3 Fazlı Motoru 1 Fazda Çalıştırma (Resimli Anlatım)

korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Forumda ve bir çok yerde tartışma konusu oldu.Anlatımlı ve resimli konuyu ekliyorum

bu yöntem ağır yük altında çalışacak motorlarda uygulanmaz onlar için sürücü veya klasik yöntem kumanda sistemleri kullanmalısınız

kondansatör seçimi

92_resim2_1.jpg

3-fazli-motorun-yon-degistirme.png

scannedimage5ru7.jpg

24yag5s.jpg

elektrik motorumuzun etiketine bakıyoruz etikete göre elimizdeki motor üçgen 220/yıldız 380 voltluk
öncelikle motorun klemens toplosundaki yıldız köprüsünü söküp üçgen bağlatı yapıyoruz

36974920.jpg

üreticinin belirlediği kondasatör kapasitesine göre veya taplodan motor gücüne kondasatör kapasitesini seciyoruz
kondasatörün bir ucu faz kısmında olacak diğer uc ise boşda kalan kısıma bağlancak

21541384.jpg

bu yöntem de motorda verim düşüklüğüne neden olur 3 fazlı motoru 1 fazla çalıştırmanın diğer bir yolu ise sürücü bağlayarak yapabilirsiniz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
mrb.mesela 1,5kw bir 380 motoru 220 de çalıştırmak için kaç mikro faratlık kondansatör kullanmamız gerekiyor.

1.5 kw motora listede gözüken 33uf 400v yerine 25uf 400v kondansatör takarsak ne olur veya tersi 40 uf 400v takarsak ne olur değişen?teşekkürler iyi çalışmalar.

arkadaşım ben redüktörlü ufak bir trifaz motoru 220 ile ve ileri geri çalıştırmak için bu yöntemi uygulamıştım. düşük kapasite bağlarsan motor kalkış yapmakta zorlanır yada kalkış yapmayabilir. yüksek kapasite taktığın zaman da kondansatörle oluşturduğun fazın açısı olması gerekenden daha fazla kayıyor ve motor titreşimli çalışmaya başlıyor

benim deneyimlerim bunlar...

1.5 kw motora listede gözüken 33uf 400v yerine 25uf 400v kondansatör takarsak ne olur veya tersi 40 uf 400v takarsak ne olur değişen?teşekkürler iyi çalışmalar.

arkadaşım ben redüktörlü ufak bir trifaz motoru 220 ile ve ileri geri çalıştırmak için bu yöntemi uygulamıştım. düşük kapasite bağlarsan motor kalkış yapmakta zorlanır yada kalkış yapmayabilir. yüksek kapasite taktığın zaman da kondansatörle oluşturduğun fazın açısı olması gerekenden daha fazla kayıyor ve motor titreşimli çalışmaya başlıyor

benim deneyimlerim bunlar...

bende 3-4 gün önce bi deneyim yaşadım bu konuda.1.5 kw 380 v bir motoru 220 de çalıştırdım.motor dik milli pompa motoru olarak çalışıyor.35 mf kondansatörle başladım önce motor kalkmadı sonra 40 mf taktım yine olmadı.60 mf la anca kalktı motor 18-19 amperle kalkıp 6 a le çalışmasına devam ediyor.ara sıra çalıştırılan bir motor olduğu için uzun süre çalışacağını sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.işimizi hallettik yani.

peki hocam üç fazlı iki devirli redüktörlü bir motorum var bunu sağ sol çalıştırmam gerekiyor bağlantısını nasıl yapmam gerekiyor elimdeki şalterde 1-0-2 konumlu

peki hocam üç fazlı iki devirli redüktörlü bir motorum var bunu sağ sol çalıştırmam gerekiyor bağlantısını nasıl yapmam gerekiyor elimdeki şalterde 1-0-2 konumlu

sadece paket şalterle çalıştırman gerekiyorsa şalterin, devir yönü değiştirmeye uygun yani "enversör paket şalter" olması lazım.şalterle de çalıştırsan motor koruma şalteri takmalısın tabii motora uygun olarak.elindeki şalter monofaze ise ona uygun bir kumanda devresi ve buna bağlı olarak kontaktörler sürmen gerekecek.kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri