3 fazlı elektronik sayaç bağlantı hatası ?

Ilk mesajınızda aylik 284 kw dan 724 kw ya ciktigini soylediniz.

724 ÷ 30 = 24.13 kw yapar. Bu ortqlama gunluk harcamanizdir.

Şoyle bakiyorum,

Havuz motoru , çevre aydinlatma , camasir bulasik makinasi var ise klima vesayire gunluk 24 kw normal gibi.

Havuzu kapattiktan sonra ortalamaniz 10 kw aylik 300 kw yaparki buda bence normal bir deger. Yanlis hatirlamiyorsam benimde evdeki harcamam 250 - 300 kw dan aşağı degil.

Bu ara bende Mugla,liyim. Koycegizden is nedeniyle Antalyadayim.

Kolay gelsin.

Açıklayamadığım konu şu ki aynı cihazlar çalışırken ( havuz ve klima dahil ) bir önceki ay 280 KWh tüketim gelmesi ve sonraki ay 724 KWh tüketim gelmesi.

Bu arada sayaç okunması ile arızalanması arasında yaklaşık 2 gün var. Faturaya arızalı sayaçtan alınarak eklenen bu 2 günlük toplam miktar 26 KWh , yani günde 13 KWh kadar.

23.07.2019 'da sayaç okundu ( 280 KWh ) , 25.07.2019 öğlen sayaç arızalandı. Sayacı değiştiren eleman sayaç hafızasındaki biriken KWh değerini okuyabildi ve bu bir ay sonraki yüksek faturaya ( 724 KWh - eski sayaçtan alınan 26 KWh dahil olarak ) yansıdı. Günlük ortalama da 8.7 KWh 'den 25 KWh 'ye çıktı.

Dün yine fatura geldi ve yine geçen yılın çok üzerinde. ( 3 hafta kadar havuz devredeydi ).

Bir sonraki faturayı merak ediyorum. Ne havuz ne ısınma olacak...

Aslında ben gerçeğin peşindeyim , tükettiğimden az ödemek gibi bir niyetim yok ancak tükettiğimden fazlasını da ödemek istemem herkes gibi. Bir süzme sayaç taktırıp bu merakımı gidereceğim sanırım eninde sonunda.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Açıklayamadığım konu şu ki aynı cihazlar çalışırken ( havuz ve klima dahil ) bir önceki ay 280 KWh tüketim gelmesi ve sonraki ay 724 KWh tüketim gelmesi.

Bu arada sayaç okunması ile arızalanması arasında yaklaşık 2 gün var. Faturaya arızalı sayaçtan alınarak eklenen bu 2 günlük toplam miktar 26 KWh , yani günde 13 KWh kadar.

23.07.2019 'da sayaç okundu ( 280 KWh ) , 25.07.2019 öğlen sayaç arızalandı. Sayacı değiştiren eleman sayaç hafızasındaki biriken KWh değerini okuyabildi ve bu bir ay sonraki yüksek faturaya ( 724 KWh - eski sayaçtan alınan 26 KWh dahil olarak ) yansıdı. Günlük ortalama da 8.7 KWh 'den 25 KWh 'ye çıktı.

Dün yine fatura geldi ve yine geçen yılın çok üzerinde. ( 3 hafta kadar havuz devredeydi ).

Bir sonraki faturayı merak ediyorum. Ne havuz ne ısınma olacak...

Aslında ben gerçeğin peşindeyim , tükettiğimden az ödemek gibi bir niyetim yok ancak tükettiğimden fazlasını da ödemek istemem herkes gibi. Bir süzme sayaç taktırıp bu merakımı gidereceğim sanırım eninde sonunda.

Neyin ne kadar çalıştığı nasıl çalıştığı önemli değil sizin kıyaslamaya örnek olacak şey ikinci süzme sayacı hemen sayacın yanına bağlayın sabit bir yük ile besleme yapın sonuçları kıyaslayın.İki sayaçta aynı yazıyorsa sorun yok demektir.

Neyin ne kadar çalıştığı nasıl çalıştığı önemli değil sizin kıyaslamaya örnek olacak şey ikinci süzme sayacı hemen sayacın yanına bağlayın sabit bir yük ile besleme yapın sonuçları kıyaslayın.İki sayaçta aynı yazıyorsa sorun yok demektir.

Evet haklısınız , eğer fark varsa da iddiamı kanıtlamak için bir dayanak olacaktır ikinci sayaç.

Merhabalar arkadaşlar yazılanları okuyorumda bu vatandaşın trifaze sayacı var ve sorun yaşamış. Peki bu vatandaş bu sayaç üzerinden ne kullanıyor? kullandığı makina vb cihazların gücü ne? güç meydana çıkınca harcamada meydana çıkar. Fazların yer değiştirmesi ile enerji fazla kullanılmaz. Üç faz sistemde fazın birinden 220 olarak kullanıyorsa ve bu kullandığı cihazda nötrünü toprak tan alıyorsa işte o zaman enerji tüketimi üç dört katına çıkacaktır. İkinci bir şık takılan sayaç sıfır endekste olsa kullanılmışta olsa vatandaş günlük 20 25 kw tan bahsediyor. Bu hiç mantıklı gelmedi burası fabrika mı ne? Bence takılan sayaç arızalıdır.

Nasil yani ?

Mesela 1 kw yukumuz var. Sayaca faz girip notr yerine topraga bu yuk baglanirsa fazlami yazar? Yani butun bildiklerimiz bu gune kadar ogrendiklerimiz hepsi solda sifir mi? O yuk ic direnci sabir degilmi akim dahami cogaliyor?

Neden şaşırıyorsunuz? Elk.faturasi paylaşılmıştı sözleşme gücü 21420w geçiyor foruma girenler sadece fakir ve orta kesim sade vatandaş olacak değil ya. Belli ki bu rakamın üzerinde kullanım olduğundan (günlük 24kW) eski sayaç eksik yazıyormuş.

Merhabalar arkadaşlar yazılanları okuyorumda bu vatandaşın trifaze sayacı var ve sorun yaşamış. Peki bu vatandaş bu sayaç üzerinden ne kullanıyor? kullandığı makina vb cihazların gücü ne? güç meydana çıkınca harcamada meydana çıkar. Fazların yer değiştirmesi ile enerji fazla kullanılmaz. Üç faz sistemde fazın birinden 220 olarak kullanıyorsa ve bu kullandığı cihazda nötrünü toprak tan alıyorsa işte o zaman enerji tüketimi üç dört katına çıkacaktır. İkinci bir şık takılan sayaç sıfır endekste olsa kullanılmışta olsa vatandaş günlük 20 25 kw tan bahsediyor. Bu hiç mantıklı gelmedi burası fabrika mı ne? Bence takılan sayaç arızalıdır.

Nasil yani ?

Mesela 1 kw yukumuz var. Sayaca faz girip notr yerine topraga bu yuk baglanirsa fazlami yazar? Yani butun bildiklerimiz bu gune kadar ogrendiklerimiz hepsi solda sifir mi? O yuk ic direnci sabir degilmi akim dahami cogaliyor?

Sayaç nötürünü kullanmasanız dahi toprağa bağlı bir hattı nötür yerine kullansanız dahi sayaç gene yazar.Bunu yıllar önce vedaşta deneyini yapmıştık.Sayacın giriş çıkışının değiştirilmesi nötür yerine toprak hattı kullanılması türü bağlantılar sayaçta eksik yazmaya neden olmaz.Sayın günay elektrik harici toprakta 3-4 katı enerji tüketir demişsiniz bunu neye dayanarak söylüyorsunuz bağlantının bir resmini çizip buraya yükler misiniz.Çünkü sayacın akım devresinden akım akmaya devam ettiği sürece ister harici toprak yada Şebeke nötürü sayaç akımı okuyacaktır tüketim kaydedecektir.

Son düzenleme:
Sayın Emodiyator benim dile getirdiğimi zaten sizde ifade ediyorsunuz. Benim başımdan geçen olayda sayacın nötrü kopmuş makine devresini topraklamadan tamamlıyor ve sayacın diski normalin kat kat fazlasıyla dönerek çalışıyordu. Bana göre enerjiyi toprağa akıttığı ve sayacın fazla kw harcadığını dile getirmeye çalıştım. Her ay ortalama 40 50 tl gelen fatura 185 tl gelmişti. Ben nötr yerine toprak bağlanmışsa sayaç daha çok yazar demek istedim yazmaz değil. Keske burdan çizip yapabilsem, beceremiyorum.

Sayın Emodiyator benim dile getirdiğimi zaten sizde ifade ediyorsunuz. Benim başımdan geçen olayda sayacın nötrü kopmuş makine devresini topraklamadan tamamlıyor ve sayacın diski normalin kat kat fazlasıyla dönerek çalışıyordu. Bana göre enerjiyi toprağa akıttığı ve sayacın fazla kw harcadığını dile getirmeye çalıştım. Her ay ortalama 40 50 tl gelen fatura 185 tl gelmişti. Ben nötr yerine toprak bağlanmışsa sayaç daha çok yazar demek istedim yazmaz değil. Keske burdan çizip yapabilsem, beceremiyorum.

Gövdeye kaçak sonucu normal tüketimden fazla olması durumu ile söylediğim durum farklı tabi ben belirttiğim durumda sayaç nötürünü kullanmayıp harici topraklama bağlayarak nötür oluşturmadan bahsettiğinizi zannettim.Evet kaçak akım sonucu çok ciddi tüketimler oluşabilmektedir.

Birazcık geriye giderseniz dün ölçebildiğim cihazların dökümünü verdim ...

Havuz motorunu kapattıktan sonra ( ESPA SILEN2 100M marka ) günlük sayaçtan gözle ölçtüğün 20-22 KWh tüketim 9-11,5 KWh civarına düştü. ( Havuz motorunun sigortası da sürekli kapalı durumda artık ).

Bu arada bir de Size sorayım , sayaç değiştikten bir gün sonra 2 adet kaçak akım rölesi taktırdım dağıtım şirketinin önerisi üzerine. ( Biri bahçe aydınlatması için , diğeri ev için ). Kullandığım cihazlar da bir önceki faturaya göre değişmedi. Değişen yalnızca sayaç ve 2 adet kaçak akım rölesi. Sayaç 25 Temmuz'da değişti , röleler 26 Temmuz 'da takıldı ve şimdiye kadar eve bağlı kaçak akım rölesi tam 7 kere attı. Her seferinde de sigorta filan indirmeden tekrar çalıştı şalteri kaldırınca.

Bu bahsettiğiniz sayacı etkileyecek kaçak olduğunun göstergesi olabilir mi ?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Benim sayaç değiştirme tutanağında eski ve yeni sayaç özellikleri arasında 'Akımı' diye bir bilgi var , eskisinde 30 , yenisinde 10. Bunun ne anlama geldiğini bilen var mı acaba ?

Ekli dosyalar

• IMG_3442 - Copy.JPG
    IMG_3442 - Copy.JPG
    340 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20