3 fazlı motor için iletken seçimi

10kW güç çeken 3 fazlı bir motor için 15m'den kablo çekilecek. Benim hesabıma göre sıva üstü olduğu için 2.5mm^2 lik iletken yetiyor. (I=18,99buldum). Gerilim düşümünü de 0,74 buldum. Ama benim aklım almıyoru bir türlü, hesabımın yanlış olduğunu düşünüyorum. 10kW güç çeken bir makinayı nasıl 2.5'luk kablo taşıyor? Beni aydınlatabilecek birisi var ise sevinirim. Teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kesit hesabı,sadece gerilim düşümü dik-
kate alınarak yapılmaz.Akım taşıma kapa-
sitesi de gözönüne alınması gerekir.Hatta,
büyük akımlar için kablodaki aktif kayıplar
gözönüne alınarak ! sağlama yapılmalıdır.

10kW güç çeken 3 fazlı bir motor için 15m'den kablo çekilecek. Benim hesabıma göre sıva üstü olduğu için 2.5mm^2 lik iletken yetiyor. (I=18,99buldum). Gerilim düşümünü de 0,74 buldum. Ama benim aklım almıyoru bir türlü, hesabımın yanlış olduğunu düşünüyorum. 10kW güç çeken bir makinayı nasıl 2.5'luk kablo taşıyor? Beni aydınlatabilecek birisi var ise sevinirim. Teşekkürler.
15 mtrede gerilim düşümünden söz edilemez..akım hesabı yapman gerekli sadece.
akım 19 amper fakat zaten 2.5 mm kablonun taşıyabileceği akım sınırı kataloglarda 25,bana göre 16 amper..siz 5x4 kullanmalısınız.bir üst kesit..

5x4 kullanmalısınız
5. kablo gereksiz olur. 4x4 yeterli.
10kW güç çeken bir makinayı nasıl 2.5'luk kablo taşıyor
çünkü 3 fazlı sistemde güç üçe bölünmüş oluyor ve 2,5 mm2'lik her bir faz iletkeni üzerinden yaklaşık 3,5 kW yük taşınmış oluyor. Yani 10 kW gücü 3 tane 2,5'luk kablo taşımış oluyor.

5. kablo gereksiz olur. 4x4 yeterli.

çünkü 3 fazlı sistemde güç üçe bölünmüş oluyor ve 2,5 mm2'lik her bir faz iletkeni üzerinden yaklaşık 3,5 kW yük taşınmış oluyor. Yani 10 kW gücü 3 tane 2,5'luk kablo taşımış oluyor.
sadece motora çekilecekse evet 4x..kumanda panosu vs içindeyse 5x..:)

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri