+30 / +40 °C arasında en az toleransla ölçüm yapan sensör hangisidir?

arakdaşlar ben kendi yapmak istediğim kuluçka makinamda kullanmak üzere ısı ve nem sensörü arayışında idim. internet ortamından mürsel isimli bir arkadaşla tanıştım. o kendim modül yapıyorum modülümüde senserion sht 11 üzerine tasarlıyorum dedi. sht 11 dijital bir sensörmüş ve yanılma payı ntc ptc veya pt 100 lere göre daha azmış.
bende dedimki madem shtxx kullanacağız bana yaptıgın modülü sht xxlerin kuluçka makinasına göre en iyi olanından kullanayım onlarda
Humidity Sensor SHT25: Sensirion AG
bu ve
Humidity Sensor SHT75: Sensirion AG
tabii benim gördüğüm kadarıyla.
evet arkadaşlar bu sensörler arkadaşın modülünde kullanıldığında ısıda 30-40 °C arasında
ve nemde 20-100 arasında en az hatayuı yapar ve nem % 3-4 e kadar önemli değil fakat ısıda 30-40 arasında 0.2 nin üstüne çıktıgında sorun oluşur kuluçka makinasında
söz sizde sişzce hangi sensör?

Merhaba,
Sizin isteğiniz üzerine arkadaşımdan bilgi istedim. Mail geldiğinde, buraya yazarım.
Kendim incelediğim kadarıyla, 25 santigrad derecede 0,3 yanılma payı varmış. Zaten szin verdiğiniz linklerdeki grafikte de görülüyor hassasiyeti.Grafiğe göre, 25- 40 derece arasındaki hassasiyeti, 0,3 ile 0,4 arasında değişiyor. sizin ısı aralığınız da 30-40 °C aralığında olduğuna göre, sth75 ile 0,3-0,4 gibi bir hata payı ile okuma yapabilirsiniz demektir.
Bu firmanın sensörleri arasında, incelediğim kadarıyla, sht 75 en hassas olanı ( hem nemde, hem de ısıda).
Fakat, incelediğim kadarıyla, RTD tipi sensörlerin platin olanları( pt 100 pt 1000 gibi) bu tip dijital sensörlerden daha hassas çalışıyor. İnternette yazılanlara göre, en doğru çalışan sensörler bunlarmış. Ben de bu yazıları yazan, yerli ve yabancı kaynakların yalancısıyım.

mm956x.jpg

Elimko 'nun kullandığı PT100 çeşitlerinin ölçüm töleransını grafikte görebilirsin. Class 1/3 B 0.1 ile 0.2 arasında olması lazım belirtilen aralıkta. SHT75 te bu değer gördüğüm kadarıyla 0.3 - 0.4 arasında.

evet class 1/10 da beinm makinamın sıcaklığı olan 37,5 derecede 0,05-0,06 toleransla ölçüm yaptıını görüyorum çok güzel bir değer. en mükemmel belkide. fakat fiyatı bence en aşa 60-70 dolardır. ve nem ölçmez ve beni aşar.

evet class 1/10 da beinm makinamın sıcaklığı olan 37,5 derecede 0,05-0,06 toleransla ölçüm yaptıını görüyorum çok güzel bir değer. en mükemmel belkide. fakat fiyatı bence en aşa 60-70 dolardır. ve nem ölçmez ve beni aşar.

fiyatta önemliyse sht ye razı olmak lazım ya da bir nem sensörü bir pt100 kullanarak daha kararlı sonuçlar elde etmek lazım. 1/3 için fiyat öğrenirsem yazarım.

sıcaklık için ds18b20 tavsiye ederim.Bir çok sensörle karşılaştırma yapıldı.(200-300$ termometreler dahil).Daha sağlıklı sonuç verdi. DS18B20 gibi metal kılıf olsun aksi halde değişimlerden hemen etkileniyor yanlış sonuc verebilir.

çumukanın ve diger firmaların ilk kullandıkları ısı kontrol rölesi lae dir ben yaptıgım kuluçka makinasına bunu taktım gayet güzel çalışıyor histetrik kontrol ile sıcaklıgı sabit tutabiliyorsun fiyatı 70-80 tl idi bu arada yardıma ihtiyacın olursa mesaj at %95 verim aldım yaptıgım kuluçka makinasından sana kolay gelsin

bence elimko yu ara ve teknik servisten birilerine bağlattır durumu izah ettiğinde sana özel olarak hemen bir sensör yapıyorlar ve fiyatıda piyasadaki sensörlere göre gayet uyguna yapıyorlar. bizde sensörleri özel olarak elimkoya yaptırıyoruz ve başarılı sonuçlar alıyoruz..

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri