3 fazlı elektronik sayaç bağlantı hatası ?

1953fatih

Üye
Elektrik sayacı kısa devre sonucu arızalandıktan sonra değiştirildi. Bir sonraki faturada tüketim yaklaşık 2,6 kat arttı. Hemen hemen aynı kullanım ancak 280 KWh tüketim 724 KWh 'e çıktı.

Sayaç okunduktan 2 gün sonra arızalanıp değiştirildiği için fatura rakamlarını karşılaştırmak zaten bir gariplik olduğunu gösteriyor.

Ben elektrikçi değil emekli bilgi işlemciyim. Interneti allak bullak ettim , sayacın kullanım klavuzunu buldum ve gördüm ki sayaç yanlış bağlanmış. L1 , L2 ve L3 soldaki klemensler yerine sağdaki klemenslere , binaya giden fazlar ise sağdaki klemenslerden çıkması gerekirken soldaki klemenslerden çıkıyor. Yani fazların giriş ve çıkışları kendi aralarında çapraz bağlanmış. Nötr da aynı şekilde çaprazlanmış.

Ekte fotoğrafını yolluyorum. ( Panoya sağ alttan Şebeke hattı giriyor , sayacın solundan giden uçlar binaya geliyor ).

Dağıtım firması ısrarıma rağmen değiştirmiyor , burnuma pis kokular geliyor....

Her yerde doğru bağlantı nasıl olmalı yazılmış çizilmiş , ancak bendeki gibi bir bağlantıda ne olur hiç bir yerde bulamadım. Tüketimin birkaç kat yazmasının nedeni bu olabilir mi ?

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_3428.JPG
    IMG_3428.JPG
    422.7 KB · Görüntüleme: 632
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İşletmenin yanlış bağlama ihtimali imkansıza
yakındır ! Giriş çıkışın ters olduğuna neye gö-
re karar verdiniz ? İyi bir elektrikçiye incelet-
tirdiğinizde,oda sizi doğruluyor ise,EPDK ya
başvurabilirsiniz.Ancak,daha önce,tedarikçi-
ye dilekçe ile resmi başvuru yapıp,giriş evrak
numarası almanızda yarar var.Ters bağlantı
durumunda,birkaçkat fazla yazmak yerine
hiç yazmaması ! gerekir diye tahmin ediyo-
rum.

Son düzenleme:
Elektrik sayacı kısa devre sonucu arızalandıktan sonra değiştirildi. Bir sonraki faturada tüketim yaklaşık 2,6 kat arttı. Hemen hemen aynı kullanım ancak 280 KWh tüketim 724 KWh 'e çıktı.

Sayaç okunduktan 2 gün sonra arızalanıp değiştirildiği için fatura rakamlarını karşılaştırmak zaten bir gariplik olduğunu gösteriyor.

Ben elektrikçi değil emekli bilgi işlemciyim. Interneti allak bullak ettim , sayacın kullanım klavuzunu buldum ve gördüm ki sayaç yanlış bağlanmış. L1 , L2 ve L3 soldaki klemensler yerine sağdaki klemenslere , binaya giden fazlar ise sağdaki klemenslerden çıkması gerekirken soldaki klemenslerden çıkıyor. Yani fazların giriş ve çıkışları kendi aralarında çapraz bağlanmış. Nötr da aynı şekilde çaprazlanmış.

Ekte fotoğrafını yolluyorum. ( Panoya sağ alttan şebeke hattı giriyor , sayacın solundan giden uçlar binaya geliyor ).

Her yerde doğru bağlantı nasıl olmalı yazılmış çizilmiş , ancak bendeki gibi bir bağlantıda ne olur hiç bir yerde bulamadım. Tüketimin birkaç kat yazmasının nedeni bu olabilir mi ?

Teşekkürler.

Ben elektrik muhendizi değilimi ama yılarca elektrik işleri yapıyorum bana gore her zaman elektrik sayacına soldan elektrik girişi sağdan daire ye çıkış verilir nötr girişi ve çıkışı fark etmezler nötr kilemensi dışardan ayrı gözükür ama içerden nötr bağlantısı birdir

Sayacın ekteki kullanım klavuzundaki bağlantıyla karşılaştırınca doğru bağlanmadığı çıplak gözle görülüyor.
Yolladığım fotoğrafı bir elektrik mühendisine yolladım , bağlantılar yanlış dedi.
Semtteki bir elektrikçi başka bir iş için gelmişti , sayacı gördü yanlış bağlanmış dedi.

Ben burada böyle bir deneyim yaşayan var mı emin olmak için yazdım.

Dün avukatımla görüştüm , onun önerisiyle tüketici hakem heyetine yazıp bir elektrik mühendisi bilirkişi tarafından inceleme yapılması ve bağlantıların düzeltilmesini isteyeceğim.

Kontrol için aynı marka-model sayaç alıp bu sefer kullanım klavuzuna uygun sayaç ile bina arasına bağlattırıp sonucu görebilirim elbet , ancak hem zaman kaybı hem de ek masraf.
İşletmenin yanlış bağlama ihtimali imkansıza
yakındır ! Giriş çıkışın ters olduğuna neye gö-
re karar verdiniz ? İyi bir elektrikçiye incelet-
tirdiğinizde,oda sizi doğruluyor ise,EPDK ya
başvurabilirsiniz.Ancak,daha önce,tedarikçi-
ye dilekçe ile resmi başvuru yapıp,giriş evrak
numarası almanızda yarar var.Ters bağlantı
durumunda,birkaçkat fazla yazmak yerine
hiç yazmaması ! gerekir.
Keşke öyle olsaydı Sami Bey , lakin burası Fethiye-Ölüdeniz.. inanılmayacak biçimde altyapı çok kötü , hem donanım hem de bilgili insan altyapısı.

Ekli dosyalar

• Luna LUN21 ELEKTRONİK Elektrik Sayacı - Kullanma Kılavuzu - Sayfa_2 - ekilavuz.com.pdf
    334.3 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:

Ekte fotoğrafını yolluyorum. ( Panoya sağ alttan şebeke hattı giriyor , sayacın solundan giden uçlar binaya geliyor ).

Teşekkürler.

Ters bağlantı olduğunda dijital sayaç yine yazmaya devam eder.Ölçümde hata olmaz

Ters bağlantı olduğunda dijital sayaç yine yazmaya devam eder.Ölçümde hata olmaz
Bu durumda kullanım klavuzu neden tek bir bağlantı şekli göstermektedir diye sormadan edemiyorum ve de bulduğum hiç bir şemada 'hem böyle hem de böyle' bağlanır denmiyor da hep ilişik görüntüdeki gibi bir bağlantı var ?

Ayrıca plastik klemens kapağında da TEDAŞ şartnamesine uygun bağlantı şeması var ancak bağlantı buna uymuyor.

Ekli dosyalar

• Üç fazlı dört telli sayaç bağlantısı.png
    Üç fazlı dört telli sayaç bağlantısı.png
    227.3 KB · Görüntüleme: 130
  • IMG_3428K.JPG
    IMG_3428K.JPG
    158.5 KB · Görüntüleme: 132
Bu durumda kullanım klavuzu neden tek bir bağlantı şekli göstermektedir diye sormadan edemiyorum ve de bulduğum hiç bir şemada 'hem böyle hem de böyle' bağlanır denmiyor da hep ilişik görüntüdeki gibi bir bağlantı var ?

Ayrıca plastik klemens kapağında da TEDAŞ şartnamesine uygun bağlantı şeması var ancak bağlantı buna uymuyor.

Dağıtım şirketleri sayaç firmaları na bunu şart koşuyor her şekilde yazar dağıtım şirketinde çalıştıgim yıllarda uygulamali olarak çok deneyini yaptık.Sayaca dikkat ederseniz girişinde minik akım trafoları mevcuttur.Girisin baştan veya sondan olması bir şey değiştirmez.Bircok sayacın teknik şartnamesini incelerseniz her iki durum da da yazdığıni görürsünüz.Baglanti kuralı olarak soldan sağa doğru yapılması gerekir.

Tedaş sayaç teknik şartnamasini ekliyorum sayfa 24 de istediğin bilgi var.

Ekli dosyalar

• ELEKTRONİK ELEKTRİK SAYACI TEKNİK ŞARTNAMESİ.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 42
Sn.emodiyator ,giriş /çıkışın ters olması ko-
nusu şartnamenin neresinde geçiyor ?Böy-
le bir durum için,sayaç ekranında herhangi
bir uyarı beliriyormu ?

Son düzenleme:
Tedaş sayaç teknik şartnamasini ekliyorum sayfa 24 de istediğin bilgi var.
Aynı şartnamenin 8. sayfasında şöyle der :

3.2. Bağlantı diyagramları ve klemens işaretlemesi
Her sayaç, silinmez bir şekilde bir bağlantı diyagramıyla işaretlenecektir. Bu diyagramda, çok fazlı sayaçlar için, öngörülen bağlantı faz sırası da gösterilecektir.
Sayacın klemens bloğunda gösterilen işaretlemeler, diyagramda da gösterilecektir

O klemens kapağı üzerindeki şema da fotoğrafta görülüyor .

Yaptığım araştırmalarda hep şebekeden gelen girişlerin sol klemenste , çıkışların ise sağ klemenste olduğunu gördüm. Aksini henüz göremedim.

Bulduğum linkler arasında bu link durumu çok açık anlatan bir sayfa , bir göz atmaya değer :

https://www.electricaltechnology.org/2012/11/how-to-wire-3-phase-kwh-meter-from.html

Evet arkadaşlar , yine bu forumda yayınlanmış bir video , 3-fazlı bir sayaç sökülüyor ve inceleniyor ... özellikle 6. dakikadan itibaren faz-trafo işlevinin anlatımına dikkatinizi çekerim :

https://www.kontrolkalemi.com/forum...ü-ve-İncelemesi-_-bugün-ne-sökelim-85.110249/

Ekli dosyalar

• IMG_3428K.JPG
    IMG_3428K.JPG
    158.5 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
Sn.emodiyator ,giriş /çıkışın ters olması ko-
nusu şartnamenin neresinde geçiyor ?Böy-
le bir durum için,sayaç ekranında herhangi
bir uyarı beliriyormu ?

sanırım bunlar

57187

57188