3 fazlı elektronik sayaç bağlantı hatası ?

Uygulamalı olarak anlatırken umarım bir kişi daha ölmemiştir...:rolleyes:

küçük adaptör ile deney yaptık fikir vermesi açısından olayın aynısını canlandırmadık yani

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu konu ,

Yeni takılan sayac duzgun okuyorsa elektrik dagitim firmasi tarafindan gecmise donuk eski sayac eksik yazdigi tesbit edilmesi ve bunun tahsili yonunde hareket dogururmu?

Bilen arkadaslardan yorum almak isterim.

konu sahibi eski yanan sayacım daha iyi idi , bu kadar fatura gelmiyordu diye açıklama yaparsa .
biriside eski yanan sayaç arızalı sayaç olmasın derse bu durum oluşabilir ..

eski çıkan sayaçın yandıkdan sonra okuyucu tarafından konu sahibi okunduğunu ve fatura çıktığını belirtmiş ( çipinden endex okutulmuş )
istenirse sayaç eğer dağıtım firmasını deposunda ise ? olması gerekir sayaç test için ana firmasına gönderilir test sonucu beklenir .

bu kadar kasmaya gerek yok .
ben sayaç değişikliği yapılmasını ve mühürlemesi istiyorum diye dilekçe verip sökülen sayaçın da ana firmasına test için gönderilmesi .
sayaç ve mühürleme bedeli aboneye yansır .
test raporuna göre haraket edilir .

Son düzenleme:
bu kadar kasmaya gerek yok .
ben sayaç değişikliği yapılmasını ve mühürlemesi istiyorum diye dilekçe verip sökülen sayaçın da ana firmasına test için gönderilmesi .
sayaç ve mühürleme bedeli aboneye yansır .
test raporuna göre haraket edilir .

Benim kastığım filan yok , yalnızca firma yavaş hareket ediyor ve muhtemelen süreyi sonuna kadar kullanıyor hep ( örneğin Tüketici Hakem Heyetine şikayetimin cevabını yazmayı geciktiriyor. ).

Ben 22 Ocak 2018 'de bir elektrik arızasından aynı dağıtım firmasının neden olduğu hasar konusunda hem tüketici haken heyeti tarafından hem de mahkeme tarafından haklı bulundum , hala tazminatı ödemediler... icraya verdik. Karşımda işleri çözüme kavuşturup müşteri memnuniyetine saygılı bir firma yok , uğraştırıyorlar işte...

Hangi firmaydı bu?

arkadaşın başına gelen durum
arabasını bağlıyorlar yediemine çekiliyor .
özelleşme öncesi eski borçlar diyebiliriz .
icralık olmuşsunuz .
özelleşmiş olan elektrik dağıtım firması özelden avukatlarla anlaşmış
kime derdini anlatacaksın
müteahhite kaçak tutulması gerekirken , daire sahibine tutulmuş
kaçak evrağnıı gösterin diyoruz yok . yıllar geçmiş
bu zamana kadar tahsilat yapmamış tedaş .
haber vermemiş , borcun var dememiş , enerjiyi kesmemiş , icraya vermemiş .
istersen avukat tut ( avukat olan akrabası bile ilğilenmedi eninde sonunda ödeceksin iması )
arabası hurda olur yedieminde !!!
istersen ödeme .
adalet ?

Dün dağıtım şirketinden 2 kişi sayacı kontrole geldi yine , yanlış zamanda geldiler , işim vardı bekleyemedim onlar sayacı incelerken. Nasıl olsa yazılı cevap gelecektir...

Bu arada üzülerek sık karşılaştığım acı bir gerçeği paylaşmak istiyorum. Ben araştırma yaparken emsal tüketim miktarlarını sağa sola soruyorum , sosyal medyada yazıyorum... ve ne yazık ki birçok kişi fatura okumayı bilmiyor , acı gerçek bu.

KWh kavramı yok , tüketim artışı var mı yok mu habersiz çok kişi , TL 'ye bakılıyor ve diyorlar "eh durmadan zam yapılıyor" , ya da "daha önce 40 TL civarı gelen faturam son olarak 200 TL geldi , bu kadar zam olunca normaldir" gibi... hal böyle olunca adam faturaya ekstradan birkaç kalem eklese eyvallah diyecek çok kimse...

Dün dağıtım şirketinden 2 kişi sayacı kontrole geldi yine , yanlış zamanda geldiler , işim vardı bekleyemedim onlar sayacı incelerken. Nasıl olsa yazılı cevap gelecektir...

Bu arada üzülerek sık karşılaştığım acı bir gerçeği paylaşmak istiyorum. Ben araştırma yaparken emsal tüketim miktarlarını sağa sola soruyorum , sosyal medyada yazıyorum... ve ne yazık ki birçok kişi fatura okumayı bilmiyor , acı gerçek bu.

KWh kavramı yok , tüketim artışı var mı yok mu habersiz çok kişi , TL 'ye bakılıyor ve diyorlar "eh durmadan zam yapılıyor" , ya da "daha önce 40 TL civarı gelen faturam son olarak 200 TL geldi , bu kadar zam olunca normaldir" gibi... hal böyle olunca adam faturaya ekstradan birkaç kalem eklese eyvallah diyecek çok kimse...

Size tüketim yüklerinizi sormuştum ama cevap vermemiştiniz.

Kullandığınız cihazlar ve ortalama kaç saat çalıştığı ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Evinizde sabit çalışan ve periyodik olarak çalışan he gibi cihazlar var. Aydınlatma v.s. ne kullanıyorsunuz? Isıtma soğutma v.s.

Size tüketim yüklerinizi sormuştum ama cevap vermemiştiniz.

Kullandığınız cihazlar ve ortalama kaç saat çalıştığı ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Evinizde sabit çalışan ve periyodik olarak çalışan he gibi cihazlar var. Aydınlatma v.s. ne kullanıyorsunuz? Isıtma soğutma v.s.

Doğru , haklısınız ... aklımdaydı ancak her şeyi tam olarak toparlayamamıştım.

Kısa bir süre önce aşağıdaki tabloyu oluşturdum bir Excel dosyası olarak :

Burada BUZDOLABI : 2001 model Bosch , müşteri hizmetleri yıllık 646 KWh dedi.
Diğer yükleri pirize takılan Led ekranlı cihazımla ölçtüm ( fişi takınca ekranda Volt , Watt ve Amper görüntüleniyor ).

DİĞER dediğim kalemler bahçe aydınlatması , ev aydınlatması , birkaç dakika kettle ,birkaç saniye Mikrodalga , seramik ocak ancak uzun uzadıya yemek pişmez bizde , günde 10-15 dakikadır ancak çünkü kapatınca altını ısıtmaya devam eder uzun süre ).

Havuzu kapattım. Kapatmadan önce günde 20-22 KWh ölçüyordum ( 8 saat çalışıyordu ).
Kapattıktan sonra günlük 9-11,5 KWh ölçüyorum.
Isıtma henüz yok , burada ( Fethiye ) hala şort ve t-shirt ile dolaşıyoruz.

Atladığım ciddi bir şey yoksa fazla ölçüyor gibi görünüyor sayaç.

Bir yandan da kaçak akım rölesi atmaya devam ediyor. Mümkün olan sigortaları kapatıp nedenini bulmaya çalışıyorum bir yandan.

Acaba kaçak akım rölesinde hatalı bir bağlantı sayacın fazla tüketim göstermesine neden olur mu ?
Sayacın değişti ve ertesi gün kaçak akım rölesi bağlattım. Sayaca kusur bulurken başka bir şey atlamış olabilir miyiz ?

İlginize teşekkürler.

Ölçüm (W)SAATLİKGÜNLÜKAYLIKYILLIKGünlük kullanım saatiGünlük
BUZDOLABI
75​
75​
1800​
54000​
648000​
24​
1.800​
UPS + GÜVENLİK KAMERASI + MODEM
50​
50​
1200​
36000​
432000​
18​
900​
UPS + PC
130​
130​
3120​
93600​
1123200​
8​
1.040​
UPS + GÜVENLİK KAMERASI + MODEM + TV + UYDU ALICI
170​
170​
4080​
122400​
1468800​
6​
1.020​
NOTEBOOK
22​
22​
528​
15840​
190080​
12​
264​
DİĞER ( tahmini )
2.000​
TOPLAM
7.024​

Ekli dosyalar

• ELEKTRİK TÜKETİMİ CİHAZ BAZINDA.xlsx
    10.6 KB · Görüntüleme: 0
  • IMG_3453.JPG
    IMG_3453.JPG
    79.5 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Ilk mesajınızda aylik 284 kw dan 724 kw ya ciktigini soylediniz.

724 ÷ 30 = 24.13 kw yapar. Bu ortqlama gunluk harcamanizdir.

Şoyle bakiyorum,

Havuz motoru , çevre aydinlatma , camasir bulasik makinasi var ise klima vesayire gunluk 24 kw normal gibi.

Havuzu kapattiktan sonra ortalamaniz 10 kw aylik 300 kw yaparki buda bence normal bir deger. Yanlis hatirlamiyorsam benimde evdeki harcamam 250 - 300 kw dan aşağı degil.

Kacak akim konusunda hatlari bolup tek tek devre disi bırakarak yada yukleri pirizden ayirarak kacagi bulmaniz lazim. Muhtemelen bir cihazinizda kucuk bir kacak var ve bu diger kacaklarla birlesip kakr atmasina neden oluyor. Ozellikle islak mekan ve mutfaga yonelmenizi oneririm.

Bu ara bende Mugla,liyim. Koycegizden is nedeniyle Antalyadayim.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri