3 Fazlı Asenkron Motorun Devir Yönünü Değiştirme ve Emniyet?

hikmet10

Üye
Sahada bir adet asenkron motorun devir yönünü değiştirme uygulaması yapmayı düşünüyorum. Çalışma ise 1-0-2 mandal butonu ile olacak
mandal buton 1 konumunda motor saat yönünde dönecek
mandal buton 0 konumda motor çalışmayacak
mandal buton 2 konumda motor saat yönün tersinde dönecektir
Takıldım sorun ise;
1.Elektrikse kilitlemelimi devir yönünü değiştirme
2.Butonsal kilitlemelimi devir yönünü değiştirme
3.Elektriksel ve butonsal kilitlemeli devir yönünü değiştirme

Emniyet açısından, kilitleme devresinin hangisini seçmeliyim ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
öncelikle şunu söyleyeyim buton kilitlemeli diye bir şey yok malesef meslek liselerinde hep böyle öğretiyorlar ileri geri emniyet devreleri 3 şekilde yapılır 1 kontak emniyetli 2 buton emniyetli 3 kontaktör ler arası mekanik kilitleme emniyetli en emniyetli olan kontaktörler arası mekanik kilitlemedir tabiki kontaktörlerin buna uygun olması lazım kolay gelsin

sizin yazdığınız buton emniyetli meslek lisesinde öğretilen buton kilitlemeliden farklımı.

farklı değil ama isim yanlış buton hiç bir zaman kilitleme yapmaz sonuç itibariyle kontaktör mühürleme kontağı üzerinden kendini kilitliyor buna elektriksel kilitlemem denir fakat ileri geride botun üzerinden yapılan emniyet devresine buton emniyetli denir burda buton hiç bir killitleme yapmaz kontaktörü kilitleyen yine kontaktörün kendi kontağıdır yani yanlış terim kullanılıyor denek istediğim bu

genelde buton kilitleme kullanılıyor.kontaktörlerin kapalı kontağınıda kullanırsın

Dupisk kardeş verdiğin bilgiler için ve değerli zamanlarınızı ayırdığınız için teşekkür ederim. Tanımları doğru yerde kullanmak gerekiryor.

bir sorum daha olacak .mini serisi kontaktör ve termik seçmişler . Güç devresinde iki kontaktör arasında üsten atlamalrı yaptım. Termik kontaktöre geçmeli. Kontaktöre geçmeli yerden diğer atlamaları yaparken termik kabloları sıkıştırıyor. Bunu en basit şekilde nasıl yaparım.( kontaktöre geçmeli termikle kontaktör arasına pratik bir çözüm nasıl yaparız)

kontaktor-ve-termik.png

sen zaten 1 0 2 konumlu pako kullanmıyacakmısın ?

bırde kontak emnıyetı koy
al sana canavar gıbı koruma

pako kullanmayacağım sadece kalıcı tip manda butonu kullanacağım yanlış yazmışım.1-0-1 olacaktı. mandal butonu çift yönlü olacak. problemimi çözdüm arkadaşlar
yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri