3 fazlı priz bağlantısı

sefaxxxxx

Üye
Arkadaşlar merhaba geçenlerde trifaze sayaçlı bir şantiye panosu gördüm 3 fazlı prizlerin yıldız noktası toprak hattına bağlanmış ve panoda kaçak akım koruma rölesi var böyle bir bağlantıda kaçak akım koruma rölesi devreyi açmazmı bağlantı yanlış mı yapılmış yoksa doğrumu yapılmış tam anlayamadım.Yani priz dengeli yüklense tamam nötr hattından akım geçmez ama dengesiz yüklendiğinde akım nötr hattına akacağı için rölenin devreyi açacağını düşünüyorum acaba bu konuda yanlış mı düşünüyorum beni bu konuda bilgilendire bilirmisiniz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bu durum üç fazlı prizde kullanacağın alıcıya göre değişir.
alıcı nötüre ihtiyaç duyuyorsa dediğin doğru.
fakat 4 polariteli bir üç fazlı priz ise ikayserilinin dediği gibi orta nokta topraktır.
bu prizden üç fazlı bir motoru çalıştırdığını düşünürsek orta nokta mutlaka toprak olmalıdır zaten.

bu durum üç fazlı prizde kullanacağın alıcıya göre değişir.
alıcı nötüre ihtiyaç duyuyorsa dediğin doğru.
fakat 4 polariteli bir üç fazlı priz ise ikayserilinin dediği gibi orta nokta topraktır.
bu prizden üç fazlı bir motoru çalıştırdığını düşünürsek orta nokta mutlaka toprak olmalıdır zaten.

üç fazlı bir prizde cihaz nasıl nötüre ihtiyaç duyabilir. bir binaya trifaz gelir yanında bir nötr gelir o bşk. motorlrda üç fazlı prizlerde çalışan cihazlar nötüre ihtiyaç duymaz. bu arada arkdşlr trfonun yıldız noktsının nötr olrk kullanılmasını açıklayabir misiniz acaba. genelde ezbere biliyorum mantıgını pek bilbiliyorum

Peki bu durumda 3 fazlı dengesiz yüklerde röle devreyi açmaz mı sonuçta dengesiz yüklerde nötr hattından küçükte olsa bir akım geçer panodaki bağlantıyı değiştireyim mi yoksa yıldız noktası toprak hattında bağlı kalsın mı?

krdeş bğlantıyı değiştiremezsin ki... 3 fazlı sistemde çalışan motorlar nötre ihtiyç duymaz. kaçak akım rolesi faz toprak kısa devresi nötr toprak kısa devresi durumunda açar. ama dengesiz yüklerde kr açar mı ustlarımızın fikirlerini bekliyelim.

Arkadaşlar dengesiz yüklerde kaçak akım rölesi devreyi açar mı acaba bu konuda bilgilerinizi bekliyorum

yanlışsam düzeltin lütfen
sayın sefaxxxxx şimdi dengesiz yükten kasıt motordan bahsediyorsan eğer o motorda illaki bi sıkıntısı vardı ve kar açmasa bile sigorta atacağını umuyorum eğer atmazsa yanacaktır.
zamanında bizim ekmek fırını'na KAR takmıştık. fırında bol miktarda trifaze motor var(hamur kazanı, kes tart v.s.) ve KAR bozulana kadar attığını duymamıştım. bozulunca sökmüşler.

Elk konusunda her şeyde olduğu gibi dengesiz yük düzenlemelidir k.a.r.sigorta işlemi görmez

3 Fazlı standart prizlerde nötr bulunmaz, orta uç topraktır. Ancak üzerinde kumanda devresi olan bir makine varsa 5 kutuplu fiş-priz kullanılır, bu prizlerde hem nötr hem toprak hattı vardır.
Kaçak akım rölesinin dengesiz yüklenme durumunda açmaz. Faz-toprak veya nötr-toprak teması gerekir. Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri