3 fazlı elektronik sayaç bağlantı hatası ?

2 - 3 gün sonra muhtemelen okuma yapılacak faturanın gelecek
Bir önceki faturanın endexi kaç ? Ve simdiki endex ler ? fark nedir ? Tümünü yazmanız
Amacım eski kullanım endexlerine donmusmusunuz.

bir önceki faturanın elden verilen faturanın fotosunu yayınlamanız

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
19.08.2019 günü tutanak . toplam 897 Kw

şu andaki endexleri yayınlamanız !!!
ve
724 Kw lık faturanızı yayınlayınız !!! ( ağustos 2019 dönemi )
içeriğinin önemi !!!

.Ekli dosyayı görüntüle 57477

.Ekli dosyayı görüntüle 57480

Ekli dosyayı görüntüle 57481

Bu sabah saat 09:30 'da okuduğum T endeksi 1349,579 .

Temmuz ve Ağustos faturalarını yan yana ilişikte fotoğrafladım.

Tüketim tarzı olarak bir fark yok. 8 saat çalışan havuz , ara sıra klima ya da vantilatör ve diğer aydınlatma ve elektrikli araçlar. İlave bir cihaz yok eklenen , fazladan devreye alınan bir şey yok , gelen giden misafir yok evde 2 kişiyiz.

Sayaç 25.07.2019 günü öğlen 11:51 'de arızalandı , 7 saat kadar elektik ve kullanım yoktu , yenisi 18:45 'te devreye girdi.

Bir önceki okuma 23.07.2019 'da öğle saatlerinde yapıldı ve 280 KWh 'lik faturayı kapıdan aldım. 25.07.2019 günü arızalanan sayaç buydu. Sayacı değiştiren eleman hafızadaki değeri okuyabildim dedi , son faturadaki "(+/-) Ek Tüketim KWh " değeri arızalı sayaçtan alınan yaklaşık 2 gün eksi 7 saatlik tüketim olsa gerek.

Bir süredir günlük sayaç değerini ( T endeksi ) sabahları saat 09:30 civarı kaydediyorum.
Havuz motoru çalışırken bu değer günlük 20-22 KWh dolaylarında idi.
Havuz motorunu kapatınca ise 09-11 KWh 'ye düştü.

Temmuz faturasında havuz , klima , vantilatör çalışırken günlük tüketim yine de bunun altında görünüyor , 8,76 KWh faturada da görüldüğü gibi.

Tabii ben günlük değerleri yine bu şüpheli sayaçtan okuyorum , yanlış gösterip kaydediyorsa bu okuduklarım da yanlıştır. Dağıtım şirketi ikna olup bir gün sayacı değiştirirse karşılaştırmak için kaydediyorum her gün tüketimi.

Bu sabah evdeki tüm sigortaları indirip bir saat öyle bırakıp T endeksine baktım , tüketim sıfır olması gerektiği gibi. Ancak sayaç okuduğu değere bir şeyler ekliyorsa tüketim varken , sorun burada demektir.

29.08.2019 günü sayacı kontrol etmeye gelenlere bu farkın nereden gelebileceğini sorduğumda , belki eski sayaç eksik yazıyordu dediler ....bu tabii ki bir varsayım ve dağıtım şirketi tarafından kanıtlanmış bir gerçek değil. Buna güvenip de "hah öyleymiş , şimdi içim rahatladı" diyemem.

Ekli dosyalar

• Temmuz-Ağustos Elektrik Fatura IMG_3422.JPG
    Temmuz-Ağustos Elektrik Fatura IMG_3422.JPG
    349.2 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
21 / 09 Ağustos / 2019 Bu sabah saat 09:30 'da okuduğum T endeksi 1349,579 Kw diyorsunuz .

*********************************************************************************************************
DÜZELTMELER VE SİLİNMELER YAPILMIŞTIR

29 / 08 / 2019 tarihinde tutanak 897 Kw

22 / 08 / 2019 fatura gelen 724 kw endex - 26 kw ( yanan sayaç ) endex = 698 kw gerçek kulllanım endex

21 / 09 Ağustos / 2019 1349 Kw - 22 / 08 / 2019 698 kw ( gerçek kulllanım endex )

=
651 kw bu güne kadar + ilave 1-2 günlük daha kullanım ? endex = yeni fatura

ortalama hesaplama günlük endex 20 kw geçiyor !!!

tek kaldı süzme sayaç ile takibi yapılması .
diğer tesisat kontrolu !!!

gelecek takribi fatura bedeli fotosu

http://lisans.epdk.org.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml

eylül faturası.png

IMG_3441.JPG

agostos fatura.png

diğer durum faturalarda

yeni faturada elektrik dağıtım bedeli yazmıyor . başka bir yere eklenmiş veya kaldırılmış olabilir .
eski faturada elektrik dağıtım bedeli 0.179989 TL kilowatt başına
yeni faturada tek terim tarife ( bütün günler aynı fiyat ) 0.498648 TL kilowatt başına ( 1 kw )
eski faturada tek terim tarife ( bütün günler aynı fiyat ) 0.299601 TL kilowatt başına ( 1 kw )
elektrik fiyatı bu kadar ( fark ) pahalandı mı ? acaba ?
belki bir açıklaması vardır ? ben bilmiyorum !!!

fotosu
faturalar karşılaştırması ( inceleyiniz )
kolay gelsin sağlıcakla kalın .

fatura karşılaştırma.png

faturalar

Temmuz-Ağustos Elektrik Fatura IMG_3422.JPG

Son düzenleme:
21 / 08 / 2019 Bu sabah saat 09:30 'da okuduğum T endeksi 1349,579 Kw diyorsunuz .

19 / 08 / 2019 verisi tutanak 560 +207 + 129 + yuvarlama = 897 Kw ( fotoya bakın )

tutanak : yeni sayacın endexsine bakılmadan yazılmış olabilir ( sadece test cihazı verileri olabilir )
örneğin : test cihazı 897 Kw dir , sayaçta endex örnek : 1300 Kw dir
sonuç : test cihazı verileri ile sayaç verileri karşılaştırma yapılmamış olabilir .
eğer sizin bu gün vermiş olduğunuz 1349 kw doğru ise
bu sadece varsayımdır ( doğruluğu tartışılır olabilirlik ? )

21 / 08 / 2019 sizin okumada yanlışlık olmasın T endeksi 1349 Kw
fark büyük ? 2 gün için

ağustos ayı faturasında endex 724 kw - eski sayaç ( yanan ) endex - 26 kw ( fotoya bakın ) = gerçek kullanım endex 698 Kw

ağustos ayı gerçek kullanım 698 kw + 19 / 08 / 2019 tutanak ara fatura olsa 897 = 1595 Kw buda sizin şimdiki okumanızı geçiyor . 1595 - 1349 = 246 Kw fazlalık !!!

değerlendirilme

ya sizde yanlışlık var , ya tutanakta , yada başka bilmediğim bir durum .
Sizin okumanız 1349 kw ( 2 günlük fazlalık + kw var oluyor ) doğru okudunuz ( ekrandan )
okuma : 897 kw doğru ( sayacın takıldığı zamandan bu güne kadar ise ) tutanak doğru diyelim
sayaçtan sadece test cihazından işlem yapılmış olabilir / sayaçtan gözle okuma yapılmamış olabilir .
porttan okuma durum ?
fark sonuç : sayaç sorunlu olabilir ( varsayımdır )
Tutanak içeriğini tam bilmek gerek çözümleme .

Ekli dosyayı görüntüle 57487

Ekli dosyayı görüntüle 57488

diğer durum faturalarda

yeni faturada elektrik dağıtım bedeli yazmıyor . başka bir yere eklenmiş veya kaldırılmış olabilir .
eski faturada elektrik dağıtım bedeli 0.179989 TL kilowatt başına
yeni faturada tek terim tarife ( bütün günler aynı fiyat ) 0.498648 TL kilowatt başına ( 1 kw )
eski faturada tek terim tarife ( bütün günler aynı fiyat ) 0.299601 TL kilowatt başına ( 1 kw )
elektrik fiyatı bu kadar ( fark ) pahalandı mı ? acaba ?
belki bir açıklaması vardır ? ben bilmiyorum !!!

fotosu
faturalar karşılaştırması ( inceleyiniz )

Ekli dosyayı görüntüle 57491

faturalar

Ekli dosyayı görüntüle 57492

Yazınızı tersten başlayıp cevaplayayım , gerisini yarın inceleyeceğim , şu an halletmem gereken bir iş var....

Sanırım Elektrik dağıtım bedelini birim fiyata yedirmişler , ondan birim fiyat yüksek görünüyor ).

Ben EPDK 'nın aşağıdaki fatura hesaplama linkini buldum , kontrol ettim faturaları ( farklı birim fiyatına rağmen ) , sonuç iddia ettikleri gibi (+/- 10 krş olmasa da ) lira farkıyla tutuyor.

Mevcut birkaç faturanızı alıp Siz de lütfen kontrol edin.

http://lisans.epdk.org.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml
Yazınızı tersten başlayıp cevaplayayım , gerisini yarın inceleyeceğim , şu an halletmem gereken bir iş var....

Sanırım Elektrik dağıtım bedelini birim fiyata yedirmişler , ondan birim fiyat yüksek görünüyor ).

Ben EPDK 'nın aşağıdaki fatura hesaplama linkini buldum , kontrol ettim faturaları ( farklı birim fiyatına rağmen ) , sonuç iddia ettikleri gibi (+/- 10 krş olmasa da ) lira farkıyla tutuyor.

Mevcut birkaç faturanızı alıp Siz de lütfen kontrol edin.

Günlük okuma verisine gelince , T endeksi 1349 Kw verisine , 21. Ağustos değil 21 Eylül o endeksi okuduğum tarih ( bugün ) .

Son düzenleme:
Elektrik sayacı kısa devre sonucu arızalandıktan sonra değiştirildi. Bir sonraki faturada tüketim yaklaşık 2,6 kat arttı. Hemen hemen aynı kullanım ancak 280 KWh tüketim 724 KWh 'e çıktı.

Sayaç okunduktan 2 gün sonra arızalanıp değiştirildiği için fatura rakamlarını karşılaştırmak zaten bir gariplik olduğunu gösteriyor.

Ben elektrikçi değil emekli bilgi işlemciyim. Interneti allak bullak ettim , sayacın kullanım klavuzunu buldum ve gördüm ki sayaç yanlış bağlanmış. L1 , L2 ve L3 soldaki klemensler yerine sağdaki klemenslere , binaya giden fazlar ise sağdaki klemenslerden çıkması gerekirken soldaki klemenslerden çıkıyor. Yani fazların giriş ve çıkışları kendi aralarında çapraz bağlanmış. Nötr da aynı şekilde çaprazlanmış.

Ekte fotoğrafını yolluyorum. ( Panoya sağ alttan Şebeke hattı giriyor , sayacın solundan giden uçlar binaya geliyor ).

Dağıtım firması ısrarıma rağmen değiştirmiyor , burnuma pis kokular geliyor....

Her yerde doğru bağlantı nasıl olmalı yazılmış çizilmiş , ancak bendeki gibi bir bağlantıda ne olur hiç bir yerde bulamadım. Tüketimin birkaç kat yazmasının nedeni bu olabilir mi ?

Teşekkürler.

Merhaba,
Sayaçların faz girişleri de Nötrde olduğu gibi kısa devredir, tek fark faz klemensinin üzerinde akım ölçü transformatörünün olmasıdır, bu sebeple sağdan, soldan başlanması veya karışık olması ölçümü etkilemez..
Sayacın yanlış bağlanmasından ziyade 3 nolu klemensde 2 adet kablo var, sebebi nedir..?

Merhaba,
Sayaçların faz girişleri de Nötrde olduğu gibi kısa devredir, tek fark faz klemensinin üzerinde akım ölçü transformatörünün olmasıdır, bu sebeple sağdan, soldan başlanması veya karışık olması ölçümü etkilemez..
Sayacın yanlış bağlanmasından ziyade 3 nolu klemensde 2 adet kablo var, sebebi nedir..?

2 nolu klemensde 2 adet kablo var , 1. faz çıkışı ( siyah + kahverengi ) kablo + eki ( gri ) kablo
sayaç yanmış kablo yanmış kısa gelmiş
kablo kesiti az gelir diye 2 kablo eklemişler

kablo.png

Son düzenleme:
Merhaba,

Sayacı değiştiren eleman kısa gelen kabloya ek yaptı. Yanılmıyorsam eski sayaç daha büyüktü , bu yeni sayaç daha küçük ve klemensler yukarıda kaldı. Kısa devre sonucu kablonun ucu hasar görmüş de olabilir. O an sayacı değiştiren kişi aynı özellikte kablo bulamadı , aracında bulduğu içinden bir çok tel geçen bir kabloyu da ek yaparak bağladı. Kırmızı bantlı yer ek yapılan yer.

Neden 2 kablo , onu bilmiyorum...yanlış ya da kalın kablo örneğin direnç vs nedeniyle yanlış ölçüme neden olabilir mi ?

Bu ek beni de rahatsız ediyor , aslında o kablo gri kablo olmalıydı renk standartlarına uyulacaksa. Haydi o gün yanında kablo yoktu uygun ve sayaç çalışsın da elektriksiz kalmayalım denmiş olabilir , ancak ertesi gün gelip orayı düzeltmeleri gerekirdi.

Bir de kırmızı bantlı ek yerinin sağında nötr kablosunda ufak bir sıyrılmış yer var , bu acaba bir şeyi etkiler mi ?

Son durum nedir merakla bu konunun çözümlenmesini bekliyoruz. Durum neden kaynaklı acaba belli oldumu?

Son durum nedir merakla bu konunun çözümlenmesini bekliyoruz. Durum neden kaynaklı acaba belli oldumu?

Şu an değişen bir durum yok. Dağıtım şirketinin Tüketici Hakem Heyetine yaptığım şikayete vereceği cevabı bekliyorum. Yine sayaç doğru çalışıyor derlerse aynı marka-model bir süzme sayaç taktıracağım. Aynı zamanda da cevap olarak şöyle diyeceğim : "Sayaç değiştikten sonra neden büyük fark oluştu araştırılsın ve açıklansın. Sayaç tarafsız bir yerde kontrol edilsin" . Bu durumda bana başka bir sayaç takmaları gerekecek mecburen....günlük sayaç değerlerini yazmaya devam ediyorum böyle bir durumda karşılaştırmak için.

Şu an değişen bir durum yok. Dağıtım şirketinin Tüketici Hakem Heyetine yaptığım şikayete vereceği cevabı bekliyorum. Yine sayaç doğru çalışıyor derlerse aynı marka-model bir süzme sayaç taktıracağım. Aynı zamanda da cevap olarak şöyle diyeceğim : "Sayaç değiştikten sonra neden büyük fark oluştu araştırılsın ve açıklansın. Sayaç tarafsız bir yerde kontrol edilsin" . Bu durumda bana başka bir sayaç takmaları gerekecek mecburen....günlük sayaç değerlerini yazmaya devam ediyorum böyle bir durumda karşılaştırmak için.

Eğer süzme sayaç takarsanız mevcut saate yakın noktaya takmaya dikkat edin yoksa iki sayaç arası doğru ölçümde olsa sayaç değerleri arasında tutarsızlık olacaktır iletkende ki güç kaybı nedeniyle dağıtım şebekesine yakın sayaç daha fazla yazacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri