Konteyner 3 fazlı elektrik tesisatı

Her çıkış için TMŞ ve akımına uygun kablo+
topraklama.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bıçaklı sigortalı Dikey tip yük ayırıcıları ile bu şekilde daha ekonomik bir tasarım yapılabilir. Galvaniz veya Camelyaf Polyester pano

1.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg

Çok teşekkür ederim cevaplar için son bi sorum daha olacak 75kW lık panolara böldüm ben bu konteynerları her pano da bir 3 konteynerı beslicek kablo seçmeye çalılıyorum geriliö düşümü hesabında problem yok fakat akım taşıma kapasitesinde kafam karıştı biraz 3 faz yada tek faz da değişiyor mu yoksa aynı mı oluyor kapasite

Değişiyor.Siz 5x6 olacak şekilde trifaze düşünün.Aynı güç için gerilim düşümü,tri-
fazeye göre monofaze 6 kat daha büyük çı-
kar.

3 tane yükü tek kişimi yoksa 3 kişimi daha az yorularak taşır.bu da aynı olay tek gelen faz her yere yetişmeye çalışır.3 faz ise zamanı geldiğinde çalışmasını gerçekleştirir
jeneratör çıkış noktasından gidecek her tali panoya 100A TMŞ kullan çıkışları panoya gir her konteyner için 3×40 k.otomat ile çıkış yaparak konteyner içindeki sigorta kutularının k.a.r lerinin girişine girerek sigortaları enerjilendir son olarak faz akımlarını ölç denge kur faz akımları arasında

Çok teşekkür ederim cevaplar için son bi sorum daha olacak 75kW lık panolara böldüm ben bu konteynerları her pano da bir 3 konteynerı beslicek kablo seçmeye çalılıyorum geriliö düşümü hesabında problem yok fakat akım taşıma kapasitesinde kafam karıştı biraz 3 faz yada tek faz da değişiyor mu yoksa aynı mı oluyor kapasite

Kesiti belirleyen akım kontrolü + gerilim düşümü hesabıdır. Üç faz ve Tek faz için her iki hesaplama da değişir. Her bir konteynır kurulu gücü 15kw dediniz talep faktörünü %60 alsak 9kw yapar %50 alsak 7,5kw yapar bu mertebedeki yüklerin üç faz beslenmesi avantaj sağlar. Talep faktörü düşükse talep güç 5kw'ı geçmiyorsa tek faz beslenebilir. Çünkü Üç fazda fazları yüklere dengeli bir şekilde dağıtabilmek oldukça zordur.
Size ekonomik olması açısından dikey tip yük ayrıcılı harici tip pano önermiştim ama soru şeklinizden böyle bir panoyu ilk defa gördüğünüzü anlıyorum. Panoda bir giriş bir çıkış yük ayırıcısı vardır, panoya besleme girişini, giriş yük ayrıcısına yapıp, çıkış yük ayrıcısından diğer panonun giriş yük ayrıcısına bağlantı yaparsanız uygun kesit hesabıyla kablo metrajından avantaj sağlamış olursunuz. Aynı şekilde elinizde fazla kablo varsa ringte yapabilirsiniz.

Şimdi şöyle son durum 300 kvalık jeneratör transfer panosundan 75 kw tali pano düşündüm ama kabloların akım taşıma kapasiteleri kurtarmıyor
Kesiti belirleyen akım kontrolü + gerilim düşümü hesabıdır. Üç faz ve Tek faz için her iki hesaplama da değişir. Her bir konteynır kurulu gücü 15kw dediniz talep faktörünü %60 alsak 9kw yapar %50 alsak 7,5kw yapar bu mertebedeki yüklerin üç faz beslenmesi avantaj sağlar. Talep faktörü düşükse talep güç 5kw'ı geçmiyorsa tek faz beslenebilir. Çünkü Üç fazda fazları yüklere dengeli bir şekilde dağıtabilmek oldukça zordur.
Size ekonomik olması açısından dikey tip yük ayrıcılı harici tip pano önermiştim ama soru şeklinizden böyle bir panoyu ilk defa gördüğünüzü anlıyorum. Panoda bir giriş bir çıkış yük ayırıcısı vardır, panoya besleme girişini, giriş yük ayrıcısına yapıp, çıkış yük ayrıcısından diğer panonun giriş yük ayrıcısına bağlantı yaparsanız uygun kesit hesabıyla kablo metrajından avantaj sağlamış olursunuz. Aynı şekilde elinizde fazla kablo varsa ringte yapabilirsiniz.
Hocam konteynerlar 25 kw ya çıktı 300 kva lık 2 tane dual jen. Le beslencek sistem ama tali panolara (75 kw) ve panodan konteynerlara olan kabloları hala seçemedim
Bi pano 75 kw 142 a çekiyor hesabıma göre 3x70mm çıkıyor tali panoya olan kablo anlamadım

Son düzenleme:
Şimdi şöyle son durum 300 kvalık jeneratör transfer panosundan 75 kw tali pano düşündüm ama kabloların akım taşıma kapasiteleri kurtarmıyor

Hocam konteynerlar 25 kw ya çıktı 300 kva lık 2 tane dual jen. Le beslencek sistem ama tali panolara (75 kw) ve panodan konteynerlara olan kabloları hala seçemedim
Bi pano 75 kw 142 a çekiyor hesabıma göre 3x70mm çıkıyor tali panoya olan kablo anlamadım

Basit bir kroki çizip, üzerinde konteynırlar arası mesafeleri, kurulu ve talep güçleri, jeneratörlere olan mesafeyi, düşündüğünüz besleme alternatiflerini ayrı ayrı gösterirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Bu bilgileri sizden almadan sağlıklı yorum yapabilmek mümkün değil.

Böyle düşündüm ben hocam jeneratör 380 volt 3 faz çıkışlı diğerleri de aynı şekilde 75 kw toplam. Şöyle bişey var kurulu güç üzerinden hesaplamam istendi talep güce indirgemedim o yüzden

Ekli dosyalar

• 15579062833297448506989161945941.jpg
    15579062833297448506989161945941.jpg
    91.4 KB · Görüntüleme: 22
Böyle düşündüm ben hocam jeneratör 380 volt 3 faz çıkışlı diğerleri de aynı şekilde 75 kw toplam. Şöyle bişey var kurulu güç üzerinden hesaplamam istendi talep güce indirgemedim o yüzden

16 adet konteynır var demiştiniz çizimde sadece 3 adet konteynır var ! Krokideki mesafelerin gerçek mesafelere uyması gerekiyor.
Kurulu güç üzerinden kesit hesabı doğru değildir gereksiz yüksek kesit ve şalt malzeme karşınıza çıkar !

Size şöyle ilginç bir bilgi de vereyim, Uygulamalarda çekilen gücün, talep güç ve eş zamanlılık faktörüyle yapılan hesaplardan çıkan güce oranının bir çok uygulamada %40'ı geçmediği tespit edilmiştir !!!

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri