30kg ağırlığında arazi robotu

byfacia9

Üye
Arkadaşlar merhaba, bir proje geliştiriyoruz arazi robotu yapıyoruz. Bu robotun ağırlığı 23 kg olucak max 25 kg ama 30kg olarak düşüneceğiz ilerisi için.
Bu araç 4 motor ile çalışacak. Ama 12v ile 24 v de uygun motor bulamadık. Aracın saatte 5km hız yapsa yeter. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu konuda çok iyi değilim ama. hub motorlar. 30 kglik bir araç için fazla mı olur. Akülü araba motorları da kullanılabilir @paskomya ustamın attığı gibi motorlar yani

Eğer robot eğimli arazide yüklü kullanılacaksa motor gücünün yüksek seçilmesi faydalı olur.

Hareket mekanizması ney?

Teker mi çevirecek, bacak mı olacak, palet ile mi hareket edecek? Bunları bilmeden motor tavsiyesi çok zor. Ayrıca bu tür motorları Redüksiyon olmadan kullanmak ayrı problem. Tasarlarken bunu da göz önünde bulundurun.

Bu konuda çok iyi değilim ama. hub motorlar. 30 kglik bir araç için fazla mı olur. Akülü araba motorları da kullanılabilir @paskomya ustamın attığı gibi motorlar yani
bakınız tork olayı ve tekerlek olayı var, hub motorlar yüksek akım gücü isterler yükte iken, bizimde yakıt hücrelerimiz bu konuda sınıfta kalır. şekil plan çizim yok iken arazi şartları tam belirtilmemişken böyle tasarılara tavsiyede bulunmak sağlıklı olmaz. açılım
1- 4 X 4 mü? 4 X2 mi?
2- palet mi? tekerlek mi?
3- ebat?
4- sürücü (ler)
5- uzaktan kumanda olacak mı?
6- güç depolama ne kadar olacak
7- amacı ne? gözlem -ölçüm - lojistik?
8- otonom mu?
bu liste uzar gider araç yapmak için (düz yolda gitsin fark etmez ) mühendislik bileceksin mekanik bileceksin elektronik bileceksin (hadi kıyak geçelim mekatronik olsun) el becerine sahip olacaksın, pratik düşünüp alternatif seçenekleri değerlendire bileceksin. bu arada katı modelleme programında çizim yapabilmeyi unuttum. şimdi ben liseyi 8 senede yüksek ihtisas yaparak bitiren biri olarak bu kadar fikir üretip ilk posttaki soruyu ben sormuş olsam, kendime alt posttaki cevabı verirdim.
sesli düşündürmeyin beni başım ağrıyor. çenem düşüyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri