3 fazlı süzme sayaçın ters dönmesi

Arkadaşlar elimde 3 fazlı sayaç var prizli ( kontrol amaçlı süzme sayaç olarak kullanmak istiyorum)li bunu trifaze prize takıp çalıştırıyorum diyelimki fazların dönüş yönü sağa doğru sayaç ileri doğru saymaya başladı, fazların dönüş yönü sola doğru olsaydı sayaç geri mi dönmeye başlardı yoksa saymazmıydı teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sayaçlarda, " geri döndürmeme tertibatı " bulunduğundan,sayacı geri döndüremezsiniz.An-
cak,yanlış bağlantı nedeniyle,eksik yazabilir.

sayaçlar geri dönmez dişili ve yay siistemi bu şekilde ayarlanmıştır ... trifaze syaçlarda faz sıralamasında bağlatı hatası yaparsan sayaç eksik tur yapar ....

GERİ DÖNMEZ EKSİK TE DÖNMEZ

her zaman saatler geri dönmez bazen dediğin gibi çıkış uçlarından giriş uygular isen dönüyor ben bir kaç defa karşılaştım başka bir meslektaşım yanlış bağlamış bende o zaman gözlemlemiş şahit olmuştum

Bağladığınız sayaçta mekanik bir sorun yoksa sayaçlar (tek yönlü) geri dönmez.ama faz sırası ters olursa farklı yazma durumları söz konusu olmaktadır.

1996'dan sonra bu tertibatlar kullanılmaya başlanıldığı için sayacımız bu tarihten önce ise büyük bir ihtimal ters yani geri dönecektir

Sayacların geri yada ileri dönmesi (bazı sayaçlarda satış ve alış olarak geçer) faz sırasına bağlı değildir. Akım trafolarının polaritesine (doğrudan bağlıysa akım uçlarının şekline) bağlıdır.

Sayacınızın ters döndüğünü düşünüyorsanız akım uçlarının polaritesini değiştirin.

Kolay gelsin......

kafam almadı trifazede faz yönü değişince saat ters nasıl donuyor
teorik olarak acıklaması yoktur
sayaç kullanılan watı olçer

ve öncesindeki sayaçlarda ters dönmeyi engelleyen tertibat yoktur busebepten giriş çıkışların yerleri ters ise saat ters dönebilir yerlerini değiştirirsen düzelir

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri