
Ama 3600 devir çok yüksek bir devir traktör kuyruk mili bu devirin baya altında ,patos redüktörü bu devirler için uygun olmayabilir,
Kolay Gelsin
tersini çevirirsem bir sıkıntı yaratırmı ustam ?
peki ustam siz nasıl bir teknik kullanarak bu işi çözdünüz ve sizin önerinizide not almam iyi olacak

Kavrama olmadığı müddetçe motoru çalışma devrine ve gücüne ulaşmanız büyük efor isteyecektir.

Siz motor bağlı iken çevirdiğiniz zaman hem motoru hemde aküple edilmiş diğer ekipmanı çevirmek ve bunlara belirli moment kazandırmak zorundasınız ve muhtemelen bunu yapacak kadar kuvvetli bir çevrim sağlayamıyorsunuz.

Tavsiyem kuru kavrama kullanın.
kuru kavrama dediğiniz mekanizma sistemi nereden bula bilirim ustam

Moderatör tarafında düzenlendi:
kuru kavrama dediğiniz mekanizma sistemi nereden bula bilirim ustam

1: Piyasayı bilmediğim için kavramayı şuradan alın diyemem.Yanlızca ATV ,gokart tamir eden satan yerlere sorun diyebilirim.

2. Rüdüktör alırken dikkat edin.Rüdktörlerin bir kısmı iki yönlü çalışmaz.Yani giriş milini çıkış mili olarak kullanamazsınız yada tam tersi.

Ayrıca redüktörler oranlı satılır.Örneğin 60/1 oranlı bir redüktörün giriş milini 60 devirle çevirirseniz çıkış mili 1 devir döner ama aynı orana yakın torku artar.Yada tam tersi 1/5 bir redüktörün giriş mili 1 devir dönünce çıkış mili 5 devir döner yani devir artar ama tork düşer bu seferde.

Bu açıdan bakınca size lazım olan gücü bilmeniz bunu istediğiniz devire düşürüp (rüdüktörle) bunu burguya bağlamanız gerek.

Ek olarak bunları hesaplarken elinizdeki motorun kaç devirde 9 BG ürettiğini bilin ve buna göre tasarlayın.Yoksa motorun maksimum devrinde 9 BG üreten bir motorda hesaplamayı 9 BG üzerinden yaparsanız çok aşırı yakıt yakarsınız.

1: Piyasayı bilmediğim için kavramayı şuradan alın diyemem.Yanlızca ATV ,gokart tamir eden satan yerlere sorun diyebilirim.

2. Rüdüktör alırken dikkat edin.Rüdktörlerin bir kısmı iki yönlü çalışmaz.Yani giriş milini çıkış mili olarak kullanamazsınız yada tam tersi.

Ayrıca redüktörler oranlı satılır.Örneğin 60/1 oranlı bir redüktörün giriş milini 60 devirle çevirirseniz çıkış mili 1 devir döner ama aynı orana yakın torku artar.Yada tam tersi 1/5 bir redüktörün giriş mili 1 devir dönünce çıkış mili 5 devir döner yani devir artar ama tork düşer bu seferde.

Bu açıdan bakınca size lazım olan gücü bilmeniz bunu istediğiniz devire düşürüp (rüdüktörle) bunu burguya bağlamanız gerek.

Ek olarak bunları hesaplarken elinizdeki motorun kaç devirde 9 BG ürettiğini bilin ve buna göre tasarlayın.Yoksa motorun maksimum devrinde 9 BG üreten bir motorda hesaplamayı 9 BG üzerinden yaparsanız çok aşırı yakıt yakarsınız.
ustam çok yardımcı oldunuz ama sizide yormak istemiyorum ben motor bilgilerini tekrar veriyim ona göre siz nasıl bir uygulama ile çözerseniz inan bana çok yardımcı olmuş olacaksınız inan çok dua ederim
motor :9 bg
motor mili çıkış devir :3600 rpm

google böyle birşey buldum uygunmudur sizce ? orada 36 hp demek istediğini anlayamadım sadece 1 den 36 bg ye kadarmı demek istiyor yoksa 36 bg den düşük olmamalımı diyor

Ekli dosyalar

• burg.jpg
    burg.jpg
    57.1 KB · Görüntüleme: 16
ustam çok yardımcı oldunuz ama sizide yormak istemiyorum ben motor bilgilerini tekrar veriyim ona göre siz nasıl bir uygulama ile çözerseniz inan bana çok yardımcı olmuş olacaksınız inan çok dua ederim
motor :9 bg
motor mili çıkış devir :3600 rpm

google böyle birşey buldum uygunmudur sizce ? orada 36 hp demek istediğini anlayamadım sadece 1 den 36 bg ye kadarmı demek istiyor yoksa 36 bg den düşük olmamalımı diyor

Bu redüktörün giriş devri çok düşük 540 d/d yani bu devirden fazla giriş yapamazsınız..İçten yanmalı bir motor ise 540 devirde çalışmaz.Çalışsa da rölanti devridir yüke gelince stop eder.Ayrıca giriş devrinin sorun olmadığını farz etsek bile motorun 3600 devrini bu redüktörle ancak 1200 devire düşürürsünüz ki bir burgu için yüksek bir devir nerede ise saniyede 20 devir yani.

36 BG ise bağlayacağınız güç ünitesinin (içten yanmalı motor elektrik motoru v.s) maksimum gücünü ifade ediyor.Bundan yüksek güçte bir motor bağlarsanız redüktörün rulmanları, dişlileri ve milleri zarar görür.

Burgu konusunda hiç bir şey bilmediğim için yapmak istediğiniz işi muadili makineler kaç devirde yapıyor bunu belirtmeniz lazım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri