3 LÜ V OTOMAT GRUBU İLE MONOFAZE DAĞITIM YAPILMASI

nüso

Üye
resmi bir dairede ana pano 3 fazlı olup dairede 20 kadar oda ile 4 adet klima var ve klimalarda dahil bütün yükler monofazedir.kaloriferlerin yanmaması sonucunda birçok odada ısıtıcı v.s çalışması nedeni ile sık sık direk olarak panodaki C tipi 80 amp. lik ana 3 lü v otomat grubu atmaktadır.( 63 amp. kaçak akım rolesi atmıyor) elektrik panosunda yaptığım gözlemde; bina içi odaların tek fazlı olan beslemeleri 3 fazlı v otomat grupları üzerinden yapılmış. tek fazlı beslemelerin bu şekilde 3 lü grup v otomatlar üzerinden yapılmaları normalmidir ? yoksa ayrı ayrı tekli v otomatlar mı kullanılmalıydı ? odaların herhangi birisinden gelen arıza 25 amp. lik veya 32. amp. lik 3 lü v otomatı neden attırmıyor. direk ana sigorta atıyor. pano içindeki tüm 3 lü v otomat gruplarının iptal edilerek , her odanın beslemesi ayrı olacak şekilde tekli v otomatların takılarak panodan dağıtım yapılması sorunu çözer diye düşünüyorum ama emin değilim. yardımcı olursanız seviniriz. teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu resmi dairede birçok yanlışlık var.. Bir defa kablo kesitinin ve ana sigortanın (C tipi 80 amp.) iyice irdelenmesi lazım..Çünkü bütün yükler bindiğinde kablo kesitinin ısınması sonucu ana sigortayı attırdığı aşikar.. Veya kablo kesiti uygun olup ana sigortanın amperi düşük oldugu için de ana sigorta atıyor olabilir... Öncelikle kablo kesitinin arttırıp ana sigortanın amperinin de yükseltilmesi lazım...Üçlü W otamat sigortalarla dağıtım olmaz..Çok saçma bir şey..Nasıl olur da böyle bir şey yapmışlar..Zaten bunu siz de belirtmişsiniz..Bağımsız tekli W otomat sigortaların takılıp her odaya hattın gitmesi lazım..saygılar ve sevgiler...

Siz trifaze 80 A sigortanızı tanınmış orjinal marka bir sigorta ile değiştirin sorun çözülecektir. Resmi daire olduğu için standartı CE dir belkide sigorta 25 Amperdir.
Kacak akım sigortalarını sigorta gibi düşünmeyiniz. onların sigorta görevleri yoktur.

Burdaki sorun elektrikli sobalara yüklenilmesi sonucu sigortanın atması..Sigortanın amper değeri ve kablo kesiti iyice irdelenmesi lazım...

evet bütün yük atan sigortaya biniyor. öncelikle bina tam yükteyken pens ampermetre ile max kaç amper çektiğini ölç. çektiği akım değerinin bir üstü kompakt termik şalter koy ve her odaya ayrı sigorta beslemesi ve 30ma karolesi koymanı tavsiye ederim. slm

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri