3 fazlı asenkron motorun kumandası ?

Merhaba arkadaşlar ben endüstri meslek lisesi öğrencisiyim hocamın verdiği bi problemde çok takıldım yardımlarınızı bekliyorum lütfen!! :D

Soru) a)Üç fazlı asenkron motor ileri geri yönde dönecek
b)devrede b, stop ve çift yollu buton olacak
c)motor her iki yöndede çalışmaya yıldız üçgen olarak yol almaya başlıcaktır
d)İleri geri yön kontaktörleri arasında buton kilitleme yapılacktır
e)Yıldız üçgen kontaktörleri arasında elektriksel kilitleme yapılacaktır
f)Motor yol alırken kırmızı,ileri yön çalışırken sarı.geri yön çalışırkende yeşil yanacaktır!!

yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim..:D

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
banada bu sorunun cevabı lazım bu soruda takıldım ınsallah cevab gelır bu aksama kadar

:Dglmedimi bu cvp ya bnada lazim:D

işinizi görür sanırım

Ekli dosyalar

• yıldız üçgen yön.rar
    7.6 KB · Görüntüleme: 101
Son düzenleme:
bobinaj sarım şemasına ihtiyacım var yardımcı olunursa sevinırım

Son düzenleme:
bence sen hocana şöyle söyle buton emniyetli devreler küçük güçteki motor lar için dir yıldız üçgende buton emniyetli ileri geri yaparsanız iki günde motoru haşat edersiniz yada ileri ve geri arsında motoru durdurup öyle yapmak lazım eğer ileri geri arasında kısa bir zama isteniyorsa motora dinamik fren uygulamak lazım hocana böyle söylersin

ahhh ahhh bizim zamanımızda internet olmadığından biz kafa patlatır yada arkadaşlarınmızla oturur beraber yapardık.
Şimdi öyle mi ya
Aç pc yi gir siteye sor soruyu illaki bir cevap veren çıkan.
Genç kardeşlerim hemen konu açmak yerine sitede bir arama yapmayı deneseniz konu açma kirliliği yapmazsınız böylecede gerçekten müşkülatı olan arkadaşların işlerine engel olmamış olursunuz.
Bazen diyorum ki ahh siz benim yanımda staj yapacaktınız yaa...:p

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri