3 fazlı güç trafosunu tek fazda çalıştırabilirmiyim.

halkom

Üye
3 fazlı bir güç trafom var. 3 faza ihtiyacım yok tek faz ihtiyacımı karşılıyor A.G. buşinginden direk bir faz ve nötr alıp trafomu bu şekilde kulanabilirmiyim.bu durumda faz dengesizliği veya yıldızda kayma gibi durumlar olurmu.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
işletme topraklaman sağlamsa sorun yok
fakat o tek faza aşırı yüklenirsen yıldız noktası kayar
en güzeli 3 fazında dengeli beslenmesidir
güvenlik ve trafo ömrü için bu daha iyidir

Sn.Halkom ,
Güç trafoları,bir yüksek gerilimi diger bir yüksek gerilime düşüren trofolardır.Sanırım buradaki cümleyi yanlış kullandınız.
Konuyla ilgili olarak ise;sn.Zerria ya katılmaktayım.
Saygılarımla...

sayın emrah hocam öncelikle hatırlatmanız için teşekür ederim.güç trafoları hangi kv kademeleri arasında kulanılan trafolardır. 34,5/400v dağıtım trafo mu oluyor?. kimi kaynaklar 50kva üzeri tüm trafolara güç tr. tabiri kulanıyorlar. bu konuda da bizi aydınlatırsanız memnun oluruz.

Sn.Halkom,
Diğer mesajında da bahsettigim gibi,güç trafosu bir yüksek gerilim degerini,diger bir yüksek gerilim degerine dönüştüren trafolardır.
Kimi kaynaklar demişsiniz,olabilir nihayetinde bazı kaynaklar amatörce hazrlanıp piyasaya sürülmekte ve bir çok kişi yada kişiler,bundan dolayı yanlış bilgilenmektedir.
Türkiyede kullanılan yüksek gerilim sınıflar yeni şart nameye göre; 1KV ve 380KV aralıgındadır.Bu gerilim aralıklarında üretilen trafolar,
Örnegin;
250 MVA'lık bir trafo= Primer :380 KV , Sekonder : 154KV Bu bir güç trafosudur.
50 MVA'lık bir trafo= Primer :154 KV , Sekonder : 34.5KV Bu bir güç trafosudur.
20 MVA'lık bir trafo= Primer :34.5KV , Sekonder : 15 KV Buda bir güç trafosudur.
16 MVA'lık bir trafo= Primer :34.5KV , Sekonder : 6.3 KV Buda bir güç trafosudur.
1600 KVA'lık bir trafo= Primer :34.5KV , Sekonder : 400 V Bu ise Dagıtım trafosudur.
1000 KVA'lık bir trafo= Primer :34.5KV , Sekonder : 400 V Buda bir Dagıtım trafosudur.
600 KVA'lık bir trafo= Primer :34.5KV , Sekonder : 400 V Buda bir Dagıtım trafosudur.

Not : Türkiyede kullanılan 250MVA lik sadece 3 adet trafo vardır. 15Kv ve 6.3Kv degerlerindeki trafolar türkiye genelinde kaldırılmaktadır.Bunların yerlerine dagıtım transformatörlerine 34,5Kv direk iletilerek,yerleşimin ve enerji talebinin artmasından dolayı,gerilim düşümünü en aza indire bilmek için trafolarda 34.5kv / 400 volt olarak yeniden yapılandırılmaktadır.

Saygılarımla...

€mrah ' Alıntı:
Sn.Halkom ,
Güç trafoları,bir yüksek gerilimi diger bir yüksek gerilime düşüren trofolardır.Sanırım buradaki cümleyi yanlış kullandınız.
Konuyla ilgili olarak ise;sn.Zerria ya katılmaktayım.
Saygılarımla...
trafolar ikiye ayrılır güç trafoları ve ölçü trafoları olmak üzere yanlışlığı düzeltmek istedim.
ayrıca neden böyle iddaalı sözler söylersiniz 250 mva trafo yalnızca 3 tane varmış neredeymiş bunlar bizim elimizde sadece 3 tane var bundan ve bildiğim bir çok trafo merkezin dede var bundan ne olcak şimdi....?

arkadaşlar bana göre trafo ayrımları tamamda
ama aynı zamanda bütün trafolar güç trafosuda sayılırlar

halkom ' Alıntı:
3 fazlı bir güç trafom var. 3 faza ihtiyacım yok tek faz ihtiyacımı karşılıyor A.G. buşinginden direk bir faz ve nötr alıp trafomu bu şekilde kulanabilirmiyim.bu durumda faz dengesizliği veya yıldızda kayma gibi durumlar olurmu.
arkadaşların belirttiği gibi, nötürün topraklama yapılması kaydıyla kullanabilirsiniz.direk buşingden alıpta toraklama yapmadan kullanmaya kalkarsanız, inanınki çok büyük tehlike ile karşı karşıya kalırsınız. bunun deneyini dahi düşünmeyiniz.pirimer, sekonder kapasitif etkileri ve hatta olusabilecek atmosferik hava çok tehlike yaratacaktır. nötr hattının asıl topraklanma sebeblerindendir.
yüklenmenizden dolayı, kullanmış olduğunuz faz da biraz gerilim düşümü olsada, yıldız noktasında etkileyici bir kayma olmıyacaktır.

burdur hocam siz bu konuda fevkalade isabetli görüşlere sahipsiniz sizi tebrik ederim, konustugunuz zaman bir hikmetle konusuyorsunuz, sizi herkese tavsiye ederim...

Trafolarda primer ve sekonder sargılardan bahsediliyor.ama iç yapısını incelediğimiz zaman içinin 3 tane bölümden oluştuğunu görürüz..0 zaman ortadaki kısım nedir ve ne işe yarıyor.
Saygılarımla

alper ergün
elk müh

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri