30V 10 A Simetrik güç kaynağı çıkış vermiyor...

tornado48

Üye
Arkadaşlar merhaba. Elimde 30 V 10 A simetrik güç kaynağım var. Dalgınlığıma geldi uçlarını 18 A lik aküyle ters polarize bağlayınca olanlar oldu. Sorunum ise güç kaynağında ayar yapabiliyorum. İstediğim gerilim akım değerine ayarlayabiliyorum ama güç kaynağı yüke binince gerilim sıfıra düşüyor ve çıkış vermiyor. Sorunu bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

çıkış transitörü bozulmuş. o transistör akımı yükseltir. akım çekmezken bir etkisi olmaz.

Teşekkür ederim. Tekrardan kontrol edicem. Birde çıkışta iki kutup arasında da bir eleman vardı kömür olmuş. Ne olduğunu bilemedim.

Arkadaşlar transistörleri söküp ölçtüm hepsi sağlam. TIP3055 9 tane transistör var. Başka sorun ne olabilir. Gerilimi sonuna kadar kısınca eksi değer gösteriyor. Gerilimi yükseltince röleler çıldırıyor sürekli farklı noktalardan röle sesi geliyor. Resimlerde kömür olan malzemenin bağlı olduğu noktalarıda işaretledim. Başka nerelere bakmam gerek.
20190204_121042.jpg
20190204_133513.jpg
20190204_121045.jpg

Arkadaşlar merhaba. Elimde 30 V 10 A simetrik güç kaynağım var. Dalgınlığıma geldi uçlarını 18 A lik aküyle ters polarize bağlayınca olanlar oldu. Sorunum ise güç kaynağında ayar yapabiliyorum. İstediğim gerilim akım değerine ayarlayabiliyorum ama güç kaynağı yüke binince gerilim sıfıra düşüyor ve çıkış vermiyor. Sorunu bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Cikisa yuk bagladiginiz esnada on panelde cc isigi yaniyormu?

Siyah parcayi resimde göremiyorum. Cikisa paralel ise buyuk ihtimal cihaz kapatildiginda filtre kapasitorlerini bosaltmaya yarayan direnc olabilir.

Birde uzerinde entegrelerin bulundugu smd malzemeli kontrol kartinin resmini eklermisiniz uzerindeki entegreler onemli.

Cc isigi yaniyor ise cihaz akim limitlemeye erken giriyor demektir ona gore hareket etmek gerekli.

Muglalimisiniz?

Son düzenleme:
Çıkıştaki elemanı çıkardım. Parçalandı zaten. Cc ışığını kontrol edip eklerim. Kartların resimlerin ekliyim yarın.
Evet muğla milasa yaşıyorum.

Çıkıştaki elemanı çıkardım. Parçalandı zaten. Cc ışığını kontrol edip eklerim. Kartların resimlerin ekliyim yarın.
Evet muğla milasa yaşıyorum.

Sormamin nedeni bu cihaz voltaj ayari yapabiliyor ve yuke baglaninca sorun oluyor gorunuyor.

Burada yuku algilayan kisim akim limitleme sistemi. Cikista bir sont direnci var ve bundan gelen bilgi bir opamp yada lm723 entegresi kullanildi ise onu tetikliyor. Hangisini tetikliyor ise onu kontrol etmemiz gerekiyor.

Hemen toplama sansiniz yoksa bile en azindan ilk basta kartin resmi faydali olur. Uzrrindeki entegreleri gorebilmemiz bir deformasyon yanma varmi bakmamizda fayda var.

Bende Muglaliyim Koycegiz ama is nedeniyle Antalyada yasiyorum.

Kolay gelsin.

Arkadaşlar Tavsiyeleriniz ve biraz inatla tamirini gerçekleştirdim. Şarjlı matkap bağlayıp denedim 9-10A gibi değerler gördüm sıkıntı yok gibi ama gerilim ve akımı sıfıra çektiğimde -3V gösteriyor onu anlamadım. Normalde 0V yazardı. Tabi akım değeri sağlıklımı bilemimyorum şimdilik. CV ışığı yanıyor. 200A 12 V luk aküye bağladım şarj etmek ve denemek için akımı yavaş yavaş açıyorum. En fazla 3A le şarj alıyor. Akım arttıkça gerilim düşüyor. Oda ayrı bir soru işareti kafamda. Şimdilik durum bu kartları resimlerini de en kısa sürede atıcam.

Su an anladigim kadariyla guc kaynagi guc transistorlerini suremiyor.

Surememesinin nedeni bir alt kontrol devresinde. Ya akimi yuksek algilayip akim limitlemeye geciyor yada surucu transiatoru iletime gecemiyor.

Olcmek yada kafadan aktif yari iletkenleri degistirmek lazim.

Kontrol kartinda yanik varmi gozle izlemek gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri