3 lü priz yaptım lakin anlam veremediğim bir sorun var

WattMan

Üye
2x1.5mm² kablo ile balkondaki güvenlik kameralarını çalıştırmak için priz yaptım ve kameralarımı sorunsuz kullanmaktayim , fakat bugün yapmış olduğum 3lü prize başka bir 3lu taktım ve 3lude topraklama uçlarında kontrol kalemiyle baktığımda elektrik var , 3luyu çıkartıyorum kameralar için yaptığım 3lude elektrik yok ama o 3luye taktığım 3lude topraklama uçlarında elektrik okuyorum.

asıl problem kameralar için yaptığım 3lude 2 adet kablo var topraklama yok acaba neden elektrik olur, kontrol ettim topraklamaya hiçbir temas yok

multimetere ile ölçüm voltaj yok ama lamba yanıyor

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
2x1.5mm² kablo ile balkondaki güvenlik kameralarını çalıştırmak için priz yaptım ve kameralarımı sorunsuz kullanmaktayim , fakat bugün yapmış olduğum 3lü prize başka bir 3lu taktım ve 3lude topraklama uçlarında kontrol kalemiyle baktığımda elektrik var , 3luyu çıkartıyorum kameralar için yaptığım 3lude elektrik yok ama o 3luye taktığım 3lude topraklama uçlarında elektrik okuyorum.

asıl problem kameralar için yaptığım 3lude 2 adet kablo var topraklama yok acaba neden elektrik olur, kontrol ettim topraklamaya hiçbir temas yok

multimetere ile ölçüm voltaj yok ama lamba yanıyor
2X yaptığınız prizde topraklama hattı olmadığından dolayı o prize takılan 3X kablonun toprak hattı boşta kalıyor ve üzerinde elektromanyetik alandan ötürü indükleme oluşuyor. Normal bir durum. Ölü voltajdır, tehlikesizdir.

Prizlerde topraklama klemensine topraklama hattı bağlanmadığı zaman bu durumla sık karşılaşmak mümkündür.
Sizinde doğru şekilde yaptığınız gibi kontrol kalemine güvenmeyip multimetre ile yapılan ölçümler neticesinde orada gerilim olmadığını ve tehlike arzetmediğini görmüş oldunuz.
Şayet kontrol kaleminde o ışığın yanmaması gerekiyorsa ilave priz eklemesi yaparken topraklama hattı çekilmesi ki (olması gereken budur) gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri