3 Fazlı Motorlar

Bazı üç fazlı motorlarda kullanılan erkek fişler dört uçlu oluyor ve bu bağlantılar üç faz ve toprak oluyor bu durumda fazlar nasıl devresini tamamlıyor?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Selam..
Aşağıdaki linkte ilk yorumlarda geçen resimler bir çok soru için cevap olur diye düşünüyorum.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/faz-farkı-nedir.115137/#lg=_xfUid-1-1541772847&slide=0
Dikkat et; fazların aralarındaki açı sayesinde anlık değerlerinin toplam sonuçları ne oluyor (R-S-T faz aralarındaki açı 120° dir. R=0° / S=120° / T=240° gibi).
Birde sitede araştırsan bir çok konu var anlatan.
İyi çalışmalar..
Benim sormak istediğim üç fazlı motorlarda erkek fiş bazılarında üç faz ve nötr bağlantılı oluyor, bazılarında üç faz toprak bağlantılı oluyor, bazılarında ise üç faz nötr ve toprak bağlantılı olmak üzere beş uçlu oluyor bunların arasındaki fark nedir?

3 fazlı motorun çalışması için 3 faza ihtiyacı var. Onun dışında topraklama güvenlik içindir. Fişten direkt motora gidiyorsa 3 faz 1 toprak yeter. Ama panoya gidiyor, oradan motora gidiyorsa nötr-toprak ayrı olabilir. 3 faz 1 nötr dediğiniz yerdeki nötr de topraktır

3 fazlı motorun çalışması için 3 faza ihtiyacı var. Onun dışında topraklama güvenlik içindir. Fişten direkt motora gidiyorsa 3 faz 1 toprak yeter. Ama panoya gidiyor, oradan motora gidiyorsa nötr-toprak ayrı olabilir. 3 faz 1 nötr dediğiniz yerdeki nötr de topraktır
Nötr ile toprak farklı şeyler değil mi?

Tabi ki farklı şeylerdir. Ama 3 faz 1 nötr dediğiniz yerde nötr olduğunu nasıl anladınız. Muhtemelen topraktır

N işareti olabilir ama ucunda motor bağlıysa toprak bağlıdır. N yazıyor diye kesinlikle nötrdür diye düşünmeyin. Önemli olan ne amaçla kullanıldığı. Ha birde bazı yerlerde panolarda nötr-toprak birleştirilir. Bu durumda değişen bişey yok. Ha nötr vermişsin, ha toprak vermişsin yani.

N işareti olabilir ama ucunda motor bağlıysa toprak bağlıdır. N yazıyor diye kesinlikle nötrdür diye düşünmeyin. Önemli olan ne amaçla kullanıldığı. Ha birde bazı yerlerde panolarda nötr-toprak birleştirilir. Bu durumda değişen bişey yok. Ha nötr vermişsin, ha toprak vermişsin yani.
Peki nötr ve toprağın birleştirilmediği yerlerde erkek fişlerde nötr yada toprağın olmasının farkı nedir?

Benim sormak istediğim üç fazlı motorlarda erkek fiş bazılarında üç faz ve nötr bağlantılı oluyor, bazılarında üç faz toprak bağlantılı oluyor, bazılarında ise üç faz nötr ve toprak bağlantılı olmak üzere beş uçlu oluyor bunların arasındaki fark nedir?
Selam..
Kendi bilgim dahilinde açıklamaya çalışayım;

***3 fazlı motor, nötr e ihtiyaç duymadan çalışıyor (ilk mesajımda bahsi geçen konu).
***4. kablo gövdeye bağlanması için toprak hattı çekilir (4 uçlu prizler de dördüncü uç nötr olmaz. Bağlanmaz diye bir şart yok ama toprak hattı uygulamanın doğrusudur).
Bağlantı örneği;
1542006092933-png.49476

Bazılarında toprak oluyor o zaman erkek fişin orta ucunda toprak simgesi oluyor nötr olduğunda N oluyor
***4 uçlu fişler için; standart olarak çalışan makineler, 3 fazdan devresini tamamlamasından dolayı fişlerde ve prizlerinde nötr hattı gelmesi için uç konulmaz/üretilmez. Gördüklerinizin hepsinde toprak işareti olacaktır (toprak ucu değilde sadece nötr ucu olabilecek fiş ve prizler için ise, standart dışı üretim olacağı kanısındayım. Ben daha görmedim/duymadım).

***5 uçlu fiş/prizler içinse;
Kumandalı bir motor ise, örneğin; kumanda butonlu, röleli yada kontaktörlü bir cihaz ise (tek motor olarak düşünmeyelim, genelde tezgah yada motor sensör/kontaktör vs grubu gibi) bunun prizi 5 uçlu (3P+N+E) ve kablosu 5 damarlı olmalıdır. Mavi nötr iletkeni, sarı yeşil topraklama iletkeni.

İyi çalışmalar..

Ekli dosyalar

• 1542006092933.png
    1542006092933.png
    394.9 KB · Görüntüleme: 61

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic