3 fazlı elektronik sayaç bağlantı hatası ?

Geriye dönük tahakkukta yasal olarak belirtilmiş bir süre varmı yoksa dağıtım şirketinin insafına göre mi belirleniyor bu süre?
bir seneyi geçemez.

• Beğen
Tepkiler: huh
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bağlantıların ters olmadığı, ters olsa bile tüketimin sayaç tarafından doğru kaydesileceği anlaşıldı galiba yanlış takip etmediysem.

Sayaç ile ilgili başvurum henüz Tüketici Hakem Heyetinde işlemde. Birkaç gün önce konuştum , yeni ve eski sayaçların tarafsız bir merci tarafından kontrol edilmeye gönderilmelerini istedim , ek dilekçe gerekiyormuş , haftaya vereceğim. Bunun dışında değişen bir şey yok , her sabah ben aynı saatte T,T1,T2,T3 değerlerini not ediyorum...

...bu arada bu sabah sayacın saatinin 1 saat geri gittiğini fark ettim Avrupa saatine paralel olarak. Bizde 2016 'dan beri sürekli yaz saatine geçilmesine rağmen 2019 model sayaçta gerekli ayarlar yapılmamış.

Her ne kadar 3 zamanlı tarife kullanmıyorsam da , kullananlar için gündüz-puant-gece tarife saatlerinin değiştiğini ve aslında bu durumun EPDK kararı uyarınca abonelere duyurulması gerektiğini okudum az önce.

Herkesin Cumhuriyet Bayramını kutlarım.
Netice var mı merak ediyoruz?

Merhaba Arkadaşlar ,

Henüz bir netice yok , burada her şey salyangoz hızıyla ilerliyor.

Tüketici hakem heyeti başvurum üzerinden aylar sonra nihayet birileri ( bilirkişi ) geldi sayaca göz kontrolü yaptı , geri dönüp hakem heyetine yazacaklarmış. Ayrıca eski ve yeni sayacın tarafsız bir kurum ya da laboratuarda test edilmeleri isteğimi de belirteceklermiş raporlarında.

Ben de bu arada boş boş beklemeyeyim diye sıfır bir sayaç aldım internetten ( aynı marka - model ) süzme sayaç olarak taktırmak üzere.

Lakin burası ( Fethiye ) çok ilginç bir yer , düzgün iş yapan , sözünde duran eleman bulamıyorsun. Tavsiye üzerine görüştüğüm 2 elektrikçi şu gün geleceğiz deyip geri dönüş bile yapmadan öylece gelmeyerek zaman kaybettirdiler birkaç haftadır. Dün üçüncü bir elektrikçi buldum , o da beni ekmez ise Cumartesi gelecek , hem süzme sayacı takacak , hem de arada bir atan kaçak akım rölesini kontrol edecek.

İlginize teşekkürler.

Elle tutulur , gözle görülür bir sonuç alırsam sizlerle paylaşacağım.

Merhaba Arkadaşlar ,

Henüz bir netice yok , burada her şey salyangoz hızıyla ilerliyor.

Tüketici hakem heyeti başvurum üzerinden aylar sonra nihayet birileri ( bilirkişi ) geldi sayaca göz kontrolü yaptı , geri dönüp hakem heyetine yazacaklarmış. Ayrıca eski ve yeni sayacın tarafsız bir kurum ya da laboratuarda test edilmeleri isteğimi de belirteceklermiş raporlarında.

Ben de bu arada boş boş beklemeyeyim diye sıfır bir sayaç aldım internetten ( aynı marka - model ) süzme sayaç olarak taktırmak üzere.

Lakin burası ( Fethiye ) çok ilginç bir yer , düzgün iş yapan , sözünde duran eleman bulamıyorsun. Tavsiye üzerine görüştüğüm 2 elektrikçi şu gün geleceğiz deyip geri dönüş bile yapmadan öylece gelmeyerek zaman kaybettirdiler birkaç haftadır. Dün üçüncü bir elektrikçi buldum , o da beni ekmez ise Cumartesi gelecek , hem süzme sayacı takacak , hem de arada bir atan kaçak akım rölesini kontrol edecek.

İlginize teşekkürler.

Elle tutulur , gözle görülür bir sonuç alırsam sizlerle paylaşacağım.

merhaba
varsayımdır .
duymuşlardır bu olayı yarın bir durum olursa savcılık ve mahkemelik durumları olur düşünmüşlerdir.
benimde aklıma gelmedi değil ama bu işi ( sayaç takmak ve k.a.k rölesi kontrolu vs gibi ) yapmak için ya geleceksin yada gelmeyeceksin haber vermesi gerekirdi . hayırlısı .

hayırlı bakalım sonucu bizler görebilecekmiyiz acaba diyorum torunlara kısmet .

en önemli sağlık , sağlıcakla kalın .

İyi Pazarlar arkadaşlar ,

Sonunda bir süzme sayaç taktırabildim doğru dürüst bir elektrikçi bulup. Sayaç aynı marka/model ve 2 Şubat 'ta taktırdım. O günden bu yana 2 sayaç arasında büyük bir fark okumadım. En azından şu an için resmi sayacın fazla yazmadığını görünce rahat ettim açıkçası.

Şimdi mevsim gereği tüm cihazlar çalışır durumda değil havuz motoru için Haziran-Temmuz aylarını bekliyorum. Zira sayaç geçen sene o dönem değişmişti ve birden 2.5 kat fazla yazdığını görmüştüm.

Şimdi beklemedeyken sizleri bilgilendireyim istedim havuz motoru çalışıncaya kadar bekletmemek için.

Sağlıcakla kalın , kendinize iyi bakın.

İyi Pazarlar arkadaşlar ,

Sonunda bir süzme sayaç taktırabildim doğru dürüst bir elektrikçi bulup. Sayaç aynı marka/model ve 2 Şubat 'ta taktırdım. O günden bu yana 2 sayaç arasında büyük bir fark okumadım. En azından şu an için resmi sayacın fazla yazmadığını görünce rahat ettim açıkçası.

Şimdi mevsim gereği tüm cihazlar çalışır durumda değil havuz motoru için Haziran-Temmuz aylarını bekliyorum. Zira sayaç geçen sene o dönem değişmişti ve birden 2.5 kat fazla yazdığını görmüştüm.

Şimdi beklemedeyken sizleri bilgilendireyim istedim havuz motoru çalışıncaya kadar bekletmemek için.

Sağlıcakla kalın , kendinize iyi bakın.

Ben size söyleyeyim şimdiden sonuç değişmeyecek,sizin kafanızı karıştıran tüketim elektrikçi olmamanız nedeniyle doğal olarak konuyu anlamakta zorlanmanız dan kaynaklanıyor.Bazen motorlar uygun çalışma şartları sağlanmadığında daha fazla tüketim yapabiliyor yada sarıma gidip geldiğinde verimi düşebiliyor.Güç tüketiminde bir çok meslektaşımızın dikkat etmediği bir noktada iletken deki güç kaybı meselesidir.Bu söylediğim noktalar gözden kaçırılırsa beklenen tüketim den çok daha fazlasını sayaçlar yazar hele bir de toprağa sızıntı kaçak akım varsa fatura bayağı kabarır.Sizin tesisatta olan da bu nedenlerden başka bir şey değildir.

Sn. @emodiyator arkadaşımın sözlerine ilave olarak mevsim gelene kadar, motorlara da Bakım yaptırın olumsuz bir durum (pervane, mil yatağı) varsa tespit edip gidermiş olursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri