355.KW.Elektrik motoru,ısıtıcı,devresi

ahnur

Usta Üye
355.KW. elektrik motoru vinçin kancasını çalıştırıyor .
Motor sürücü ile çalıştırılıyor,
Motor dışardan fanla soğutuluyor,
Motor üçgen bağlantı 400.volt .
Motor bağlantı klemens kutusunda iki adet termistör bağlantısı bir adet de
ısıtıcı bağlantısı var.
Bu ısıtıcı niçin konmuş bilen varsa veya bu devre ne işe yaradığını bilen varsa
açıklarsa memnun olurum.

Motor bağlantı şeması aşağıda .

Ekli dosyalar

• 355.KW motor bağlantısı.doc
    27.5 KB · Görüntüleme: 240
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Isıtıcı diye bahsettiğiniz direnç,ısıtıcı olmayıp,frenleme direncidir.Frenleme direncinin ne işe
yaradığını,değişik yerlerden öğrenebilirsiniz.

Elektrik motoru içersine ısıtıcı konmaz.Pano ısıtıcısı olur.Bu ısıtıcı,5-10 w civarında olur.İfa-
deye göre,söylenen direnç ( oldukça hacimli olmalıdır ) frenleme direnci olmalıdır.Pano ısıtı-
cı dirençleri küçüktür ( 2x2x4 cm mesela ).

Elektrik motorlarının içine yerleştirilen ısıtıcının görevi motor çalıştırılmadığı zaman sargıları sıcak tutmak sureti ile terlemeyi önlemektir.

bunu ilk defa duyuyorum hiç daha önce sargıların ısıtılmasına ihtiyaç olduğunu görmedim

Arkadaşların yorumlarını okuyunca daha detay gerktiğini düşündüm.
Bu vinçi gecen sene almanlarla beraber montaj yaptık. tabi bende motorda bağlantı klemesini
bağlarken sordum bana ısıtıcı olduğunu söylediler.buraya bağladğım kaplo kesidi 1,5 luk
yani güçlü az olduğunu kanaatindeyim .

İlter arkadaşın yorumu bence olabilir çünkü vinç limanda diğer panolarda ve dönüş koloktörü bağlantı panosunda ısıtıcı var buralarda açıkta olduğu için gözüküyor.
kolay gelsin.

Motor klemens kutusundaki ısıtıcı bağlantı terminalleri motordaki nemden dolayı terlemeyi önlemek amacı ile konmuştur.Ekteki rar dosyasında motor içersindeki ısıtıcıyı inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 100_0680.rar
    597.5 KB · Görüntüleme: 234
O giriş aynen rezistans girişidir. Amaç motoru kuru tutmaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri