3 fazlı rezistanslar

arkadaşlar 3 fazlı rezistansları bilirsiniz yani birer ucu köprülenerek yıldız noktası oluşturulmuş ve her rezistannsa 220 v düşen tiplerden şimdi bunların yıldız noktasına ayrıca nötr çekmeye gerek varmı biz çekmiyoz bi sıkıntıda olmuyo acaba yanlış mı yapıyoz çeksek bişey değişir mi birde bu rezistansların bir gözü patlasa 2 gözü sağlam kalsa yıldız noktası bozulup rezistansların üzerine fazla voltaj düşebilir mi saygılar...

arkadaşlar 3 fazlı rezistansları bilirsiniz yani birer ucu köprülenerek yıldız noktası oluşturulmuş ve her rezistannsa 220 v düşen tiplerden şimdi bunların yıldız noktasına ayrıca nötr çekmeye gerek varmı biz çekmiyoz bi sıkıntıda olmuyo acaba yanlış mı yapıyoz çeksek bişey değişir mi birde bu rezistansların bir gözü patlasa 2 gözü sağlam kalsa yıldız noktası bozulup rezistansların üzerine fazla voltaj düşebilir mi saygılar...

Üç faz dengeli yıldız sistemden bahsediyoruz, uygulamada tam dengeden bahsetmek mümkün olmaz rezistansların empedansları birebir aynı değerde olmaz faz gerilimlerinde ufak değişimler olur, yıldız noktası nötr ile irtibatlanırsa anlattığım nedenden dolayı nötr iletkeninden minik akımlar akar;

üç rezistansında empedansı 22Ω olsun. Rezistans başına düşen gerilim 220V , rezistans akımı 10A, gücü 2200W olacaktır.
Nötr iletkeni bağlamazsanız ve rezistanslardan biri yanarsa(açık devre) iki rezistans bir birine seri halde 380V gerilime maruz kalır, bu durumda iki rezistans empedans toplamı 44Ω yapar, rezistanslardan geçen akım 380/44=8,63A yapar, her bir rezistansa düşen gerilim 8,63x22=190V olur ve rezistansların gücü 8,63x190=1640,9 watt'a düşer. İki rezistans birden yanarsa üçüncü rezistans çalışmayacaktır.

Bu nedenlerden dolayı nötr iletkeni bağlamanız gerekir.Rezistans empedansları farklıysa kesinlikle nötr iletkeni çekmelisiniz bunu formüllerle açıklamama gerek yok herhalde.

tabi gerek yok zaten aynı tip aynı omaj 3 tane 220 voltluk reziztansın yıldız bağlanarak 380 volt verilmesinden bahsediyoduk açıklamanız gayet açık ve aydınlatıcı teşekkürler (+pop):eek:

tabi gerek yok zaten aynı tip aynı omaj 3 tane 220 voltluk reziztansın yıldız bağlanarak 380 volt verilmesinden bahsediyoduk açıklamanız gayet açık ve aydınlatıcı teşekkürler (+pop):eek:

Gerek yok derken neyi kastettiğinizi anlamadım herhalde açıklamamı iyi okumadınız yada anlamadınız. Ben her durumda nötr iletkeninin yıldız noktasına bağlanması gerektiğini izah etmeye çalıştım.

Nötr iletkeni bağlamazsanız ve rezistanslardan biri yanarsa(açık devre) iki rezistans bir birine seri halde 380V gerilime maruz kalır, bu durumda iki rezistans empedans toplamı 44Ω yapar, rezistanslardan geçen akım 380/44=8,63A yapar, her bir rezistansa düşen gerilim 8,63x22=190V olur ve rezistansların gücü 8,63x190=1640,9 watt'a düşer. İki rezistans birden yanarsa üçüncü rezistans çalışmayacaktır.

sistemde resistansın 3/1 sorunlu diyelim 3/2 calışyor birsorun var demeki sorunun giderilmesi gerekir 3/1 nötr sorunu cözmez pıratikte yıldız noktasında nötürün sisteme artısı olmaz

sistemde resistansın 3/1 sorunlu diyelim 3/2 calışyor birsorun var demeki sorunun giderilmesi gerekir 3/1 nötr sorunu cözmez pıratikte yıldız noktasında nötürün sisteme artısı olmaz

Nasıl böyle mantıksız elektrikten uzak bir yorum yapabiliyorsunuz anlamak mümkün değil ! 3 fazlı sistemde tek fazlı yükler zaten yıldız bağlantı şeklindedir. Nötr iletkeni yıldız noktasına irtibatlandırılmazsa 3 rezistanstan birisi açık devre olduğundaki durumu yukarıda ispatlayarak izah ettim. Nötr iletkeni yıldız noktasına irtibatlanırsa hiç bir sorun olmaz her iki rezistans kendi fazından beslenir dönüş nötr iletkeni mevcut olduğu için normal çalışmasına devam eder. Bu durumda nötr kesitine dikkat edeceksin tabiiki.

hayır hayır anladım eyes kardeş o konu tamam noktayı koydun saolasın zaten gayet açık anlatmışssın benim gerek yok demem senin şu cümlene idi ---- :''.Rezistans empedansları farklıysa kesinlikle nötr iletkeni çekmelisiniz bunu formüllerle açıklamama gerek yok herhalde''. ---zaten nötr iletkeni çekmezsek rezistanslrın biri patlayınca gücünün düşeceğini ohm kanuna göre güzelce anlatmışsın vede tek rezistans kalınca çalışmıyacağınıda söyledin yani bunlar tabiki doğru sıkıntı yok...yani gerek yok demem formülle anlatmana gerek yok dememdi saolasın nötre tabiki gerek var

sayın scorpion eyes teyorik bilginize saygımvar aynısaygıyı bende sizden beklerbim - popülarite poğanla başkasının vermiş oldoğu + poğanı gerialmış oluyorsunuz farkındaysanız .yakın zamanda 21 resistanlı 3 fazlı fazbaşına 7 resistansdüşüyor bakımını ve montaşını yaptım camaşır kurutma makiması cıkışlar tamaman birbirine köprü şekkinde bağlı nötryok yıldız dediğimiz sıfırlamavar . anbıyasları aynı ısıtıcılar arızayapmaya başladığı zaman nötr patlayan ısıtıcıyı tamir etmez tamtersine gec ferkedilir.

sayın scorpion eyes teyorik bilginize saygımvar aynısaygıyı bende sizden beklerbim - popülarite poğanla başkasının vermiş oldoğu + poğanı gerialmış oluyorsunuz farkındaysanız .yakın zamanda 21 resistanlı 3 fazlı fazbaşına 7 resistansdüşüyor bakımını ve montaşını yaptım camaşır kurutma makiması cıkışlar tamaman birbirine köprü şekkinde bağlı nötryok yıldız dediğimiz sıfırlamavar . anbıyasları aynı ısıtıcılar arızayapmaya başladığı zaman nötr patlayan ısıtıcıyı tamir etmez tamtersine gec ferkedilir.

Teori ile pratik çok farklı şeyler demeye çalışmak bilim'e fiziğe herşeye karşı çıkmak demektir. Size örnek vereyim teoride saf omik, saf endüktif, saf kapasitif devreden bahseder ama uygulamada hiç biri yoktur ancak teoride RL-RC-RLC devrelerden de bahseder ve uygulamada alıcıların bu yük forumlarında olduğundan da bahseder. Saf ... devrelerden bahsedilirken maksat olayın daha iyi kavranması içindir. Bu nüans farkını iyi anlamak gerekir.

Gelelim konumuza; Aşağıda yazmış olduğunuz mesajdan dolayı -pop verdim. Aşağıdaki açıklamanız maalesef talihsizce yapılmış bir açıklama.
Gelelim şimdi verdiğiniz örneğe faz başına 21 rezistanslı yıldız noktası nötr'e irtibatlanmamış bir devreden bahsediyorsunuz yukarıda yazdığın mesajdan ve konuda belirtilenden farklı bir uygulama. Bahsettiğiniz sistemde yıldız nötr noktasına irtibatlandırılmamışda olabilir. Bunun mahsurlarından bahsettim, nötr yıldız noktasıyla irtibatlandırılırsa sağlam dirençler çalışmaya devam edecektir bu durumda tabiiki olay geç fark edilir. -pop için üzülmeyin telafi ederiz kısa zamanda, ben altımda çalışan herkesin lafına kulak veririm sahadaki düz işçiyide aynı dikkatle dinlerim amirimide, saygı konusunda endişeniz olmasın.

yıldız yıldız bence sen yanlış yapıyorsun.kesinlikle yıldız noktasına nötr bağlanır.(üstelik faydası çok)ısıtıcını biri yanarsa verim düşerverim düşmekle kalmaz 190 volt ile çalışmaya devam eder.arda yeğenim bakma sen kimseye bağla zararını ben karşılarım.görünen köy kılavuz istemez.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri