34,5 kV kapalı şalt tasarımı

ELEKTRİK MÜH.

Profesyonel Üye
Değerli ustalarım selamlar.

Tez konusu olarak 2 x 4 MW hidroelektrik santral tasarlıyorum. Generator çıkışını 6 kV olarak yaptım. Bunu 6 kV/34,5 kV 5MVA güç trafosuna girdim.(bu sadece tek ünite için). Sonra kapalı şalt kısmı var. Bu kapalı saltta
- güç trafosunu bina içine mi yerlestiriyim yoksa salt binasının yanına dışarıya mi?
-Bara olarak ana bara ve transfer bara olacak bu mümkün mü kapalı şaltın içinde?
-Ayırıcı kesici değerleri az çok belli mesela anma gerilimi 36 kV seçilebilir fakat anma akımı vs onu neye göre belirlenmelidir? Santralin enterkonnekteye bağlandığı TM nin değerlerine göre mi? Yoksa sadece bizim unite gücümüz olan 4 MW a göre mi?
- Kapalı şalt içinde ayırıcı kesici patafudr akım gerilim trafosundan başka hangi techizatlar olmalı?
-Ya da tavsiyeleriniz var mı? Kapalı şalt yerine hücre vs koyabilirsin diye? Ya da şunları bunları yap diye.
Teşekkür ederim. Saygılar...

Sent from my ANKARA using KontrolKalemi Forumu mobile app

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
- 5 MVA / 34,5 KV küçük değerler olduğu için,tüm tesisi kapalı şalt yapabilirsiniz.
- Sonuçta, enterkonekte şebeye bağlanacağınız için,Çift baralı tesis kurmak zorundasınız,
- Teçhizatı,kendi güç ve akım değerlerinin göre seçmelisiniz,
- Tüm sisteme ait koruma ve ölçü sistemleri kurulmalıdır,
- Kumanda,hizmet odaları bulunmalıdIr,
- Paralel çalışma olacağından,senkronizasyon ve export / import ölçü sistemleri kurulmalıdır,
-Kesiciler ,vakumlu ( tercihen ) /Gazlı ,25 kA,1000 MVA olacaktır,
- Hücreler ,Metal clad and closed tip olacaktır.

Not : Benim " kapalı şalt " ifadem, çift baralı modüler hücrelerdir.

Son düzenleme:
Sami Bey cevabınız için teşekkür ederim.
Kaba taslak olarak tek hat şemasını çıkardım. Sistem böyle olacak. Bu tek hata göre çift barali modüler hücre tasarlamayi düşünüyorum. Siz ne dersiniz böyle bir tesis için ?
Saygılarımla...
b1783e06219760d5f94cc224531e7950.jpg

Ayrıntılar hariç,olay budur.

Ayrıntılar hariç,olay budur.
Ustam ayrıntılı olarak hücre projelendirdim. Yani bu çizdiğim hücre de taslak olarak yaptım. (İlgili firmanın kataloğunu göz önüne alarak). Yine şunları bunları ekle dediğiniz yer var mı? :)
Saygılarımla.

991e4fadcc4eaa1af595859eb147bd40.jpg

1-Jeneratör çıkışlarını 1. bara,Şebekeyi 2. bara olarak düşünmek daha doğru olur,
2-Jeneratör çıkışları ve Şebeke ( export/impotr ) için ölçüm sayaçları konmalı,
3-Tüm kumanda ve senkronizasyon için,sinoptik panel düşünülmeli,
4-Jeneratör korumaları için,sun'i nötr trafoları konmalı,
5-En sağ hücredeki akım trafoları nedir ?
6-Bara1-Bara 2 bağlantısı ( kuplaj ) ilk krokinizdeki şekilde olmalı,
7- İç ihtiyaç için ( alternatör barasına bağlı ),jeneratör transferli trafo düşünülmeli.

1-Önemli bir husus değil ama düşünülebilir.
2-onlar düşünüldü ancak projelendirilmedi.
3-senkronizasyon için ayrı kumanda-tablocu odası yapıp projelendireceğim ancak bu senkronizasyon panosu için senkronizer bulmam lazım. Nasıl bir yol izlemeliyim bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ustam.
4- Projelendirilecek
5- En sağdaki akım-gerilim trafoları gereksiz olabilir. Ben onları bara gerilimi akımı bilgisi için koydum ancak konulmayabilir çünkü zaten 1. Ünite ve 2. Ünitede bu baraların ölçümü yapılıyor zaten.
6-Kuplaj aynısı değil mi peki? bara 1 den bara 2 ye geçerken ayırıcı-kesici-ayırıcı'ya girmiş.
7- İç ihtiyaç da düşünüldü projelendirilecek.

- Senkronoskop için araştırma yapmalısınız,
- İşletme sadeliği ve kullanım yönünden,alternatör ve şebeke
baralarının ayrı olması daha uygundur,
- En sağdaki gerilim trafoları olur.Orada akım bilgisi olmaya-
cağı için,akım trafosu ihtiyaca yoktur,
-Senkronoskop için,Jeneratör firmaları web sitelerinden araştırma yapabilirsiniz.Forumumuzda,jeneratör konusunda
açıklama yapabilen oldukça bilgili arkadaşlarımız var.Onla-
rın yardımcı olacağını umuyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri