3 Fazlı Motoru 1 Fazda Çalıştırma (Resimli Anlatım)

Yada bir bobinajcıya uğra belki motoru 220 volt olarak tekrar sarabilir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba
Bu tipte bağlı olan bir derinkuyu pompamız var 2 hp gücünde etiketinde de yazdığı için kondansatör ile monofaze olarak bağladık . Start verildiğinde 4 veya 5 . Kerede çalışıyor. Kondansatörü değiştirdik yne aynısını yapıyor. Kumanda devresinde sorun yok her anahtar açışta kontaktör çekiyor ama motor kalkmıyor Neden olabilir?

Merhaba
Bu tipte bağlı olan bir derinkuyu pompamız var 2 hp gücünde etiketinde de yazdığı için kondansatör ile monofaze olarak bağladık . Start verildiğinde 4 veya 5 . Kerede çalışıyor. Kondansatörü değiştirdik yne aynısını yapıyor. Kumanda devresinde sorun yok her anahtar açışta kontaktör çekiyor ama motor kalkmıyor Neden olabilir?

Kondansatör kapasitesi yetersiz geliyordur. Değerinin uygunluğunu kontrol edin. Yükte kalkınmada daha yüksek kapasitede kondansatör gerekir.

Merhaba
2 HP güç çok yüksek değil bu dalgıç kaç metre derinlikte ve ne kadar mesafeye su basıyor?Bence motoru trifaze ve daha güçlü bir motorla değiştirin anladığım kadarıyla motor start alıyor ama motor zorlandığı için çalışamıyor

Çıkışa vana koyun tamamen kısın veya az acın, motor tam yol alıp su son noktada cıkınca vanayı yavas yavas acarak deneyin..

Bazen çalışıyor ilk basışta bazen çalışmıyor. Dalgıç 30 mt de atılı ve yaklaşık 35 metre düz bir hortuma su basıyor zorlanacak çok bir durumu yok. Vanayı kapatsak daha çok zorlanmazmı sanki faz farkı oluşmuyor gibi geliyor bana bazen kontaktörün kontaklarından şüphelenip onu da sıfırla değiştirdik

Bazen çalışıyor ilk basışta bazen çalışmıyor. Dalgıç 30 mt de atılı ve yaklaşık 35 metre düz bir hortuma su basıyor zorlanacak çok bir durumu yok. Vanayı kapatsak daha çok zorlanmazmı sanki faz farkı oluşmuyor gibi geliyor bana bazen kontaktörün kontaklarından şüphelenip onu da sıfırla değiştirdik
Faz farkı kondansatör kapasitesi ile ilgili. Kontrol ediniz.

Arkadaşlar gözden kaçan bir husus var sanırım monofaze çalıştırma ile ilgili.Şimdi monofaze gerilimimiz 220 volt olduğuna göre çalışma rejimi yıldız olan motoru üçgen bağlayarak bu yöntemi kullanmalıyız aksi halde yıldız üçgen motorun sargı direnci yıldızda 660 üçgende 380 olduğu için motorda bayağı güç düşüsü olacaktır.Çünkü motor sargı direnci 380 voltun altına inmiyor.Fakat çalışma rejimi 220 üçgen yıldız 380 yıldız olan motor çalışma rejimi yıldız olduğundan üçgen bağlandığında sargı direnci 220 volt olduğundan bu motordan elde edilecek güç ve verim daha fazla olacaktır.

Merak ettiğim nokta deneyen uygulayan var mı yıldız üçgen motoru tek fazlı çalıştırınca çalışma rejimi sadece yıldız olan motorun 1 fazlı çalıştırılması arasında verim ve güç olarak ne kadar fark olur.Sorumu şöyle özetleyeyim 3,5 kw yıldız üçgen motor ile 3,5 kw yıldız motorun veriminde ve gücünde nasıl farklılıklar olur.Uygulayan varsa deneyimlerini paylaşabilir mi?

Son düzenleme:
Sorumu şöyle özetleyeyim 3,5 kw yıldız üçgen motor ile 3,5 kw yıldız motorun veriminde ve gücünde nasıl farklılıklar olur.Uygulayan varsa deneyimlerini paylaşabilir mi?
Acemlik yıllarımda bir kompresör motoru gördüm üçgen bağlıydı o zamanlar yeni mezun olmuştum ve üçgen hiç motor bağlamamıştım kompresör 6-8 bar arası ayarlıydı bağlantıları değiştirip yıldız yaptım motor 3-4 bar basınca gelince bayıldı ve duman çıkarmaya başlar başlamaz kapattım tekrar üçgene çeviridm 6-8 bar sorunsuz çalıştı!
Trifaze motorlar kondansatörle çalıştırıldığını duydum fakat hiç denemedim yine ustalarımdan duyduğum 4/1 motor tork u düşüyormuş
Üçgen bağlı bir motoru yıldız bağladığımda yaşadığım tecrübeden dolayı ben denemesem de kondansatörlü bir motorun 4/1 güç te çalışması mantıklı geliyor bana
Danfoss da 20 kw a kadar monofaze motor sürücüsü olduğunu buradaki teknik elemanından duydum eğer 3,5 kw motor trifaze olmayan bir yerde çalıştırılacaksa bu sücüler kullanıla bilir

Acemlik yıllarımda bir kompresör motoru gördüm üçgen bağlıydı o zamanlar yeni mezun olmuştum ve üçgen hiç motor bağlamamıştım kompresör 6-8 bar arası ayarlıydı bağlantıları değiştirip yıldız yaptım motor 3-4 bar basınca gelince bayıldı ve duman çıkarmaya başlar başlamaz kapattım tekrar üçgene çeviridm 6-8 bar sorunsuz çalıştı!
Trifaze motorlar kondansatörle çalıştırıldığını duydum fakat hiç denemedim yine ustalarımdan duyduğum 4/1 motor tork u düşüyormuş
Üçgen bağlı bir motoru yıldız bağladığımda yaşadığım tecrübeden dolayı ben denemesem de kondansatörlü bir motorun 4/1 güç te çalışması mantıklı geliyor bana
Danfoss da 20 kw a kadar monofaze motor sürücüsü olduğunu buradaki teknik elemanından duydum eğer 3,5 kw motor trifaze olmayan bir yerde çalıştırılacaksa bu sücüler kullanıla bilir

Evet sargı direnci 220 volt olsa 1/3 yada 1/4 oranında düşük güçte çalışması normal olabilir.Fakat burada demek istediğim yıldız üçgen motorlarda (380/660) verim bahsettiğinizden daha da düşük olacak motora düşük gerilim vermiş gibi bir durum ortaya çıkıyor.Çünkü üçgen bağladığınızda bile sargı direnci 380 volt oluyor bunun birde yıldız bağlı olduğunu düşünün sargı direnci 660 volt uygulanan gerilim 220 volt.Dolayısıyla verim söylediğimiz değerlerden daha da aşağı olur bence yıldız üçgen bağlanan motor için.Buradan da şu sonucu çıkarabiliriz sanırım çalışma rejimi sadece yıldız 380 olan motorlara bir fazlı bağlantı yapılabilir.Çünkü üçgendeki empedans 220 volta uygundur.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri