3 Fazlı Motoru 1 Fazda Çalıştırma (Resimli Anlatım)

aradığım tam olarak buydu teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar elimde 3 faz 0,75 kw asenkron motor var. forumlardan baktım 1 fazda çalıştırmak için kondansatör değerine 42 mF çıktı. 42 bulamadım 40 mF aldım. Motoru üçgen bağladım. kondansatörüde bağladım. motor çok yavaş dönüyor, hızlanmıyor. Motora 40-60 mF start kondansatörünü bağladığımda normal çalışıyor. 2 dakika sonra sigorta atıyor. motor panelinde 16 amperlik sigorta atmıyor. Apartman ana panosundaki sigorta atıyor. Sigorta atmasının sebebi start kondansatörümü yoksa başka bir neden mi? Daha yüksek bir daimi kondansatörmü almalıyım.
motor: degdrive , 0,75 kw, 1500 d/dk cosQ 0,78
yardımınızı bekliyorum.tşk

Arkadaşlar elimde 3 faz 0,75 kw asenkron motor var. forumlardan baktım 1 fazda çalıştırmak için kondansatör değerine 42 mF çıktı. 42 bulamadım 40 mF aldım. Motoru üçgen bağladım. kondansatörüde bağladım. motor çok yavaş dönüyor, hızlanmıyor. Motora 40-60 mF start kondansatörünü bağladığımda normal çalışıyor. 2 dakika sonra sigorta atıyor. motor panelinde 16 amperlik sigorta atmıyor. Apartman ana panosundaki sigorta atıyor. Sigorta atmasının sebebi start kondansatörümü yoksa başka bir neden mi? Daha yüksek bir daimi kondansatörmü almalıyım.
motor: degdrive , 0,75 kw, 1500 d/dk cosQ 0,78
yardımınızı bekliyorum.tşk

Arkadaşım merhaba

Trifaze motoru kondansatör yardımı ile monafaze çalıştırabilirsiniz fakat yeterli bir verim alamazsınız.Yapacağın en güzel çözüm inverter(hız kontrol cihazı)le çalıştırmaktır.İnverterler eskisi gibi pahalıda değildir.Kalıcı bir çözüm yolu budur.

Tork dusmesi olurmu

merhaba benim bir sorunum var elimde 180 volt kosu bandi motoru var bunu kendi yaptığım zimpara makinasindz kullanmak istiyorum ama 220 ile ve devir rol esi nasil koyarım yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim

Verilen bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. 380 v motoru 230 ile çalıştırmam gerekiyordu verilen bilgilere istinaden yıldız bağlı motoru örnekte verdiğiniz gibi kondansatör ile üçgen bağladım. Motor 1.5 kw ilk olarak 16+16 kondasatör bağladım ama motor kalkışyapamadı yeterli gelmediğini düsünerek +16 uf daha bağladım ama sonuç aynı.Bağlantı ve motor bilgileri bu şekilde. Bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olursaniz sevinirim.
IMG_4918.JPG
IMG_4920.JPG
IMG_4921.JPG

Resımde, kondansaörun klemnse baglabdıgı görülmüyor. Bır uç boşda anlaşıyor.Kondansaötür yanlıs konumda baglantı yaptıgın görülüyor. Verilen şekıllere bır daha bakın.

Bu işlemi yapmadan önce motorun bağlantısı nasıldı? Yıldız mı üçgen mi? Muhtemelen yıldızdır. Eğer yıldızsa sizinde yıldız bağlamanız gerekli.
Screenshot_2017-12-01-00-53-39-319.jpeg

Resımde, kondansaörun klemnse baglabdıgı görülmüyor. Bır uç boşda anlaşıyor.Kondansaötür yanlıs konumda baglantı yaptıgın görülüyor. Verilen şekıllere bır daha bakın.
Kondansatör bağlantılarından eminin onda bi sıkıntı yok zeybek bey.

Bu işlemi yapmadan önce motorun bağlantısı nasıldı? Yıldız mı üçgen mi? Muhtemelen yıldızdır. Eğer yıldızsa sizinde yıldız bağlamanız gerekli. Ekli dosyayı görüntüle 41639
Evet motor yıldız bağlı idi bugün yıldız bağlantı ile deneyeceğim 2 adet 16 uF kondansatör yeterli olur mu .

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri