+359 ile başlayan telefonlardan gelen çağrılara itibar etmeyiniz...

samanyolum

Üye
Az önce +359 877757019 nolu bir telefondan çağrı geldi. O kadar kısa sürdü ki telefonum sadece titredi :D Google'dan baktım da dolandırıcı olduklarını gördüm. Bulgaristan numarasıymış. Bunlar bu şekilde Türkiye'deki cep numaralarına çağrı atıyorlarmış. Bizimkiler de geri dönüş yaptığında aşık gibi konuşup Türkiye'ye gelmek istediklerini ve buluşup aşk yaşamak istediklerini ama pasaport vize vs. için para gerektiğini söyleyerek saf insanlardan para koparıyorlarmış. +359 ile başlayan bir dünya benzer numara var... Bulgaristan ile bağlantınız yoksa itibar etmeyin bu numaralara...

rehberimde kayıtlı olmayıp da çağrı bırakanları aramam, zaten işi olan açar konuşur.geçtiğimiz ay 'hes teknoloji' den bir mesaj geldi, dört büyük takımın formasını kazandınız hemen xxxx no yu arayın diye:mad:.mesaj paketim olduğu için:p ben kazandıysam siz arayın diye mesaj atmıştım;)

Şimdi beni de aradılar +359877854082 yazan numara çok kısa çaldırıp kapattı. Daha önceleri de arayıp kapatıyolardı. Bende araştırdım +359 bulgaristanın kotuymuş. Rastgele arıyorlar demekki, oralarla hiç işimiz olmadıda. Telefonla bilmediğini aramamak en iyisi...

Arkadaşlar bu numara bulgaristana ait bir numaradır. Tahminimce arayanlarda genelde bayan olup sizlerin parasını almak için çeşitli şeyler uyduruyolardır. Bulgaristanda bu işleri genelde türkçe bilen çingeneler yapmaktadır.Ve bu yolladan kazandıkları parayla köylerinde lüx villalar yapmaktalar :)

Dikkat cep telefonunda +393…tuzağına düşmeyin. +393…ün dakikası tam 50 dolar. Başında 393 numarası gördüğünüz zaman kesinlikle cevaplamayınız. Geri aramayınız çünkü bu bir dolandırıcılık sistemi, çevrenizdekileri de uyarın lütfen.

Bu uyarıyı ciddiye alın numarayı ya not edin ya da +393’ü aklınızın bir yerine yazın. Cep telefonunuza ya da sabit telefonunuza +39319326 ile başlayan numaralardan (+39319326xxxx) gelen cevapsız aramaları dikkate almayınız ve kesinlikle geri aramayınız.
Bu yeni bir dolandırıcılık yöntemidir. Bu yöntem ile telefonunuz bir kez çalıyor ve kapanıyor. Siz cevapsız çağrıyı gördüğünüzde numarayı geri arıyorsunuz. Karşınıza çıkan ve çeşitli dillerde konuşan robot ile yaptığınız görüşmenin dakikası tam 50 dolar. Bu para hemen hattın faturasına ekleniyor. Yasal olduğu ve aramayı siz yaptığınız için kesinlikle itiraz etme şansınız yok. Başında 393 olan numaraları açmayın
…alıntıdır