3 potans ile 2 sürücüye hareket verme hakkında

yigido58

Üye
arkadaşlar s.a bir sorunum var 2 sürücüm var 3 potans 1. potans 1. sürücüye 2. potans 2. sürücüye komut verecek buraya kadar herşey normal 3. potans ortak noktaya baglanacak ve her 2 sürücünün hızını ayarlayacak bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum saygılar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
her potansiyometre kullanıldıktan sonra 0 a çekilip bırakılacaksa 3 potansiyometrenin kullanımında sıkıntı çıkmaz

Son düzenleme:
öyle degil eray kardeşim 1. potans 1. sürücüyü sürer 2. potans 2. sürücüyü sürer 3. potans her 2 sürücüyü sürer bu devreyi daha önce yaptım ama şemayı hatırlamıyorum

Merhaba,
Ekli resim işini görür umarım.

Ekli dosyalar

• pot.JPG
    pot.JPG
    51 KB · Görüntüleme: 63
öncelikle ilginize teşekkür ederim ama zaten şemayı hatırlıyamamdım şöyle özetleyim 1. potans merkez potans oluyor 1. potans mevcut 10 vdc ayarlayıp diger 2 potansa yolluyor diger 2 potans da kendi sürücülerine üzerlerindeki voltaj degerince hızlandırıp yavaşlatıyor

kardeşim ilgine teşekkür ederim ama 1. sürücüye 4 kablo inmişsin devreni bir kontrol et istersen

kardeşim ilgine teşekkür ederim ama 1. sürücüye 4 kablo inmişsin devreni bir kontrol et istersen
Uzaycan isimli arkadaş doğru yapmış kardeş.
1. Sürücüde bağlı görünen kablonun iki tanesi 10 VDC kaynak gerilimdir. 10 V'u istediğin yerden alabilirsin istersen harici bir kaynaktan al fark etmez. Önemli olan sürücülerin analog girişlerine 0-10 VDC uygulamaktır.

Merhaba,
Sürücü model markasına göre, analog giriş, pot isimleri değişebilir. Marka model belirmemişsiniz.Bir sürücü + 10, 0 volt, pot sabit uçlarının bağladığı, 3. uçta potun ayarlı çıkışı olan ucun bağlandığı analog gişten oluşur. Ertek68 arkadaşım açıklamış. Siz harici güç kaynağıda kullanabilirsiniz yada her hangi bir sürücünün 10 kaynağınıda. sonuç iti bari ile ne yapr sanız yapın her sürücü analog girişi nerden beslenirse, beslensin eksi uçlarının hepsinin referanslanması gerekir. Birbirlerinin analog voltajlarının tanınabilmesi için.
Devil arkadaşım ekli resim işini görür umarım.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Pot1.JPG
    Pot1.JPG
    73 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye