3 fazlı motor neden fazla akım çeker...

motorda herhangi bir problem görmedim ama 13 A çekmesi gereken akım yerine 20 A çekiyor termiği attırıyor...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çok ıhtımal var, deneyrek kontrol ederek bulunabilir,
motor rulmanlarında sıkışma,
mekanık yükde fazlılık,
tahrık ettiği makınada mekanık arıza,
iki faza kalma,
panodan itibaren,motora kadar, kontaktör, termık, klemens vs de gevşeklık, yanık, kopukluk..

Milindeki yük ne kadar onu tespit ederek işe başlayabilirsiniz ; bu noktanın tespitinden sonra işler kolaylaşacaktır; zeybek üstadın söylediği gibi motor kapasitesini aşan bir yük yoksa geriye dönüp motor elektriksel ve mekanik aksamına bakılmalı ....

Son düzenleme:
ustalar 7,5 kw torna motorunu yıldız ügen bağlıyorom boşta çalışıken normal akım çekiyor ama elmasla paso verildiği anda 20aA akım çekiyor neden acaba yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekürler

ustalar 7,5 kw torna motorunu yıldız ügen bağlıyorom boşta çalışıken normal akım çekiyor ama elmasla paso verildiği anda 20aA akım çekiyor neden acaba yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekürler
Boşta çalışan motor düşük amper çeker yüke binince amper yükselir!Bu normaldir ama siz pasoyu fazla mı veriyorsunuz!Elektrik motorları eğer motor koruma şalteri ile korumaya alınmazsa ne kadar çok yüklenirseniz o kadar çok akım çeker bu motor yanana kadar devam eder!Sizin motorunuz 7500÷380=19A*0.8 cosfi=15a çekmeli!Şebeke voltajınız 389Vac mi eğer voltajınız düşüksede motor fazla amper çeker!

motoru yükten ayırın , boşta çalıştırın ,çekilen akımı anlık değil bir kaç dk boyunca kontrol edin , gerilimleri de ölçün.anormal bir durum varsa ; şalter kontaktör ,motor vs her ekipmanda bir sorun olabilir.eğer yoksa ,motoru yüke bağlayın.yüksek amper çekiyorsa ya mekanik aksamında bir sorun vardır ( atıyorum kaplinde dağılma ,ya da konveyör falansa sıkışma gibi ) ,ya da gereğinden fazla yüke binmiştir.

Çok ıhtımal var, deneyrek kontrol ederek bulunabilir,
motor rulmanlarında sıkışma,
mekanık yükde fazlılık,
tahrık ettiği makınada mekanık arıza,
iki faza kalma,
panodan itibaren,motora kadar, kontaktör, termık, klemens vs de gevşeklık, yanık, kopukluk..
Aynı sorun şuan bende de var. Birsürü farklı motor denedik hepsi yandı
mekanik yük çok az
herhangi bir arıza yok
3 faz sağlam
aklımıza gelen her elemanı değiştik yetmedi inverterin kartını değiştik yine problem devam ediyor düşüne düşüne şizofren olucam yakında :)

Arkadaşlar sorunu çözdük. Sanırım taktığımız motorların sarmalları yanlışmış. Çalışan bir makinenin motorunu takınca çalıştı. Size tavsiyem, ustalara güvenmeyin.

Son düzenleme:
Hayırlı bayramlar arkadaşlar
0.37 kW bir motorumuz var görevi köprüyü ileri geri hareket ettirmek ileri de ve geride 1 tane swich var onlar durduruyor.motorumuz her 3 5 tür da. Bir ileri ve geri başlangıç noktasında termik attiriiyor akım oladka ölçtüm 2 amper çektiği için kaldığı yerde motor zorluyor ve termik açıyor sargı uclarinida ölçtüm her hangi bir sıkıntı yok başka bir elektrik arızası olabilirim benim atladigim bilmediğim ya da mekaniksel bir arıza mi tesekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri