3 lü priz yaptım lakin anlam veremediğim bir sorun var

• Konbuyu başlatan WattMan
  • Başlangıç tarihi

WattMan

Üye
2x1.5mm² kablo ile balkondaki güvenlik kameralarını çalıştırmak için priz yaptım ve kameralarımı sorunsuz kullanmaktayim , fakat bugün yapmış olduğum 3lü prize başka bir 3lu taktım ve 3lude topraklama uçlarında kontrol kalemiyle baktığımda elektrik var , 3luyu çıkartıyorum kameralar için yaptığım 3lude elektrik yok ama o 3luye taktığım 3lude topraklama uçlarında elektrik okuyorum.

asıl problem kameralar için yaptığım 3lude 2 adet kablo var topraklama yok acaba neden elektrik olur, kontrol ettim topraklamaya hiçbir temas yok

multimetere ile ölçüm voltaj yok ama lamba yanıyor

Son düzenleme:

paskomya

Profesyonel Üye
kontrol kalemi yanıltır,ölçü aleti yanılmaz en doğru çalışan ise akkor ampuldür. orada elektrik görmen gayet normal

ardem

Paylaşımcı üye
Hayalet voltaj olma ihtimali yüksek,
Şu konuda anlatılmış
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/sigorta-kapalı-prizde-akım-var.135821/#post-878049
Öte yandan bağlantıları kontrol edin (etmişiniz..)kablolar eskidikçe izolasyon özelliği kaybolur plastiğin üstünde dahi kontrol kalemi yanabilir,kolay gelsin.

Son düzenleme:

Erhan_TR

Usta Üye
2x1.5mm² kablo ile balkondaki güvenlik kameralarını çalıştırmak için priz yaptım ve kameralarımı sorunsuz kullanmaktayim , fakat bugün yapmış olduğum 3lü prize başka bir 3lu taktım ve 3lude topraklama uçlarında kontrol kalemiyle baktığımda elektrik var , 3luyu çıkartıyorum kameralar için yaptığım 3lude elektrik yok ama o 3luye taktığım 3lude topraklama uçlarında elektrik okuyorum.

asıl problem kameralar için yaptığım 3lude 2 adet kablo var topraklama yok acaba neden elektrik olur, kontrol ettim topraklamaya hiçbir temas yok

multimetere ile ölçüm voltaj yok ama lamba yanıyor
2X yaptığınız prizde topraklama hattı olmadığından dolayı o prize takılan 3X kablonun toprak hattı boşta kalıyor ve üzerinde elektromanyetik alandan ötürü indükleme oluşuyor. Normal bir durum. Ölü voltajdır, tehlikesizdir.

Mustafa KABADAYI

Profesyonel Üye
Prizlerde topraklama klemensine topraklama hattı bağlanmadığı zaman bu durumla sık karşılaşmak mümkündür.
Sizinde doğru şekilde yaptığınız gibi kontrol kalemine güvenmeyip multimetre ile yapılan ölçümler neticesinde orada gerilim olmadığını ve tehlike arzetmediğini görmüş oldunuz.
Şayet kontrol kaleminde o ışığın yanmaması gerekiyorsa ilave priz eklemesi yaparken topraklama hattı çekilmesi ki (olması gereken budur) gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
116,829
Kullanıcılar
425,836
Son üye
Ahmet kibar

Yeni konular