30 W Gücündeki Motoru Kontrol Etmek İçin Ne Yapabilirim?

Arkadaşlar 220V AC 30W 1500 d/d'lık motoru iki farklı devirde kullanmak istiyorum. PLC'den gidecek olan bir sinyalle redüktör çıkışı örneğin 40 d/d ile çalışacak, bakşa bir komut ile 100 d/d ile çalışacak. Sanırım bu güç için uygun bir sürücü yok piyasada. Peki ben bu kontrolü nasıl yapabilirim?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sürücü kullanmak zorundasın piyasada ararsan ihtiyacına uygun inverter bulabilirsin, ayrıca plc'nin analog output'undan alacağın analog bilgiyi sürücünün analog hız kontrol İnput'una girerek hız kontrolü yapabilirsin tabiki plc' de program yazman gerekecek. Ancak inverter kullanacaksan plc'ye gerek yok inverterde 2 farklı referans hızı belirleyip iki butonla bu referans hızlar arasında geçiş yapabilirsin. İnverteri bulup parametresini ayarlayıp invertere bağlayacağın butonların nasıl bağlanacağı konusunu kendin öğrenmek gerekiyor...

Fakat inverter markası modelini yazarsan buton bağlantılarını ve çift referans hız parametrelerini sana anlatabilirim...

Sürücü kullanmak zorundasın piyasada ararsan ihtiyacına uygun inverter bulabilirsin, ayrıca plc'nin analog output'undan alacağın analog bilgiyi sürücünün analog hız kontrol İnput'una girerek hız kontrolü yapabilirsin tabiki plc' de program yazman gerekecek. Ancak inverter kullanacaksan plc'ye gerek yok inverterde 2 farklı referans hızı belirleyip iki butonla bu referans hızlar arasında geçiş yapabilirsin. İnverteri bulup parametresini ayarlayıp invertere bağlayacağın butonların nasıl bağlanacağı konusunu kendin öğrenmek gerekiyor...

Fakat inverter markası modelini yazarsan buton bağlantılarını ve çift referans hız parametrelerini sana anlatabilirim...
Yardımınız için teşekkürler ancak 30 W güç için sürücü bulamadım, daha doğrusu 0.2 kW'dan aşağısını bulamadım. O sürücü için de 30 W'lık motoru süremez dediler. PLC kullanmak istiyorum, zaten sistemde başka işlemler için şart. Yani şöyle özetleyeyim, PLC yük hücresinden aldığı sinyaller doğrultusunda bir motoru durduracak bu motoru da duruma göre iki farklı hızda çalıştıracak. Benim bağlantıdan ziyade o güçte motor için inverter bulmam gerekli :( çünki diğer kısımları otomasyoncuların işi ben sadece istediğim motor gücüne göre bir sürücü bulmalıyım :(

Güçlü bir diyot ile hızı yarıya indirebilirsin,yarım dalga 110 v ile.

motor 1 fazlı ve kondansatör ile yol veriliyor ise hızını değiştirmek için işin biraz zor.

evet maalesef tek fazlı motor, ayrıntılardan pek anlamıyorum ama yapmak istediğim şey 30W'lık bir AC motora PLC'den gelen bir komutla bir devirde çalışmasını, başka bir komutla da başka bir devirde çalışmasını istiyorum yok mudur çaresi :(

elektronik bir dimmer devresi kullanabilirsin. Sürücüden ucuza gelir. iki devir istiyorsan eğer dimmer üzerindeki potansiyometre yerine iki farklı değerde direnç kullanabilirsin. dirençleri de interface röle vasıtasıyla sürersin plc transistör çıkışlı ise. devir kademeni seçeceğin direnç adedine göre istediğin kadar da artırabilirsin.
Plc nin analog çıkışını direkt dimmer devresine de bağlayabilirsin ve istediğin hassasiyette ayar yapabilirsin yalnız bunu transistörlerle sürmen gerekecek bu ayrı bir konu... kolay gelsin.

kondansatör ile yol verilen motorlarda devri değiştirmek bildiğim kadarıyla olanaksız, en güzeli 3 faz lı motor ile değiştirip bir drive kullanman veya iki devirli bir dahlender motor kullanman.

Kullandığınız motoru universal AC motor ile değiştirirseniz herhangi bir dimmer ile devir ayarını yapabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri