30v ayarlı güç kaynağı montaj yardım(mevcut malzemeler ile)

vtec41

Üye
Evet elimde olan malzemeler;
1x 35V (30W) Trafo
1x LM317 transistör
1x KBL610 (6A) köprü diyot
1x 5k Potansiyometre
1x 5W(180ohm) Taş direnç
2x 25V(2200mikrofarat) Kondansatör

Bu malzemeler ile yaklaşık 0-30 V 0-2 A aralığında olacak şekilde voltaj ayarlı bir güç kaynağı yapmak istiyorum. Lehim yapabiliyorum ancak bağlantı konusunda yardımlarınız gerekiyor.

Olabilir çok araştırdım bu konuyu ancak amatör olduğum için yapamıyorum. Ortaya karışık böyle bir malzeme aldım bu malzemeleri kullanarak bana devreyi cizebilicek ve acıklıcak birisini ariyorum.
forumda arama yaparsan bulursun

Lm317 regule entegresinin maksimum giris voltaji 40 volt dc dir. Elinizdeki transformatorun 35 volt ac oldugunu belirtmissiniz. Bu voltaj dogrultuldugunda tepe gerilimi 35x1.41= 49 volt olacaktir. Bu gerilim entegrenin maksimum gerilim dwgerini asiyor. Ayrica entegre orjinal entegre ise ancak maksimumda 1.5 amper verebilir. Bunu basarmak icinde ciddi bir sogutucu kullanmaniz gereklidir.

Trafo olarak size tavsiyem,

38 volt dc maksimum verecek bir trafo ve bu gerilim icin 2x ozellikli bir trafo kulanmanizi oneririm. Dusuk gerilimler icin yari sargi yuksek gerilim icin ise tam sargi kullanmak atik isiyi azaltmis verimi arttirmis olacak.

2 x 13 volt vir transformator bulabilirseniz totalde 26 volt ac yapar. 26 x 1.41 = 36 volt dc yapar. Buda size 1.21 ile 34 volt civarinda ayar imkani saglar.

Uygun tranaformatoru temin edebilirseniz sizi devrenin yapimi hakkinda yardimci oluruz. Antalya icindeyseniz beraberde yapabiliriz yardimci olurum.

Kolay gelsin.

Bence sana fısıldayanlar oldu ve malzemeleri temin edip tarif istiyorsun genç kardeşim ... Kulağı tersten kaşıyorsun. Hatta hazıra konmak istiyorsun amatörlükle alakası yok. Neden diyecek olursan saçacak paran var diyelim;
malzemen eksik, tekrar ilave malzeme satın alman gerekecek belki de netten sipariş vererek aldın kargo bedelini de dert etmiyorsun. O zaman hazırını al derler.

Bütçen sınırlıdır öğrenerek yapmaktır amacın, olması gereken amacını belirlemişsin iyi güzel ilgli şemaları da netten buldun işine yarayacak devrede karar kıldın diyelim, önce araştırma yaparsın hesaplarsın neleri hazır almalı mı kendim yapar mıyım hangisi ekonomik diye harcanan zaman da cabası. Hatta hem şema hem de yapılış aşamalarını içeren videolar var. Bunlar üzerinden malzeme listeni hazırlar fiyatları tarar karşılaştırır satın alırsın, takıldığın yer olur veya devren olması gerektiği gibi çalışmaz gelir danışırsın.

Genç kardeşlerimize yapamazsın edemezsin diyenlerden değilim diyenelere de kızarım, sen yukarıda saydıklarımdan hangisisin bilemedim. Üstelik bu malzemeyle hem gerilim hem de akım ayarlı olsun diyorsun.

Yardım edenlerin illaki olacaktır ama dilerim okul ve iş hayatın böyle sürmez ben bu hareketini yakıştıramadım ...

vtec Kardeşim nerde oturuyorsun ben geçen hafta cumartesi günü 0-30 V 5 A güç kaynağı aldım bit pazarından 20 TL 'ye bu elindeki malzemelerle bana zor gibi geldi soğutma işini halledemeyebilirsin. Hayırılı işler demem o ki git bi bit pazarından al kafan rahat olsun

vtec Kardeşim nerde oturuyorsun ben geçen hafta cumartesi günü 0-30 V 5 A güç kaynağı aldım bit pazarından 20 TL 'ye bu elindeki malzemelerle bana zor gibi geldi soğutma işini halledemeyebilirsin. Hayırılı işler demem o ki git bi bit pazarından al kafan rahat olsun

Çok iyiymiş. Ankara'da çok bit pazarı gezdim. Gözümün ilk aradığı da guc kaynakları oldu. Bir denk gelemedim. Şanslıymışsınız gerçekten. Bir de bana denk gelseydi.

Evet elimde olan malzemeler;
1x 35V (30W) Trafo
1x LM317 transistör
1x KBL610 (6A) köprü diyot
1x 5k Potansiyometre
1x 5W(180ohm) Taş direnç
2x 25V(2200mikrofarat) Kondansatör

Bu malzemeler ile yaklaşık 0-30 V 0-2 A aralığında olacak şekilde voltaj ayarlı bir güç kaynağı yapmak istiyorum. Lehim yapabiliyorum ancak bağlantı konusunda yardımlarınız gerekiyor.
kardeşim o kadar malzemeye para vereceğine şuna bir göz at

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,835
Son üye
gk_gk

Yeni konular

Geri