3 Fazlı Motorlar

Selam..
Kendi bilgim dahilinde açıklamaya çalışayım;

***3 fazlı motor, nötr e ihtiyaç duymadan çalışıyor (ilk mesajımda bahsi geçen konu).
***4. kablo gövdeye bağlanması için toprak hattı çekilir (4 uçlu prizler de dördüncü uç nötr olmaz. Bağlanmaz diye bir şart yok ama toprak hattı uygulamanın doğrusudur).
Bağlantı örneği;
1542006092933-png.49476

***4 uçlu fişler için; standart olarak çalışan makineler, 3 fazdan devresini tamamlamasından dolayı fişlerde ve prizlerinde nötr hattı gelmesi için uç konulmaz/üretilmez. Gördüklerinizin hepsinde toprak işareti olacaktır (toprak ucu değilde sadece nötr ucu olabilecek fiş ve prizler için ise, standart dışı üretim olacağı kanısındayım. Ben daha görmedim/duymadım).

***5 uçlu fiş/prizler içinse;
Kumandalı bir motor ise, örneğin; kumanda butonlu, röleli yada kontaktörlü bir cihaz ise (tek motor olarak düşünmeyelim, genelde tezgah yada motor sensör/kontaktör vs grubu gibi) bunun prizi 5 uçlu (3P+N+E) ve kablosu 5 damarlı olmalıdır. Mavi nötr iletkeni, sarı yeşil topraklama iletkeni.

İyi çalışmalar..
Üç fazlı dengeli yüklerde nötr den akım akmaz ama dengesiz bir yükse nötrden akım geçer benim gördüğüm erkek fişde L1 L2 L3 ve N uçları vardı toprak ucu yoktu ama kimi erkek fişlerde L1 L2 L3 ve toprak işareti var nötr ucu yok neden böyle onu sormak istedim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tamam işte kendin açıklamış oldun.
Dengeli ve dengesiz yük olarak ayırabilirsin (bende dengesiz tarafını yeni duymuş oldum) .
Toprak kısmını ben, nötr kısmını da sen açıklamış oldun. Diğer arkadaşlarında haklarını yemeyelim ;)

Tamam işte kendin açıklamış oldun.
Dengeli ve dengesiz yük olarak ayırabilirsin (bende dengesiz tarafını yeni duymuş oldum) .
Toprak kısmını ben, nötr kısmını da sen açıklamış oldun. Diğer arkadaşlarında haklarını yemeyelim ;)
İşte dengesiz yükte üç faz ve toprak bağlantılı olan bir erkek fiş kullanıldığında akım nötrden akamayacağına göre nerden akar?

Topraktan.
İkisi birbirinden farklı ve farklı yerlerde olsa da birbirinin görevlerini kısmen yapabilirler.

3 faZ motorda toprağa ihtiyaç yoktur.Topraklama güvenlik açısından tüm elektrik devrelerinde kullanılır 3 faZ motor üç fazla çalışır.

Topraktan.
İkisi birbirinden farklı ve farklı yerlerde olsa da birbirinin görevlerini kısmen yapabilirler.
Bu durumda kaçak akım rölesi atmaz mı sonuçta kaçak akım rölesi giren çıkan akımların eşitliğine göre çalışıyor ve nötre dönüş yapmıyor toprağa gidiyor akım

Kaçak akım rölesinden kaçaktan söz etmiyoruz.Konu üç Fazlı asenkron yahut senkron motor her neyse...Sen üç fazlı motor çalıştırmaktan söz ettin verirsin 380’i döner üzerinde yazan devir sayısına göre

Kaçak akım rölesinden kaçaktan söz etmiyoruz.Konu üç Fazlı asenkron yahut senkron motor her neyse...Sen üç fazlı motor çalıştırmaktan söz ettin verirsin 380’i döner üzerinde yazan devir sayısına göre
Akım kaçak akıma dönüş yapmazsa kaçak akım atar motor enerjisiz kalır ve dönmez o zaman

Selam..
Bu durumda kaçak akım rölesi atmaz mı sonuçta kaçak akım rölesi giren çıkan akımların eşitliğine göre çalışıyor ve nötre dönüş yapmıyor toprağa gidiyor akım
Yük ayrımlarını ve dengesizlik kısımları ..?
Dengeli ve dengesiz yük olarak ayırabilirsin (bende dengesiz tarafını yeni duymuş oldum)
"bende dengesiz tarafını yeni duymuş oldum" lafımda aslında bu bilginin tam olarak ne olduğunu açıklamanızı istememden.

Naçizane fikrim olarak; söylediğiniz dengesiz yüklerdeki artık akımların nötr yada toprak üzerinden akıtılması durumunu KAKR nde ayar derecesi ile yapılacağı kanaatindeyim.

30 mA değeri : İnsan hayatı ve elektrik çarpmalarına karşı korumada
300 mA değeri : Olası izolasyon hatalarından oluşacak yangın riskleri için kullanılır
Bu ayarların üzerinde akım geçmesi kaçak akımı açtırır. Zaten 300 mA üzerinde sürekli bir kaçak var ise kısa zaman içerisinde arızalara sebep olacağı da aşikardır. Kısaca sistem çalışmaz.

Bu tür sorularınız için; resim, internet sitesi ya da kaynak belirtir iseniz daha net yardımcı olamaya çalışabiliriz.
"Anladığım kadarıyla öğrenmek için sorudan soru üretiyorsunuz" Çok başarılı. Bu tür öğrenme şekillerinde ilk soruların cevaplarını kafanızda tam oturtmadan diğer basamaklara geçmeniz, bilgi de boşluk yapacaktır. 35 yaşında olupta elektriği baştan öğrenmeye çalışmakta hayranlık uyandırıcı (diğer açılan başlıklara binaen).

Benimde size sorum var (Sizin yaptığınız yorumlardan anladığım kadarıyla);

3 fazlı 4 uçlu fiş ile beslenen dengesiz yüklü motor nedir? Dördüncü uç nötr ise, motorda nereye bağlanmış? Toprak ise, motorda nereye bağlanmış? KAR bağlantısı var mı? Var ise ayar derecesi nedir?
Kaynak belirtir iseniz onun üzerinde çalışıp cevaplamak daha doğru bir süreç olacağı inancındayım.

İyi çalışmalar..

Selam..

Yük ayrımlarını ve dengesizlik kısımları ..?

"bende dengesiz tarafını yeni duymuş oldum" lafımda aslında bu bilginin tam olarak ne olduğunu açıklamanızı istememden.

Naçizane fikrim olarak; söylediğiniz dengesiz yüklerdeki artık akımların nötr yada toprak üzerinden akıtılması durumunu KAKR nde ayar derecesi ile yapılacağı kanaatindeyim.

30 mA değeri : İnsan hayatı ve elektrik çarpmalarına karşı korumada
300 mA değeri : Olası izolasyon hatalarından oluşacak yangın riskleri için kullanılır
Bu ayarların üzerinde akım geçmesi kaçak akımı açtırır. Zaten 300 mA üzerinde sürekli bir kaçak var ise kısa zaman içerisinde arızalara sebep olacağı da aşikardır. Kısaca sistem çalışmaz.

Bu tür sorularınız için; resim, internet sitesi ya da kaynak belirtir iseniz daha net yardımcı olamaya çalışabiliriz.
"Anladığım kadarıyla öğrenmek için sorudan soru üretiyorsunuz" Çok başarılı. Bu tür öğrenme şekillerinde ilk soruların cevaplarını kafanızda tam oturtmadan diğer basamaklara geçmeniz, bilgi de boşluk yapacaktır. 35 yaşında olupta elektriği baştan öğrenmeye çalışmakta hayranlık uyandırıcı (diğer açılan başlıklara binaen).

Benimde size sorum var (Sizin yaptığınız yorumlardan anladığım kadarıyla);

3 fazlı 4 uçlu fiş ile beslenen dengesiz yüklü motor nedir? Dördüncü uç nötr ise, motorda nereye bağlanmış? Toprak ise, motorda nereye bağlanmış? KAR bağlantısı var mı? Var ise ayar derecesi nedir?
Kaynak belirtir iseniz onun üzerinde çalışıp cevaplamak daha doğru bir süreç olacağı inancındayım.

İyi çalışmalar..
3 fazlı dengesiz yüklü motor var olduğu için bu soruyu sormuyorum sadece motorun dengeli yada dengesiz yüklü olmasına göre kullandığımız üç fazlı erkek fişin özelliği değişir mi yani erkek fiş 3 faz+nötr yada 3 faz+ toprak bağlantılı olur mu? Birde 3 faz+ toprak bağlantılı erkek fişten beslenen dengeli yüklü asenkron motorda akım nötr üzerinden dönüş yapmayacağı için (dengeli yüklerde üç fazın akımlarının vektörel toplamı sıfır olacağı için nötrde olsa toprakta olsa farketmez) sıkıntı olmaz ancak dengesiz yüklerde vektörel toplam sıfır olmayacağı için nötr üzerinden bir akım akacaktır böyle bir durumda erkek fişimiz 3 faz+ toprak bağlantılı ise akım toprağa akacağından dolayı kaçak akım rölesi atmaz mı? Benim sormak istediğim şeyler tam olarak bunlardı.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri