3 fazlı asm motoru tek fazla çalıştırabilirmiyiz

zeker

Üye
3 fazlı asm motoru tek fazla çalıştırabilirmiyiz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
3 Fazlı bir Moturun 1 Fazlı olarak Çalıştırılması
3 fazlı motorun 1 fazlı larak çalıştırılması durumunda motorun gücü %50-%60 kadarı olur. 3 fazlı motor 1 fazlı olarak çalıştırılırsa 1 veya 2 faz sargısı yardımcı sargı oarak diğeri ana sargı görevi yapıyormuş gibi 1 fazlı YS motor gibi çalışır.
Kondansatör© seçimi çalışma sartlarına göre secilir.
1)Kolay harekete geçen motorlarda 1 Kw başına 55�?�F lık C
2)Zor Hareket geçen motorlarda 1 Kw başına 95-100�?�F lık C
3)Santifruj Motorlarda 1 Kw başına 60�?�F lık C
4)Çamaşır Mak. 1 Kw başına 130�?�F lık C

alıntıdır:
1 Fazlı Asenkron Motorlar @ Kontrol Kalemi

bir de sitede iyi araştırma yap
https://www.kontrolkalemi.com/forum.../21679-3-fazli-motoru-1-fazda-calistirma.html

3 fazlı 2.2kw 3000 devirli motor evde odun kesmek için tezgaha bağlanacak. kayışlı bir sistem olacak. verim alabilirmiyiz. bağlantı şemasıda varsa iyi olur.

teşekkür ederim haklısın araştırma yapmadan cevapladım cevabını

Moderatör tarafında düzenlendi:
motoru yıldız bağlayıp kalan üç uçtan ikisine paralel kondansatör bağlayıp boşta kalan uçla kondansatörün bir ucuna 220 uygulayabilirsiniz.kondansatör ucunu değiştirirseniz dönüş yönü değişir.

denedim 0.75 kw 1400 devir motoru yıldız 18 mf kontansatörle çalıştırdım. çalışıyor ama yükte ne olur denemedim. yardımlarınız için teşekkürler herkese.

yükte güçkaybı yaşarsınız yapmak istediğiniz iş için monofaze motor almanızı öneririm eğer güç kaybı olamasın ama 3 fazlı motor kullanmak istiyorum derseniz monofaze girişli bir sürücü kullanabilirsiniz

arkadaşlar 3 fazlı bir moturu 1 faz ile çalıştaracaksan öncelikle üçgen baglayacaksın sonra motorun gücüne göre kondasıtatör seçeceksin ama istedigin gücü elde edemessin

3 fazla çalışan asenkron motoru 1 fazla calıştıramazsın
hp si büyük motorlarda tek fazla çalısmaz denersen motoru yakabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri